Do powszedniego picia filiżanki kawy przyznaje się aż 73% Polaków. Jedni poszukują w niej pobudzenia na resztę dnia, a dla innych ma być przyjemnością i dodatkiem do relaksu. W dzisiejszych czasach, gdy w sklepach jest olbrzymi wybór kaw, każdy pragnie pić tę najlepszą. Jednakże musisz wiedzieć, że najlepszą kawą na świecie jest ta, która smakuje Ci najbardziej. Bez względu na markę i cenę. Co natomiast zrobić, gdy nie chcesz kupować kawy w ciemno? Musisz sobie uświadomić, co właściwie lubisz, a my pomożemy nakierować Cię na tzw. najlepszą kawę.
Rodzaj kawy
Na ostateczny smak kawy w filiżance składa się mnóstwo elementów. Jednym z nich jest jej odmiana. Najbardziej popularne to arabica oraz robusta, które zna pewnie każdy. Arabica jest uważana za szlachetniejszą wersję kawy. Charakteryzuje się mniejszą goryczką oraz pełniejszym smakiem i aromatem niż robusta. Natomiast robusta jest intensywniejsza w smaku oraz dysponuje większą zawartością kofeiny. Producenci na opakowaniach swoich kaw zamieszczają skład, czyli gatunek ziaren oraz ich proporcje. Może być to np. 100% arabica, lub 60% arabica – 40% robusta. Kawy w pełni składające się z ziaren arabiki będą dobre dla osób ceniących delikatny smak i wyraźny aromat. Mieszanki z dużym dodatkiem robusty są przeznaczone przede wszystkim dla ludzi, którzy wolą zdecydowanie mocniejsze doznania smakowe i pragną się szybciej pobudzić.
Pochodzenie kawy
Duży wpływ na smak kawy ma też miejsce jej pochodzenia. Zależy to zwłaszcza od warunków klimatycznych, jakie panują w danym regionie. Warto mieć pojęcie, że kawa rośnie w tzw. pasie kawowym, którego granice tworzy zwrotnik raka oraz koziorożca. Produkcja kawy występuje w Ameryce Środkowej i Południowej, w Afryce Środkowej oraz Azji.
• Kawy pochodzące z krajów amerykańskich cechują się nutami orzechowo-czekoladowymi z umiarkowaną kwasowością. Kawy te świetnie komponują się z mlekiem.
• Ziarna afrykańskie cechuje wyraźnie większa kwasowość. W kawach pochodzących z Kenii lub Etiopii bardzo przejrzyście czuć posmak cytrusów. Ich unikalny smak można wychwycić, pijąc je bez żadnych dodatków.
• Azjatyckie kawy głównie z Indii i Indonezji charakteryzuje głęboki, ziemisty posmak. W takich kawach ciężko dostrzec jakąkolwiek kwasowość.
Stopień palenia
Bardzo istotnym procesem w produkcji kawy jest wypalanie ziaren. To właśnie palarnie kawy nadają wyjątkowy charakter surowym ziarnom. Jest to ważny moment, który również wpływa na końcowy smak kawy.
Im ziarna są dłużej palone, tym są ciemniejsze. Kawy jasno palone cechuje lekko brązowy kolor, duża zawartość kofeiny oraz owocowy posmak. Takie kawy mają zdecydowanie większe możliwości smakowe niż ziarna ciemno palone. Podczas długiego palenia kawa traci sporo swoich naturalnych właściwości, w tym również obniża się poziom kofeiny. Kawy ciemno palone cechują się wyraźną goryczką i niską kwasowością. Procedurę ciemnego palenia wykorzystują przede wszystkim włoskie palarnie, których kawy są niemalże czarne i wyraziste w smaku.
Ten wpis powstał przy współpracy ze sklepem konesso.pl, który specjalnie dla czytelników zalajkowane.pl przygotował zniżkę w wysokości 8% na całą ofertę sklepu konesso.pl (z wyłączeniem ekspresów do kawy, młynków oraz produktów już przecenionych). Promocja trwa do 31.03.2018 roku. Jeśli zdecydujecie się na zakupy nie zapomnijcie użyć kodu rabatowego zalajkowanepl