Trou de Bozouls, czyli „dziura w Bozouls”, to duży kanion w kształcie podkowy znajdujący się w pobliżu gminy Bozouls w południowej Francji. Meander został wydrążony w wapieniu przez rzekę Dourdou, która przepływa przez duży wapienny płaskowyż na Masywie Centralnym. Kanion ma 400 metrów średnicy i ponad 100 metrów głębokości. Najbardziej uderzającą cechą tego pomnika przyrody jest miasto Bozouls, które znajduje się tuż nad jego krawędzią. Położenie geograficzne miasta tworzy z niego naturalną twierdzę obronną.
Region Masywu Centralnego, składający się z gór i płaskowyżów obejmuje około 15% całej Francji i zaczął formować się około 600 milionów lat temu. Ukształtowała go między innymi orogeneza hercyńska i fałdowanie alpejskie. Najwyższym szczytem jest wygasły wulkan Puy de Sancy. Znajdują się tu również liczne gorące źródła mineralne, które są wykorzystywane w lecznictwie uzdrowiskowym.
W IX wieku w Bozouls wzniesiono zamek, który należał do hrabiego Rodeza. Dziś nic z zamku nie pozostaje, ale miejsce, w którym się znajdował nazywane jest „starą wioską”. Przez stulecia domy powstawały na prawym brzegu rzeki Dourdou – najpierw w cieniu dwóch średniowiecznych wież, bez wyraźnego związku ze starym zamkiem, a następnie wspięły się po zboczu, aby rozciągnąć się na skraju płaskowyżu.
Do najważniejszych zabytków Bozouls i okolicy należą:
– kościół św. Fausta w oddalonej o 5 km osadzie Aboul (fr. Église Sainte-Fauste d’Aboul)
– kościół św. Fausta w Bozouls (fr. Église Sainte-Fauste de Bozouls)
– stajnia klasztorna w oddalonej o 7 km osadzie Séveyrac (fr. Grange monastique de Séveyrac)
Skomentuj
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.