"Wczoraj i dziś" - gify pokazujące, jak zmienił się Nowy Jork w ciągu 100 lat
Nowe!

„Wczoraj i dziś” – zbiór gifów pokazujący, jak zmienił się Nowy Jork w ciągu 100 lat

1 / 2

W ubiegłym wieku Nowy Jork uległ widocznym zmianom, ale jak ocenić ich skalę? Andrew Farris, fotograf z Vancouvera postanowił w tym pomóc.

Farris wykonał zdjęcia w ponad 25 miastach na całym świecie, włącznie z Glasgow, Berlinem i Londynem. Jednym z jego najnowszych projektów są zdjęcia Nowego Jorku: Times Square, most Brookliński i wiele innych miejsc.

Ten fascynujący człowiek udokumentował ewolucję pejzażów miejskich: Andrew wykonał szereg zdjęć miasta z tych samych perspektyw, co jego koledzy po fachu stulecie temu. Potem Kanadyjczyk zestawił swoje zdjęcia z obrazkami z archiwum, żeby stworzyć sprawiające wrażenie pliki GIF.

„Nowy Jork już sto lat temu – jako pierwszy na świecie – zaczął budować wieżowce i dopiero w połowie XX wieku dogoniło go kilka innych megalopolis” – mówi Farris.

10. Most Brookliński. Jedna z pięciu lokalizacji, gdzie fotograf prowadził swoje eksperymenty.

Panorama podczas zamieci w 1888 roku i dzisiaj.

most brooklinski

Kolejne zdjęcie, wykonane 10 lat później, bliżej łuku.

most brooklinski 1

9. W 1918 roku tysiące ludu zebrało się na Wall Street przy gmachu Federal Hall, żeby uczcić układ pokojowy między sojusznikami i Niemcami, który położył koniec I wojnie światowej.

Od tamtych czasów ten dzień (Veteran’s Day) jest narodowym świętem w wielu krajach byłej Ententy.

wall street

8. Jeszcze przed zakończeniem prac projektowych, twórca Statuy Wolności zaczął tworzyć jej rękę, trzymającą pochodnię.

W maju 1876 roku rzeźbiarz brał udział w wystawie w Filadelfii i zorganizował tam jej pokaz. Po zakończeniu wystawy, ręka z pochodnią została przewieziona z Filadelfii do Nowego Jorku, w celu jej tymczasowego zamieszczenia w Madison Square. W nim ręka spędziła sześć lat, do 1882 roku, kiedy na jakiś czas wróciła do Francji, gdzie ją połączono z resztą rzeźby.

Każdy chętny mógł wejść na plac widokowy za 50 centów.

7. Artystka Neysa McMein idzie z flagą na czele parady, zorganizowanej przez sufrażystki (1917 rok).

Neysa McMein

6. Niedaleko na północ od Times Square: jedna z rezydencji Vanderbiltów. Stare zdjęcie wykonane w 1897 roku.

Gmach nadal uważa się za najbardziej obszerną prywatną rezydencję ze wszystkich, które kiedykolwiek zbudowano w mieście.

Majątek zamieszkiwała rodzina starszego wnuka założyciela dynastii – magnata transportowego i filantropa Korneliusza Vanderbilta.
Dom został zbudowany w 1883 roku. Wykończeniem zajmowała się francuska firma. Znajdował się w nim przestrzenny westybul wykonany w stylu neogotyki, z którego można było trafić do podstawowych pokojów: galerii, sali balowej, biblioteki, palarni w stylu mauretańskim i gabinetu właściciela. Na drugim piętrze znajdowała się sypialna Pana i Pani Vanderbiltów, buduar, łazienka, szatnia i spiżarnia.

Kiedy mąż zmarł, Pani Vanderbilt jeszcze przez jakiś czas mieszkała w domu, ale po rozpoczęciu I wojny światowej musiała go sprzedać. Wieżowce otoczyły ze wszystkich stron rodzinne gniazdo, a utrzymanie majątku stało się za drogie dla wdowy.
Obecnie w tym miejscu znajduje się wieżowiec ze sklepem „Zara” na parterze.

Skomentuj