Ciekawostki o delfinach
Nowe!

Ciekawostki o delfinach

Delfiny to wodne ssaki, które zamieszkują morza obu półkul i wiele rzek ze strefy równikowej. Większość delfinów żyje w oceanie lub w słonawych wodach wzdłuż wybrzeży. Czy to prawda, że delfiny potrafią spać podczas pływania? Co jedzą delfiny i jak polują? Czy istnieją różowe delfiny? Te i inne ciekawostki o delfinach znajdziecie poniżej.

delfin butelkonosy

Delfin butelkonosy // fot. wikipedia, domena publiczna



#1. Ewolucja z lądowych ssaków?

Jeszcze 50 milionów lat temu najstarsi znani przodkowie waleni (do tego rzędu należą delfiny) doskonale znały ląd i poruszały się po nim bez najmniejszego problemu. Z wyglądu przypominały wilka i były urodzonymi myśliwymi. Z biegiem lat ich organizm ewoluował. Dziś jeśli przyjrzymy się delfinom dokładniej zobaczymy, iż mają one kostną budowę płetw.

#2. Delfiny potrafią pływać i spać jednocześnie

Mózg delfina działa w niezwykły sposób. Otóż przez około 8 godzin pracuje on bez zarzutów, po tym czasie jedna z jego półkul (lewa) ulega zmęczeniu. Dla delfina nie jest to jednak oznaka, aby poszukać sobie wygodnego miejsca na sen. Jest to natomiast sygnał do tego, że musi on uaktywnić drugą półkulę – prawą. Gdy jedna półkula mózgowa jest „wyłączona” oko znajdujące się po przeciwnej stronie pozostaje otwarte. Co ciekawe, w trakcie snu zmysły delfinów, takie jak węch a nawet wzrok są w stanie aktywności.

#3. Delfiny mają swój własny język

Delfiny tak jak i człowiek mają swój własny język. Wyróżnia się dwa sposoby komunikacji wśród delfinów. Pierwszy to język niewerbalny, czyli gesty wykonywane za pomocą płetw, figury, czy całe taneczne układy. Drugi sposób komunikacji to system werbalny, czyli sygnały, a właściwie ultradźwiękowe piski. Wszystkie przeprowadzone dotychczas badania wskazują, że dźwięki wydawane przez delfiny układają się w specyficzny ciąg zdań, które niestety jak na razie rozumieją tylko one same. Na przestrzeni lat zarejestrowano półtora tysiąca różnych odmian pojedynczych dźwięków wydawanych przez delfiny, z czego rozszyfrowano jedynie około 200.



#4. Delfiny nadają sobie imiona?

Imiona wśród delfinów to również coś co łączy te ssaki z człowiekiem. Niedługo po narodzeniu zwierzęta te nadają sobie imiona. Naukowcy zajmujący się badaniem zachowania delfinów z dźwięków wydawanych przez te zwierzęta wyodrębnili krótkie piski. Te krótkie sygnały odpowiadały każdemu z 14 badanych osobników i prawdopodobnie stanowiły ich imię. Następnie, gdy badacze odtwarzali nagranie, które miało na celu zawołać danego osobnika spośród wszystkich delfinów dochodziło do tego, że konkretny osobnik podpływał do naukowców. Co ciekawe delfin potrafi usłyszeć innego przedstawiciela tego gatunku z odległości 24 kilometrów.

#5. Delfin – niezwykle pomocna jednostka

Delfiny to zwierzęta, które znane są z niesienia pomocy zarówno w obrębie swojego gatunku, jak również w stosunku do człowieka. W połowie XX wieku zaobserwowano, że samica delfina butlonosego na grzbiecie wynosi na powierzchnię młodego delfina, który urodził się martwy, po czym próbowała mu przywrócić życie podgryzając go tak, aby wyzwolił on w sobie funkcje życiowe. Z kolei w czasie zdarzenia jakie miało miejsce u wybrzeża Korei Południowej grupa kilku delfinów pomagała innemu choremu delfinowi. Jak wyglądała ta pomoc? Otóż członkowie stada pomagali utrzymać się choremu delfinowi lekko nad powierzchnią wody, a jeden z nich podtrzymywał głowę swoim pyskiem. Pozostali towarzysze pocierali chorego osobnika i przepływali pod nim po to, by pobudzić go do życia.

Inny przykład na chęć niesienia pomocy przez delfiny miał miejsce w delfinarium w Chinach. Treserka w czasie pokazów wskoczyła do basenu, ale długo z niego nie wypływała. Zaniepokojony delfin zanurkował po opadające na dno jej ciało i pyskiem wypchnął ją ku górze. Również pewien Amerykanin Martin mógł liczyć na pomocną „dłoń”, a właściwie płetwę tych zwierząt. Kapiąc się w Morzu Czerwonym został zaatakowany przez rekina. Niedługo po tym wokół niego zebrały się trzy delfiny, które płetwami i ogonami odpędziły rekina.

#6. Delfiny w Polsce

W Polsce jedynym gatunkiem spokrewnionym z delfinami i naturalnie występującym w przyrodzie jest mieszkający w Morzu Bałtyckim morświn. Jest to bardzo rzadki gatunek, który zagrożony jest wyginięciem, stąd też znajduje się pod ścisłą ochroną. Trzeba mieć jednak wiele szczęścia aby go zobaczyć, gdyż w wodach naszego Bałtyku widywany jest tylko kilkanaście razy w roku.

morświn zwyczajny

W polskiej części Bałtyku w 1994 przebywało do 600 osobników, jednak populacja tego gatunku gwałtownie maleje. W 2014 populację morświnów żyjących w Morzu Bałtyckim oszacowano na 447 osobników // fot. Marcus Wernicke (Tuugaalik), Porpoise.org Porpoise Conservation Society (www.porpoise.org) – Praca własna, CC BY-SA 4.0, Link



#7. Jak polują delfiny?

Delfiny jako zwierzęta stadne i lubiące towarzystwo, nic zatem dziwne że polują zazwyczaj grupowo. Po namierzeniu ławicy zwierzęta te okrążają ją bardzo szybko przy tym pływając. Ich kręgi zmniejszają swoje rozmiary, a ryby zostają tym sposobem zmuszone do podpłynięcia bliżej delfinów. Czasami zdarza się, że delfiny ogłuszają inne zwierzęta bardzo silnymi dźwiękami. Dzięki temu, że delfiny posiadły zdolność echolokacji (odbijania się dźwięków od przedmiotów) łatwiej jest im zdobyć pożywienie.

#8. Co jedzą delfiny?

Przysmak delfinów stanowią ryby. Ciekawostką jest jednak to, że zwierzęta te posiadają dwa żołądki, z czego jeden przechowuje żywność, a drugi ją trawi. Co więcej delfiny nie żują swojego pożywienia. Mają zęby, jest ich 88, ale służą one jedynie do łapania ofiary i rozszarpywania jej. Wodę zwierzęta te otrzymują z jedzeniem więc nie muszą jej pić dodatkowo.

#9. Zwierzęta idealnie przystosowane

Delfiny to zwierzęta, które w wyniku procesu ewolucji bardzo dobrze przystosowały się do życia w środowisku wodnym. Charakterystyczny wygląd delfina to oczywiście element jego przystosowania. Posiadają one tak zwany melon, czyli wypukły narząd odpowiedzialny za echolokację. Ponadto delfiny charakteryzują się wydłużoną szczęką i sporą ilością zębów, a także tym, że ich płuca są niewiele większe od naszych, jednak delfiny efektywniej wykorzystują tlen zmagazynowany w mięśniach. Również oczy stanowią dla delfina bardzo ważny element. Jego soczewki i rogówki pozwalają mu na bezbłędne widzenie w różnych sytuacjach. Z kolei skóra delfina pokryta jest śluzem, który zmniejsza opór wody. W czasie wykonywania popisów lub podczas polowania mogą osiągać prędkość nawet 50 km/h, a za pożywieniem są w stanie zanurkować do 260 metrów. Czyż to nie przystosowanie idealne?

#10. Delfiny bywają groźne

Delfiny w sytuacji, gdy czują zagrożenie są w stanie zaatakować nawet człowieka. Badacz zwierząt z Australii, Michael R. Heithaus zaznaczył, że zwierzęta te źle tresowane stanową zagrożenie dla człowieka – mogą zedrzeć skórę, powybijać zęby itp. Co najbardziej denerwuje delfina? Otóż zwierzęta te nie lubią być dotykane.

Pierwszy odnotowany zgon z powodu ataku delfina miał miejsce w 1994 roku w Brazylii. W Sao Paulo zamieszkał delfin, który zaprzyjaźnił się z kąpiącymi. Pewnego dnia delfina otoczyło około 30 osób. Delfin nie wiedział co się dzieje i zaczął uderzać głową w kąpiących. W wyniku tego zdarzenia śmierć poniosła jedna osoba.

#11. Delfiny zwolnione ze służby

Do 2017 roku delfiny służyły w marynarce wojennej USA. Zwierzęta te bardzo szybko się uczą i posiadają niezwykłe zdolności, dlatego też wykorzystywano je do namierzania i dezaktywacji min, które zagrażały pływającym jednostkom i okrętom. Od 2017 roku delfiny zostały zastąpione przez specjalne roboty, które pod wodą mogą pracować nawet 16 godzin.

delfiny w US army

fot. wikipedia – domena publiczna



#12. Delfiny umyślnie narkotyzują się truciznami rozdymków

Podczas kręcenia kolejnego odcinka programu „Dolphins – Spy in the Pod”, ekipa telewizji BBC sfilmowała niesamowite zjawisko. Otóż okazało się, że młode delfiny ostrożnie manipulowały rybami z rodziny rozdymkowatych, które, wydzielają neurotoksynę. Mimo, iż duże dawki tej trucizny mogą być śmiertelne, to w małych dawkach dawała ona efekt odurzający. W pewnym momencie zaobserwowano, że delfiny zaczęły dziwnie się zachowywać – unosiły się tuż pod taflą wody, najwyraźniej zahipnotyzowane własnymi odbiciami. Badacze uważają, że sposób w jaki delfiny obchodzą się z rozdymką sugeruje, że nie jest to dla nich żadna nowość.


#13. Dwugłowy delfin

Do niesamowitego znaleziska doszło w Turcji w 2014 roku. Nauczyciel wychowania fizycznego przechodząc po plaży natchnął się na dwugłowego delfina, którego morze wyrzuciło na brzeg. Służby wezwane na miejsce zabrały delfina do laboratorium w celu przeprowadzenia dalszych badań. Okazało się, że były to syjamskie delfiniątka, który miały wspólny tułów i ogon, nierozwinięte oczy i wspólny aparat oddechowy. Martwy delfin miał metr długości i przeżył około 12 miesięcy. Ciąża syjamska u delfinów zdarza się niezwykle rzadko.

dwugłowy delfin

fot. reddit.com



#14. Różowe delfiny

Inia amazońska jest największym gatunkiem spośród słodkowodnych delfinów. Żyjące głownie w wodach Amazonki i Orinoko delfiny mają jasnoszaro-różowy kolor, który zmienia się wraz z wiekiem. Młode osobniki są ciemnoszare, z czasem zmieniają odcień na srebrny lub różowy. Gatunek ten jest niestety gatunkiem zagrożonym, głownie ze względu na działalność człowieka – zanieczyszczenie wód, łodzie motorowe oraz rybaków, którzy zabijają je a następnie wykorzystują ich ciała jako przynęty. Inia amazońska ma charakterystyczny pysk, który wyciągnięty jest długi i cienki dziób.

inia amazońska

Inia amazońska – różowy delfin // fot. animalspot.net




W 2007 roku u wybrzeży Luizjany zaobserwowano delfina o niezwykle intensywnym, różowym kolorze. Naukowcy są przekonani, że jest to delfin albinos, na co wskazywać mogą jego czerwone oczy. Erik Hue, który po raz pierwszy zobaczył różowego pingwina nazwał go „Pinky”.
pinky - różowy delfin albinos

fot. Erik Rue via reddit.com



#15. Inne ciekawostki o delfinach

Mózg delfina waży od 1500 do 1700 gram. Z kolei mózg człowieka waży około 1300-1400 gram
• Delfiny potrafią pływać z prędkością 55 km/h
• W zależności od gatunku ciąża u delfina trwa od 9 do 12 miesięcy
Delfiny potrafią rozpoznać swoje odbicie w lustrze i sprawia im to wiele radości
• W starożytnej Grecji zabicie delfina podlegało karze śmierci
Delfiny mają skórę tak cienką, że każde najmniejsze otarcie powoduje u nich zranienie
• Niektóre delfiny mogą skakać nawet na wysokość 7,5 metra nad powierzchnią wody. Naukowcy nie są zgodni, dlaczego to robią. Być może delfiny skaczą i obracają się, aby komunikować się ze sobą. Może to być forma zabawy i popisywania się przed innymi osobnikami. Niektórzy spekulują, że delfiny skaczą, aby lepiej widzieć odległe rzeczy w wodzie, głównie ofiary
• Delfiny to bardzo inteligentne zwierzęta. Według współczynnika encefalizacji (umózgowienia) inteligencja delfina wynosi 4–5 i jest wyższa niż u szympansa, dla którego ten współczynnik wynosi 2,5. Według tego kryterium inteligencja człowieka wynosi 7

Zobacz też:

Tajemnicze stwory żyjące w głębiach oceanów
20 interesujących ciekawostek o koalach
Niesporczak – najbardziej odporne zwierzę na Ziemi
Ciekawostki o żyrafach
Największe owady na świecie


źródła: (1),(2),(3),(4),(5),(6),(7)

Skomentuj