Dinozaury – gigantyczne, tajemnicze stwory z odległej przeszłości – wciąż skrywają przez paleontologami wiele sekretów. W dawnych dziejach odnalezione kości tych prehistorycznych gadów były prawdopodobnie inspiracją legend o smokach. W późniejszych czasach wielkie stały się bohaterami filmów i bajek. Jednak pozostańmy przy faktach i przyjrzyjmy się 10 najdziwniejszym dinozaurom, jakie dotychczas odkryto.
Najdziwniejsze dinozaury – Kulindadromeus
Jednym z przełomowych odkryć w paleontologii był dinozaur o nazwie Kulindadromeus. To gatunek, który okazał się być pokryty piórami, a nie łuskami. Dotychczas naukowcy uważali, że jedynymi dinozaurami, posiadającymi pióra, były małe, dwunożne, mięsożerne teropody. Mało tego, jeżeli Kulindadromeus posiadał pióra, mógł być również ciepłokrwisty, co znacznie zweryfikowałoby sporą część dotychczasowej wiedzy o dinozaurach.
Najdziwniejsze dinozaury – Amargazaur
Amargazaur był wyjątkowo małym stworzeniem jak na zauropoda, czyli dinozaura, który poruszał się na czterech kończynach. Dorosły osobnik mierzył około 8-9 m i ważył około 2,5 tony. Nie to było jednak najdziwniejsze u tego prehistorycznego stwora, posiadał on bowiem ostre kolce znajdujące się na szyi. Była to prawdopodobnie cecha płciowa – samce z bardziej okazałymi kolcami były bardziej atrakcyjne dla samic. Według badaczy mogły one służyć Amargazaurowi do obrony lub ustalania hierarchii pomiędzy poszczególnymi osobnikami. Skamieliny tego dinozaura odkryto na terenie dzisiejszej Argentyny, w południowo-środkowej części jej prowincji Neuquén, na zachodzie tego kraju.
Najdziwniejsze dinozaury – Oryktodrom
Oryktodrom to pierwszy znany dinozaur, który kopał nory. Tezę tą potwierdzają także kształt pyska, obręczy barkowej oraz miednicy. Jednocześnie jego kończyny miały proporcje typowe dla zwierząt biegających. Jego nazwa oryctodromeus oznacza z greki „kopiący biegacz”. Paleontolodzy uważają więc, że prowadził on częściowo naziemny, a częściowo podziemny tryb życia. Dinozaury te osiągały do 210 cm długości, przy wadze od 22 do 32 kg.
Najdziwniejsze dinozaury – Notronych
Notronych był teropodem – dinozaurem, który poruszał się na dwóch kończynach. To jedyny dotychczas odkryty przedstawiciel rodziny terizinozaurów w Ameryce Północnej. To, co było dziwne u tego dinozaura to fakt, że był stworem roślinożernym, pomimo tego, iż wywodził się z tej samej linii ewolucyjnej, co najgroźniejsi mięsożercy w historii naszej planety – tyranozaury i raptory. Być może wolał rośliny, gdyż był „leniuszkiem” – nazwa Nothronychus oznacza bowiem „leniwy szpon”.
Najdziwniejsze dinozaury – Rhinorex
Pod względem systematyki, Rhinorex był ornitopodem z rodziny kaczodziobych. Tego dinozaura wyróżniał charakterystyczny, wielki, mięsisty, wypukły nos. Naukowcy sądzą, że służył on do komunikowania pozostałym członkom stada o zbliżającym się niebezpieczeństwie oraz do przyciągania przedstawicieli płci przeciwnej w podczas okresu godowego. Skamieniałości Rhinorexa znaleziono w Ameryce Północnej, w środkowym Utah. Na podstawie badań ustalono, iż ten gatunek dinozaura żył na ziemi 75 milionów lat temu. Nazwę Rhinorex nadano mu w 2015 roku. Terry A. Gates i Rodney Scheetz zaczerpnęli słowo „rhino” z greki (oznacza nos) oraz „rex” z łaciny (oznacza króla) – wybór ten uzasadnili wspomnianym wielkim nosem zwierzęcia.
Najdziwniejsze dinozaury – Yutyrannus
Yutyrannus był przedstawicielem tyranozaurów z okresu wczesnej kredy. To co wyróżniało tego 1,5-tonowego drapieżnika to fakt, że jego ciało było praktycznie w całości pokryte… piórami. Wyglądał on zatem niczym gigantycznych rozmiarów ptak. Odkrycie tego gatunku dinozaura naprowadziło badaczy na tezę, że wszystkie tyranozaury były pokryte piórami na pewnym etapie swojego cyklu życiowego.
Najdziwniejsze dinozaury – Stygimoloch
Stygimoloch posiadał kościste rogi, które służyły do ozdoby, ale przede wszystkim do walki pomiędzy członkami stada. Samce prawdopodobnie uderzały się ze sobą głowami, rywalizując tym samym o względy samic. Nazwa Stygimoloch pochodzi z języka greckiego i oznacza ciernisty diabeł. Ten gatunek dinozaurów żył w epoce późnej kredy, czyli około 68 – 65 mln lat temu. Długość jego ciała osiągała do 3 m, wysokość około 1.7 m, a waga około 700 kg.
Najdziwniejsze dinozaury – Kosmoceratops
Kosmoceratops posiadał charakterystyczny wachlarz falbanek, klap oraz rogów. Spośród wszystkich poznanych dotychczas dinozaurów miał on najciekawiej ozdobioną czaszkę. Ten nietypowy wygląd Kosmoceratops zawdzięcza temu, że żył na odizolowanej wyspie – Laramidii – co umożliwiło mu unikalną ewolucję. Nazwa tego dinozaura pochodzi od greckiego „kosmo”, co nie ma jednak nic wspólnego z kosmosem, a oznacza tyle co ozdobny.
Najdziwniejsze dinozaury – Concavenator
Concavenator był dziwnym dinozaurem z dwóch powodów. Pierwszym kuriozum był dziwny, trójkątny garb na jego grzbiecie. Mógł on podtrzymywać ozdobny żagiel ze skóry i kości. Drugim były charakterystyczne guzki na kościach łokciowych. Mogły one być miejscem, gdzie przyczepione były protopióra. Na podstawie badań archeologicznych ustalono, że Concavenator mógł mieć nawet 6 metrów długości. Ten gatunek dinozaurów żył w kredzie na terenie dzisiejszej Europy.
Najdziwniejsze dinozaury – Qianzhousaurus
Qianzhousaurus był jednym z tyranozaurów, który charakteryzował się długim, spiczastym, pyskiem, podobnym do pyska krokodylego. Potocznie bywa nazywany Pinocchio Rex. Ewolucyjne uzasadnienie jego wydłużonego pysku jest niepewne. Uważa się, że mógł on mieć znaczenie przy doborze płciowym. Samce z większymi mogły mieć większe szanse u samic.
Zobacz też:
• 10 największych pająków na świecie
• 5 największych pająków w Polsce
• 20 ciekawostek o rekinach
• Największe psy świata
• Top 10 – najbardziej jadowite węże świata
Skomentuj
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.