10 ciekawostek o pieniądzach z całego świata - Zalajkowane.pl
Nowe!

10 ciekawostek o pieniądzach z całego świata

Pieniądze to temat nie tylko dla najbardziej wpływowych polityków i biznesmenów. Kiedyś brzęk monet, następnie szelest banknotów aż po dzisiejsze „zera” na koncie – każdy z tych wymiarów inspirował zarówno małych jak i największe osobistości. Dzięki tej magii, obszar finansów pełen jest interesujących faktów oraz ciekawostek, które zebraliśmy dla Was w tym zestawieniu.

10. Świnka skarbonka – jak narodziła się znana na całym świecie metoda oszczędzania?

Odkładanie pieniędzy do skarbonki jako forma oszczędzania jest znana na całym świecie. Czy wiesz jednak skąd się wziął pomysł na to, aby stworzyć skarbonkę w formie świnki? Historia ta sięga czasów, gdy nie było banków i ludzie swoje oszczędności przechowywali w glinianych słojach. Jedna z odmian gliny wykorzystywana do produkcji słojów nosiła nazwę pygg.

Z czasem, wymowa tego słowa zamiast pug zaczęła przypominać pig. Wraz z upływem lat, słowo oznaczające gliniany słój i świnkę zaczęły brzmieć tak samo. W rezultacie jeden z brytyjskich garncarzy postanowił połączyć te dwa słowa i stworzyć słój w kształcie świnki.

skarbonka

fot. Creative Commons CC0



9. Kiedy po raz pierwszy sfałszowano pieniądze?

Proceder fałszowania popularny na całym świecie nie narodził się w czasach nowożytnych. Tak naprawdę historia fałszowania pieniędzy sięga 3 tysięcy lat. Pierwszy fałszerstwa pieniędzy dopuścił się Polikrates. Samodzielnie rozpoczął podrabianie pierwszych monet, które wykonane były ze złota. Polikrates produkował monety z niewielką zawartością kruszcu i za ich pomocą spłacił dług śmiertelnie niebezpiecznym Spartanom. Doprowadziło to do wojny i ostatecznie zamordowania samego Polikratesa.

złota moneta

fot. Unsplash, Creative Commons CC0



8. Pieniądze przygotowywane na wypadek wojny

Niewiele osób wie, ale w latach 70 na zlecenie NBP produkowane były specjalne banknoty, które miały być użytkowane w razie wybuchu wojny. Za produkcję banknotów odpowiadała Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. Produkowane były banknoty w nominałach od 1 zł do 2 tysięcy złotych. Sama produkcja banknotów objęta była tajemnicą. Dopiero w roku 2016 udało się odkryć skrzynie, w których znajdowały się banknoty. Do tego czasu jedynie garstka osób wiedziała o istnieniu tego typu pieniędzy.

7. Wydatki introwertyków i ekstrawertyków

Różne typy osobowości to także różny sposób wydawania pieniędzy. W przypadku osób o niskich dochodach to ekstrawertycy znacznie więcej środków będą wydawać na dobra powszechnie uważane za luksusowe. Wzrost dochodów powoduje, że różnice w sposobie wydawania pomiędzy introwertykami i ekstrawertykami ulegają zatarciu.

wydatki introwertyków i ekstrawertyków

fot. Pixbay, Creative Commons CC0



6. W którym państwie najwięcej osób oszczędza na swoją przyszłość?

Oszczędzanie na swoją przyszłość to bardzo popularny temat.W których krajach najwięcej obywateli oszczędza część zarobionych pieniędzy? Najbardziej oszczędni z państw europejskich są mieszkańcy Luksemburga, gdzie aż 89% osób deklaruje, że posiada oszczędności. Następnie są Holendrzy, gdzie aż 81% posiada oszczędności, następnie Austria z wynikiem 79%, Francja z wynikiem 76% oraz Włochy z wynikiem 74%.

Polska razem z Belgią oraz Wielką Brytanią plasuje się na kolejnym miejscu z wynikiem 72%. Ranking zamykają obywatele Rumunii, gdzie posiadanie oszczędności deklaruje jedynie 51% obywateli.

złotówki

fot. Unsplash, Creative Commons CC0



5. W tych krajach obywatele najwięcej wydają na podróże

Wśród państw, w których obywatele na najwięcej wydają na podróże na pierwszym miejscu uplasowały się Chiny. W 2013 roku wydatki na podróże wyniosły aż 128,6 miliarda USD. Na drugim miejscu plasują się Stany Zjednoczone z wydatkami rzędu 86,2 miliarda USD, a na trzecim miejscu znajdują się Niemcy z wydatkami opiewającymi na 85,9 miliarda USD. Polska w wydatkach na podróże znajduje się poza pierwszą dziesiątką państw, w których obywatele na podróże wydają najwięcej.

4. Niespłacanie kredytów? W tych krajach najwięcej osób się tego dopuszcza

Niespłacanie kredytów jest w niektórych krajach bardzo dużym problemem. Na pierwszym miejscu znajdują się Włochy, gdzie wartość tak zwanych toksycznych kredytów wynosi ponad 220 mld dolarów. Na drugim miejscu Francja z kwotą ponad 140 mld dolarów, a na trzecim miejscu Hiszpania z kwotą ponad 130 mld dolarów. Nominalna wartość kredytów w Polsce to ponad 900 mld złotych z czego jedynie 7% (nieco ponad 17 mld dolarów) stanowią kredyty niespłacane. Na tle wielu krajów Polska wypada zatem naprawdę dobrze.

włochy

fot. Pixbay, Creative Commons CC0



3. Banknoty o największych nominałach

Na przestrzeni lat, w różnych zakątkach świata pojawiały się banknoty o bardzo wysokim nominałach. Największy w historii nominał został wypuszczony na Węgrzech – był to banknot o wartości 100 trylionów. Wysokim nominałem mogło się poszczycić także Zimbabwe, gdzie dostępny był banknot o nominale 100 bilionów miejscowych dolarów (według stosowanej w Polsce długiej skali). Jego wartość była jednak znikoma.

Wśród najwięcej wartych banknotów pierwsze miejsce zajmuje 100 milionów funtów brytyjskich o wartości przekraczającej 500 milinów złotych. Banknot został wyprodukowany jedynie w 40 sztukach. Drugie miejsce również należy do Brytyjczyków i banknotu o nominale 1 miliona funtów. Wydrukowanych zostało 4 tys. sztuk banknotów. Trzecie miejsce należy do Stanów Zjednoczonych i banknotu o nominale 100 tysięcy dolarów, który służy do rozliczeń pomiędzy Rezerwą Federalną i amerykańskim skarbem. W Polsce natomiast banknot o największym nominale to 500 złotych.

dolar zimbabwe

fot. Pixbay, Creative Commons CC0



2. Polskie monety są dostosowane do potrzeb niewidomych

Prawdopodobnie używając monet nigdy nie zwróciłeś uwagi na ich ranty. Te natomiast różnią się w zależności od nominału i służą rozpoznaniu tego przez osoby niewidome. Dlatego też monety o wartości 5 złotych posiadają w całości ząbkowane ranty. Monety o nominale 2 złotych posiadają gładkie ranty, a monety o nominale 1 złotych posiadają na przemian gładkie i ząbkowane ranty. Dzięki temu osoby niewidome mogą łatwo rozpoznać jakiej wartości monetę trzymają w ręce.

złotówki

fot. Pixbay, Creative Commons CC0



1. Zakaz umieszczania żyjących prezydentów na monetach w USA

W Stanach Zjednoczonych prawo definiuje zakaz umieszczania na monetach wizerunków żyjących prezydentów. Zapis ten w prawie ma na celu uniknięcie posądzeń o wprowadzenie monarchii w kraju demokratycznym. Z tego też powodu podobiznę prezydenta na monecie można umieścić dopiero po jego śmierci.

dolar

fot. Creative Commons CC0




Autorem wpisu jest Grzegorz Świerniak, redaktor technologiczny bloga PayLane

Skomentuj