Dlaczego w Stanach Zjednoczonych tak popularne są pralnie publiczne? - Zalajkowane.pl
Nowe!

Dlaczego w Stanach Zjednoczonych tak popularne są pralnie publiczne?

Usługi prania i prasowania na Zachodzie pojawiły się pod koniec XIX wieku. Nie była to tania usługa. Pracę wykonywali specjalnie do tego celu zatrudnieni i wykwalifikowani pracownicy, a zamówienia wysyłane były do właścicieli za pośrednictwem poczty. Wyjście do miejsca publicznego, aby zrobić pranie nie wchodziło w rachubę.

Czasy Wielkiego Kryzysu przyczyniły się do konieczności wprowadzenia na rynek taniej bielizny dla ogółu populacji. To z kolei spowodowało m.in. powstanie pierwszej publicznej pralni, opartej na samoobsłudze – w 1934 roku w Fort Worth w Teksasie. Mimo, że początkowo w pralni były tylko cztery elektryczne maszyny piorące, szybko stały się tak popularne, że w pełni zrekompensowały wszystkie koszty, które poniósł właściciel uruchamiając swój pralniczy biznes. Potrzeba ogólnodostępnego, szybkiego i taniego prania spowodowała szybko masowe pojawianie się pralni samoobsługowych.

Choć wraz ze wzrostem poziomu życia, wielu Amerykanów kupuje własną pralkę, praktyka skorzystania z pralni publicznych jest szeroko rozpowszechniona w Stanach Zjednoczonych do tej pory.

Co jest powodem takiej popularności pralni samoobsługowych w Stanach?

Po pierwsze, pomysł Amerykanów to po prostu oszczędność – wody, energii oraz przestrzeni w mieszkaniach. Pralnia jest tania – automaty przyjmują monety lub specjalne karty płatnicze.

Po drugie, wielu właścicieli mieszkań i domów na wynajem, zabronia instalowania pralki lokatorom. Boją się przecieków i zwarć instalacji. Dlatego głównymi klientami publicznych pralni są ci, którzy nie mogą mieć pralki w wynajmowanym mieszkaniu. Jednak zamożni Amerykanie także korzystają z pralni, choć rzadko. Przynoszą tutaj kilka razy w roku duże przedmioty, takie jak koce, poduszki, narzuty i tym podobne.

foto: © liamherringshaw

Po trzecie, nowoczesna pralnia publiczna oferuje dość wysoki poziom komfortu dla klientów. W uzupełnieniu do pralek, znajdziemy tam suszarki bielizny, stanowiska do prasowania oraz inne urządzenia, które znacznie ułatwiają i uprzyjemniają cały proces. Od niedawna w pralniach można zobaczyć telewizory, pojawił się bezpłatny bezprzewodowy dostęp do Internetu oraz ekspresy do kawy, dzięki czemu klienci mogą się dobrze bawić oczekując na zakończenie wybranego programu prania.

foto: © The Distance Podcast

Co do zasady, zdecydowanie większość amerykańskich samoobsługowych pralni pracujących przez całą dobę, znajduje się w piwnicach budynków mieszkalnych lub w bezpośrednim sąsiedztwie supermarketu, dzięki czemu klienci mogą skorzystać z usługi robiąc podczas prania konieczne zakupy.

foto: © The Distance Podcast

Po czwarte, jak zauważyli socjologowie, pralnia to także wyjątkowe miejsce dla relaksu i medytacji, pozwalające Amerykanom na jakiś czas ooderwać się od codziennych problemów.

foto: © LawrenceSolum

Wreszcie, nie należy zapominać, że cała sieć pralni to przede wszystkim przemysł, obracający poważnymi pieniędzmi. Według oficjalnych danych za rok 2011, w Stanach Zjednoczonych dochód około 35.000 pralni publicznych wyniósł 5 mld $!

źródło: moya-planeta.ru

Skomentuj