10 najdziwniejszych fobii - Zalajkowane.pl
Nowe!

10 najdziwniejszych fobii

Lęk wysokości, strach przed pająkami czy też strach przed ciemnością to bardzo popularne lęki. Chyba każdy człowiek się czegoś boi, jednak niektórzy ludzie cierpią na wyjątkowo dziwne i mogłoby się wydawać wręcz niezrozumiałe obsesje. Zobaczcie 10 najdziwniejszych fobii na świecie, o których większość z Was pewnie nigdy nie słyszała.

Zanim przejdziemy do opisywania to może na początek krótka definicja fobii. Oto jak fobię przedstawia Wikipedia:„Jest to zaburzenie nerwicowe, którego objawem osiowym jest uporczywy lęk przed określonymi sytuacjami, zjawiskami lub przedmiotami, związany z unikaniem przyczyn go wywołujących i utrudniający funkcjonowanie w społeczeństwie. Fobie wywoływane są przez pewne sytuacje lub obiekty zewnętrzne wobec osoby przeżywającej lęk, które w praktyce nie są niebezpieczne. Zasadniczy obraz fobii to przesadne reakcje zaniepokojenia i trwogi, pomimo świadomości o irracjonalności własnego lęku oraz zapewnień, że obiekt strachu nie stanowi realnego zagrożenia.”

1. Kaligynefobia

Jest to lęk przed pięknymi kobietami. Prawdopodobnie ma to bardzo duży związek z poczuciem niskiej wartości, nieśmiałością i własnymi kompleksami. Może też wiązać się z traumatycznym przeżyciem, w którym uczestniczyła piękna kobieta. Takich ludzi mających lęk przed piękną kobietą ciężko uświadomić, że ładna dziewczyna jest takim samym człowiekiem jak każdy inny. Ludzie ci traktują atrakcyjną kobietę jako niebezpieczeństwo i zagrożenie. Objawy tej fobii mogą występować nie tylko podczas bliskiego kontaktu, ale też po zobaczeniu pięknej kobiety np. na zdjęciu, lub w telewizji.

2. Ablutofobia

Ablutofobia jest to stały i nieuzasadniony strach przed kąpielą, myciem lub czyszczeniem i pielęgnowaniem swojego ciała. Takie osoby na pewno nie mają łatwego życia, ciężko to sobie wyobrazić, jak w 30-stopniowym upale marzysz tylko o prysznicu, a inni się go… boją.

3. Trichofobia

Lęk przed leżącymi luźno włosami. Takie osoby widzą włosy wszędzie, jakby miały w oczach „wykrywacz włosów” – widzą je na podłodze w kuchni, na kafelkach w łazience, na panelach, na ubraniach czy tez innych przedmiotach.. Ponadto osoby mające Trichofobię widzą je tak jakby w powiększeniu, chociaż inni ich w ogóle nie zauważają.

4. Optofobia

Kolejna fobia to strach przed otwarciem oczu. Często cierpią na nią świadkowie śmiertelnych wypadków lub też osoby, które przyłapały na zdradzie swoją ukochaną drugą połówkę. Tacy ludzie najlepiej czują się w ciemnych pomieszczeniach i najlepiej z „gołymi” ścianami.

5. Vestifobia

Ludzie cierpiący na vestifobię odczuwają lęk przed włożeniem ubrania. Jest to równie wielki strach, jak dla niektórych strach przed nagością. Osoby te unikają noszenia obcisłych rzeczy, na przykład krawatów, szalików czy golfów. Co ciekawe fobia ta może mieć podłoże w dzieciństwie. Pacjenci podczas spotkań terapeutycznych niejednokrotnie mówili o byciu wyśmiewanym w szkole z powodu niemodnych ubrań.

6. Abemarofobia

Jest to strach przed przegapieniem przystanku. Podróż szczególnie w nowe miejsce wiąże się ze stresem, jednak jak już siedzimy w pociągu czy w autobusie ten stres mija. U osób dotkniętych tą fobią jest inaczej, ludzie ci przez całą podróż nerwowo patrzą w okno i są niebywale skupieni, można powiedzieć, że tylko i wyłącznie na przystankach. Czują ciągłą obawę przed przeoczeniem swojego przystanku.

7. Penterafobia

Kawały o teściowych w końcu nie wzięły się znikąd. Są takie osoby, które chorobliwie odczuwają strach przed teściową, ci właśnie ludzie cierpią na penterafobię. Niezależnie od długości stażu małżeńskiego ten strach nigdy nie mija, nawet się nie zmniejsza.

8. Triskaidekafobia

Jest to chorobliwy lęk przed liczbą 13. Wiąże się z przesądem, który w naszej kulturze oznacza, że liczba 13 przynosi pecha. Przez psychiatrów fobia ta została opisana już w 1910 roku. Cierpiało na nią wiele znanych osób m.in. Napoleon Bonaparte, Mark Twain czy też Franklin Roosevelt. Fobia ta jest dość powszechna i z uwagi na to w niektórych hotelach zrezygnowano nawet z oznaczenia pokoi numerem 13. Ponadto w sportach motorowych rezygnuje się z pechowej trzynastki przy oznaczeniu numerów startowych zawodników.

9. Hafefobia

Lęk przed dotykaniem ludzi i przedmiotów. Fobia ta dotyczy zarówno sytuacji, w której ktoś nas dotyka ale też gdy sami kogoś lub czegoś dotykamy.

10. Nomofobia

Ten lęk stał się nową chorobą cywilizacyjną. Mowa o nomofobii – jest to strach przed utratą dostępu do telefonu komórkowego. W dzisiejszych czasach, w dobie Internetu, gdzie laptop i tablet coraz częściej zastępowane są właśnie telefonem. Prawie wszystko możemy zrobić przez telefon mając dostęp do Internetu. Osoba cierpiąca na tę fobię boi się, że jego telefon szybko się rozładuje, że straci zasięg, albo zostanie skradziony. Osoby cierpiące na Nomofobię czują niepokój i rozdrażnienie jeśli nie mają pod ręką telefonu komórkowego. Cierpią na nią głownie ludzie młodzi, szacuje się, że aż 70% nastolatków ma objawy tego zaburzenia.


źródła: (1),(2),(3),(4),(5),(6)

One Comment

Skomentuj