Zapalniczka żarowa – czym jest i co wyróżnia ją na tle pozostałych? - Zalajkowane.pl
Nowe!

Zapalniczka żarowa – czym jest i co wyróżnia ją na tle pozostałych?

Zapalniczka jest dobrze znanym każdemu przyrządem, będącym jednocześnie na wyposażeniu większości palaczy. Co prawda, nie służy ona tylko do odpalania papierosów, ale pełni też znaczącą rolę w przemyśle bądź domowym użytku. To urządzenie o małych rozmiarach, mieszczące się bez problemu w kieszeni i zdecydowanie praktyczne. Nie ma na ten moment lepszego sposobu na wzniecenie ognia, a taka czynność jest niejednokrotnie potrzebna chociażby w kontekście ogrzewania w domu.


zapalniczka

fot. pixabay.com

Wieloletnim problemem było jednak opatentowanie zapalniczki, która poradzi sobie w każdych warunkach atmosferycznych, licząc przy tym oczywiście wiatr. Zdołano jednak sobie z tym poradzić, a to za sprawą wynalezienia zapalniczek żarowych. Czym są te urządzenia i co odróżnia je od innych? O tym poniżej.

Czym jest zapalniczka żarowa?

Ten rodzaj zapalniczki jest obecnie najczęściej wybieranym przez użytkowników. Nie chodzi tutaj o design czy tradycję, a jedynie o funkcjonalność. Mechanizm samego urządzenia jest zaprojektowany tak, by strumień ognia mógł zostać wyemitowany nawet w ekstremalnie niskich temperaturach i przy sporym wietrze.

Otóż, żadna zapalniczka żarowa nie wypuszcza strumienia ognia. W jego miejscu pojawia się natomiast podgrzany gaz wychodzący z dyszy, co maksymalnie zwiększa jego ciśnienie i prędkość na wylocie. Zwartość i intensywność strumienia gazu, daje w połączeniu z powietrzem jeszcze lepszy efekt i zapobiega gaszeniu na skutek panującego wiatru.

Co odróżnia zapalniczkę żarową?

Sądząc po budowie, zapalniczki żarowe niczym nie różnią się od benzynowych czy zwykłych urządzeń na gaz. Również są małe i poręczne, a ich cena nie odbiega zbyt mocno od innych rodzajów. Zdecydowanie inny jest natomiast mechanizm działania. Dysza, w której gaz miesza się z powietrzem to coś absolutnie nowego na rynku. Dodatkowo, płomień wydobywany z zapalniczki, dzięki swojej specyfice posiada kolor niebieski i wizualnie różni się od tego występującego w tradycyjnych odmianach. Jest niezwykle odporny na wilgoć, wiatr czy też deszcz.

Korzystając z takiej zapalniczki istnieje pewność, że pomyślnie wykonamy wszystkie czynności nawet w najtrudniejszych warunkach atmosferycznych.

Jak wybrać dobrą zapalniczkę żarową?

Chcąc dysponować dobrej jakości zapalniczką o niewątpliwie długiej żywotności, trzeba wybrać się do dedykowanego sklepu z akcesoriami do palenia. Raczej nie opłaca się kupować zapalniczek żarowych w chińskich marketach, gdyż będą one w stanie posłużyć nam mniej więcej tyle, co standardowa jednorazówka.

Nie jest oczywiście powiedziane, że tego typu zapalniczki są drogie. To różnica rzędu kilku złotych, a może sporo wnieść do jakości produktu. Ważna jest przede wszystkim jakość butanu, czyli gazu zawartego w cylindrze. Zbyt niskie jego ciśnienie może prowadzić do szybkiego wyczerpania, a nieszczelna dysza równie często jest oznaką tanich wyrobów tego typu. Zawsze warto wybierać sprawdzone marki oraz konkretnych sprzedawców. To sprzęt, na którym raczej nie powinno się oszczędzać, gdyż może przydać się w najmniej spodziewanym momencie.

Skomentuj