Frank Sinatra - pupilek włoskiej mafii i kobieciarz. Śpiewał także po polsku!
Nowe!

Frank Sinatra – pupilek włoskiej mafii i kobieciarz, który śpiewał także po polsku!

Kojarzycie Johnnego Fontane, który był ulubieńcem Vita Corleone z „Ojca Chrzestnego”? Kariera postaci, w którą wcielił się Al Martino rozwijała się dzięki „propozycjom nie do odrzucenia” składanym przez mafijną rodzinę osobom decyzyjnym w przemyśle muzycznym i Hollywood. Bohater powieści Mario Puzzo nie jest do końca fikcyjny, a jego rzeczywisty odpowiednik był równie nietuzinkową postacią, która zasłynęła rozległymi kontaktami w strukturach włoskiej mafii. Frank Sinatra podobnie do Johnnego zdobył ogromną sławę, dzięki pomocy i wstawiennictwu przestępczych klanów. O piosenkarzu krążą rozmaite legendy, a jego miłosne podboje były jednym z głównych tematów ówczesnych plotek.

Johnny Fontane jako Frank Sinatra

Fragment sceny z filmu „Ojciec Chrzestny”, w której Johnny Fontane prosi Vita Corleone o pomoc w otrzymaniu roli w hollywoodzkim filmie

Frank Sinatra

Frank Sinatra, Foto. biography.com

Francis Albert Sinatra przyszedł na świat 12 grudnia 1915 w Hoboken. Poród był skomplikowany, ponieważ piosenkarz był wyjątkowo dużym noworodkiem – ważył, aż 6 kilogramów. W skutek działań lekarzy na głowie i uszach artysty powstały głębokie rany, które były widoczne do końca życia. Frank Sinatra nie był pilnym uczniem i postanowił zakończyć edukację bardzo wcześnie. Przygodę ze śpiewem zaczął pod wpływem Binga Crosby’ego w czasach prohibicji, kiedy umilał czas gościom podrzędnych barów w New Jersey. To właśnie wtedy jego ojciec Anthony Martin Sinatra (szerzej znany jako Marty), nawiązał kontakty z gangsterami, którzy handlowali alkoholem. Młody artysta również marzył o karierze w półświatku, ale w 1940 roku przyłączył się do zespołu Tommy’ego Dorseya i szybko został idolem ówczesnej młodzieży. Kontrakt z kapelą był jednak bardzo niekorzystny, więc z pomocą przyszli włoscy przyjaciele Sinatry, którzy przekonali Dorseya do unieważnienia umowy.

Frank Sinatra młody

Foto. Google

W lutym 1939 roku Sinatra ożenił się z Nancy Barbato, którą znał z wczesnej młodości. Nancy urodziła trójkę dzieci, ale Frank nie był wierny żonie i wielokrotnie romansował. Sam kiedyś przyznał: „Staram się zrobić to z tyloma kobietami, z iloma dam radę”. Pierwsze małżeństwo piosenkarza przetrwało do 1951 roku, a zakończył je romans z późniejszą żoną Sinatry – Avae Gardner, którą darzył wręcz obsesyjnym uczuciem.

Frank Sinatra i Nancy Barbato

Frank Sinatra i Nancy Barbato. Foto. Hulton Archive/Getty Images

Frank Sinatra i Ava Gardner

Frank Sinatra i Ava Gardner. Foto. express.co.uk

W 1947 roku Frank Sinatra nagrał piosenkę „Ever Homeward”, której tekst w części zaśpiewał po polsku. Utwór był oparty na polskim XIX-wiecznym dziele Kazimierza Lubomirskiego i Wiktoryna Zielińskiego, pod tytułem „O gwiazdeczko coś błyszczała”.

Przełom lat 40. i 50. był bardzo trudnym okresem dla Franka Sinatry. Jego kariera stanęła w miejscu i nie miał perspektyw na dalszy rozwój. Fatalna sytuacja skłoniła go do podjęcia pierwszej próby samobójczej, a impulsem były tłumy czekające na koncert wschodzącej gwiazdy – Eddiego Fishera. Sinatra w późniejszych latach próbował odebrać sobie życie jeszcze kilka razy. Powodem tragicznych decyzji były trudne relacje z Avą Gardner.

W 1946 roku Sinatra został sfotografowany na Kubie w towarzystwie największych mafiozów z USA podczas tzw. „Konferencji hawańskiej”.

Frank Sinatra Konferencja hawańska

Górny rząd: Paul Castellano, Gregory De Palma, Frank Sinatra, Thomas Marson, Carlo Gambino, Jimmy Fratianno Salvatore Spatola. Dolny rząd: Joe Gambino, Richard Fusco. Foto. FBI

W 1951 roku został porwany syn aktora, którego porywacze wypuścili po wpłaceniu 240 tys. dolarów okupu. Bandytów schwytano, ale Sinatra jeszcze długo nosiło przy sobie monety o nominale dziesięciu centów, których używał w budkach telefonicznych do kontaktu z porywaczami.

Kariera Franka znowu nabrała tempa w 1953 roku, kiedy wystąpił w pierwszej wielkiej produkcji – „Stąd do wieczności”. Otrzymał za ten film Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego. Dwa lata później powtórzył ten wyczyn, odbierając statuetkę za główną rolę w „Złotorękim”.

Frank Sinatra i Donna Reed

Frank Sinatra i Donna Reed odbierają Oscary za najlepsze role drugoplanowe. Foto. oscars.org

Gwiazda Franka Sinatry

Gwiazda Franka Sinatry, Foto. wikipedia.org

W latach 50. i 60. Sinatra występował w Las Vegas. Razem z aktorem Peterem Lawfordem i komikiem Joeyem Bishopem, tworzyli tzw. „Paczkę szczurów”, czyli estradowy zespół, który był jedną z największych atrakcji miasta w Nevadzie. W 1957 roku Frank rozwiódł się z Avą Gardner (od 1953 roku przebywali w separacji), ale piosenkarz darzył ją uczuciem do końca życia i wielokrotnie próbował do niej wrócić. Później Sinatra miał jeszcze dwie żony: Mia Farrow i Barbarę Blakeley Marx, która towarzyszyła artyście, aż do śmierci.

Frank Sinatra paczka szczurów

Paczka Szczurów, Foto. wikipedia.org

Pod koniec lat 50. Frank poznał Johna F. Keneddy’ego, którego charakter był bardzo podobny do temperamentu artysty. Muzyk bardzo lubił senatora i czynnie zaangażował się w jego kampanię. Prawdopodobnie pośredniczył, także w rozmowach przyszłego prezydenta z szefami mafii, ale te doniesienia nie zostały nigdy potwierdzone.

Frank Sinatra i John Fitzgerald Kennedy

Frank Sinatra i John Fitzgerald Kennedy, Foto. AFP

W końcówce lat 60. Sinatra zaśpiewał w Paryżu utwór „Strangers in the Night” w duecie z polską piosenkarką Violettą Villas.

Frank Sinatra violetta villas

Frank Sinatra walczył także z segregacją rasową i upominał się o prawa mniejszości. Prawdopodobnie było to związane z młodością muzyka, kiedy włosi byli traktowani na równi z czarnoskórymi i Żydami, więc odczuł on prześladowania na własnej skórze.

FBI wielokrotnie oskarżało piosenkarza o kontakty z włoską mafią, a akta zebrane na jego temat przez służby specjalne, liczyły prawie 2400 stron. Sinatra nigdy nie przyznał się do stawianych mu zarzutów i reagował bardzo agresywnie na wszelkie pytania dotyczące tego tematu. Zdarzyło mu się pobić dociekliwego reportera, który kilka lat później zmarł. Sinatra miał później zbezcześcić jego grób i obsikać mogiłę.

Frank Sinatra występował na estradzie, aż do 1995 roku, jednak szwankowała mu pamięć i często zapominał tekstów piosenek. Muzyk zmarł na atak serca 14 maja 1998 roku. Jego ostatnie słowa brzmiały: „I’m losing”.

Frank Sinatra w podeszłym wieku

Foto. MARIO SURIANI/AP

Według niektórych relacji Frank Sinatra został pochowany z butelką whisky Jack Daniel’s oraz garścią dziesięciocentówek, które nosił od porwania syna. Był niekwestionowaną gwiazdą estrady i muzycznym idolem wielu pokoleń, a jego piosenki na długo będą rozbrzmiewać w różnych częściach świata.

Skomentuj