Fryderyk Chopin to najwybitniejszy polski kompozytor. Pochodzący z Żelazowej Woli przedstawiciel epoki romantyzmu jest autorem m.in. takich kompozycji jak: etiudy, walce, sonaty fortepianowe, czy ballady. Przedstawiamy ciekawostki z życia Fryderyka Chopina. Niektóre z nich mogą być zaskakujące, znane jedynie miłośnikom muzyki poważnej i twórczości Chopina.
Nie wiadomo kiedy dokładnie urodził się Fryderyk Chopin
Po dziś dzień nie wiadomo kiedy dokładnie przyszedł na świat Fryderyk Chopin. Miało to miejsce w Żelazowej Woli najprawdopodobniej 22 lutego lub 1 marca 1810 roku …około godziny 18. Jedna z legend o artyście głosi, że kiedy się rodził, jego ojciec grał na skrzypcach. Miał więc styczność z muzyką już od wczesnej młodości…
Fryderyk Chopin w młodości nienawidził muzyki
…i chyba to sprawiło, że we wczesnej młodości pojawiła się u Chopina niechęć do muzyki… a tak zupełnie serio, odkładając legendy na bok, ojciec wiązał z Fryderykiem wielkie nadzieje. Syn miał zrealizować niespełnione marzenia ojca i już od najmłodszych lat zmuszał syna do nauki gry na fortepianie. To spowodowało, że muzyka wzbudzała niechęć u młodzieńca.
Fryderyk Chopin rozpoczął przygodę z fortepianem w wieku 5 lat
To ambicje ojca, Mikołaja sprawiły, że młody Fryderyk Chopin rozpoczął przygodę z fortepianem już w wieku pięciu lat. Na początku lekcji udzielała mu matka. Po roku uczył się pod czujnym okiem Wojciecha Żywny. Swoje pierwsze drobne kompozycje Chopin napisał mając 7 lat, a wkrótce potem zagrał swój debiutancki koncert. Pierwszy zagraniczny koncert Fryderyk zagrał w wieku 16 lat! Nastoletni Fryderyk odwiedził wtedy Berlin i Wiedeń.
Fryderyk Chopin był ostrym i wymagającym nauczycielem
Znów wracamy do ambicji ojca artysty – jako dziecko Fryderyk nie był przez niego chwalony, ojciec ciągle go strofował i karcił. Miało to ogromny wpływ na późniejsze zachowanie Fryderyka Chopina, jako nauczyciela muzyki. Kiedy któremuś z jego podopiecznych coś nie wychodziło, kompozytor wpadał w furię. Zdarzało się, że zrzucał klapę od fortepianu na palce ucznia, a czasem dochodziło nawet do rękoczynów.
Relacje Fryderyka Chopina z kobietami
Fryderyk Chopin miał trzy siostry, w których otoczeniu dorastał. Obecność sióstr stała się po pewnym czasie dla młodego Fryderyka męcząca – młode niewiasty wywoływały ciągły harmider w domu, co spowodowało u młodego mężczyzny niechęć do kobiet. Można było spotkać się nawet z plotkami, że artysta był homoseksualistą. W listopadzie 1830 roku już jako dorosły mężczyzna opuścił Polskę, a w roku 1831 zamieszkał w Paryżu. To tam poznał swoją pierwszą miłość – mając 25 lat oświadczył się Marii Wodzińskiej. Jednak miłość ta nie trwała długo, a zaręczyny zostały zerwane z inicjatywy Marii. Trzy lata później związał się z George Sand, która była inspiracją dla artysty, lecz po 9 latach George zerwała z Fryderykiem. Istnieją przypuszczenia, że w wyniku tego zdrowie kompozytora uległo pogorszeniu i przyspieszyło śmierć Chopina.
Fryderyk Chopin nie lubił dużej publiczności, często grywał w ciemności
Przez całe swoje życie Fryderyk Chopin zagrał zaledwie około 30 koncertów publicznych. Artysta zdecydowanie wolał grać podczas spotkań towarzyskich, małe, kameralne koncerty dla mniejszej publiczności. Co ciekawe kompozytor już we wczesnej młodości wolał grać w ciemności. Stanowiło to dla niego najlepszą inspirację. Również podczas koncertów prosił o przygaszenie światła.
Fryderyk Chopin inspirował się Bachem, miał talent nie tylko muzyczny
Największą inspiracją muzyczną Fryderyka Chopina był Jan Sebastian Bach. Miał on namawiać swoich uczniów, by ćwiczyli grając utwory tego kompozytora – granie utworów Bacha miało wzmacniać palce. Jednak Fryderyk Chopin miał talent nie tylko muzyczny, ale również malarski, literacki i aktorski. Podczas jednej ze szkolnych lekcji, nauczycielka przyłapała Fryderyka na rysowaniu portretu, młodzieniec zamiast nagany otrzymał pochwałę.
Pleyel – ulubiony fortepian Chopina
Ulubione fortepiany Fryderyka Chopina produkowała firma Pleyel. Co ciekawe Chopin przyjaźnił się z właścicielem wspomnianej firmy, który niemal na każde skinienie dostarczał coraz piękniejsze i doskonalsze modele. Chopin z kolei polecał je uczniom i przyjaciołom. W tym czasie firma z manufaktury przekształciła się w nowoczesną wytwórnię o światowej renomie, która produkowała ok. 1,3 tys. fortepianów rocznie.
Na świecie zachowało się prawdopodobnie tylko 5 instrumentów, na których grał genialny muzyk. Pierwszy znajduje się w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. Drugi, wyprodukowany przez wspomnianą firmę Pleyel (Chopin grał na nim w ostatnich 2 latach życia w Paryżu) znajduje się w Muzeum Towarzystwa im. Chopina w Warszawie. Trzeci fortepian Chopina znajduje się w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (to pochodzący z 1847 roku pleyel, na którym artysta grywał w czasie pobytu w Szkocji). Dwa pozostałe można podziwiać w Paryżu oraz w Valdemossie na Majorce.
Istnieją tylko 2 (lub 3) zdjęcia przedstawiające Chopina
Czasy, w których żył Fryderyk Chopin to początki rozwoju fotografii. Nic więc dziwnego, że nie ma zbyt wielu zdjęć artysty. Do naszych czasów przetrwały zaledwie dwie lub trzy fotografie. Dwa oryginalne dagerotypy przedstawiające Chopina zaginęły w czasie II wojny światowej – zachowały się jedynie „zdjęcia zdjęć” (zobaczycie je poniżej). Na jednym z nich widzimy Chopina ubranego w jasny surdut z szerokimi klapami. Drugi jest niestety bardzo słabej jakości.
W 2017 roku detektyw amator, szwajcarski fizyk Alain Kohler odnalazł nowy dagerotyp, o istnieniu którego wcześniej nikt nie miał pojęcia.
Jeśli analizować tylko twarz z portretu, to bardzo wiele wskazuje na to, że jest to Chopin. Mnożą się jednak pytania: skąd się wzięło to zdjęcie, kiedy je wykonano, czy właściciel tego zdjęcia ma jakąś wiarygodną informację, w jakich okolicznościach je zrobiono i gdzie jest oryginał, czyli ów tajemniczy dagerotyp. Tym powinien zająć się ekspert od fotografii, np. z Biblioteki Narodowej lub Muzeum Narodowego w Warszawie mówił wówczas Maciej Janicki, kurator Muzeum Chopina w Warszawie.
Chopin czy Szopen?
Która z tych form jest prawidłowa? Zarówno zapis Chopin, jak i Szopen, są poprawne, chociaż pierwsza wersja jest zdecydowanie częściej spotykana. Nazwisko wielkiego kompozytora należy do grupy tzw. nazwisk wariatywnych, które można zapisywać zarówno w formie oryginalnej, jak i rodzimej, przypisanej do naszego języka. Z formy Szopen korzystał sporadycznie sam artysta. Do grona nazwisk wariatywnych zaliczamy m.in. Shakespeare’a (Szekspira), Molière’a (Moliera), czy Washingtona (Waszyngtona).
Śmierć Fryderyka Chopina
Fryderyk Chopin zmarł w nocy 17 października 1849 roku, przeżywszy 39 lat. Przyczyną śmierci kompozytora była gruźlica, jednak niedawno przeprowadzone badania sugerują, że gruźlica u Chopina mogła być spowodowana mukowiscydozą. Stan zdrowia artysty u schyłku życia był bardzo kiepski.
Serce Fryderyka Chopina
Wymieniając najważniejsze informacje o Fryderyku Chopinie nie można nie wspomnieć o jego sercu. Jedną z ostatnich próśb Chopina było to, aby jego serce znalazło się w ojczyźnie. W rozmowie ze swoją siostrą poprosił, aby dostarczono jego serce do ukochanej Polski. Dzień po śmierci kompozytora jego serce zostało wyjęte, zatopione w alkoholu i potajemnie przewiezione do Warszawy w 1950 roku. Współcześnie serce Fryderyka Chopina znajduje się w kościele Św. Krzyża w Warszawie, parafialnym kościele rodziny artysty.
Miejsce pochówku
Fryderyk Chopin został pochowany w pobliżu swojego przyjaciela, kompozytora Cerubiniego, na cmentarzu Père Lachaise w Paryżu. Na jego pogrzebie (zgodnie z jego wolą) wykonano „Requiem d-moll” Mozarta. Było to wielkie wydarzenie w życiu stolicy Francji, ponieważ polski kompozytor już za życia cieszył się wielką sławą.
Fryderyk Chopin – pamiątki
Wspomniałem już o zaledwie 2-3 zdjęciach, które przetrwały do naszych czasów oraz kilku fortepianach, na których grywał Fryderyk Chopin. Jakie inne pamiątki przetrwały do naszych czasów? W samym Muzeum Fryderyka Chopina zgromadzono w sumie ponad 7500 obiektów – pamiątek związanych z życiem i twórczością kompozytora. Do najcenniejszych należą m.in.: rękopisy muzyczne Fryderyka Chopina, listy pisane przez Chopina i do niego kierowane, portrety kompozytora wykonane za jego życia, złoty zegarek – prezent od Angeliki Catalani, notatniki osobiste z lat 1834, 1848 i 1849, zegarek podróżny, pukiel włosów Fryderyka Chopina i zasuszone kwiaty z jego łoża śmierci. W kolekcji muzeum znajdziemy ponadto odlewy dłoni Chopina i maski pośmiertnej, czy paszport artysty.
Wiele pamiątek po Fryderyku Chopinie zaginęło bezpowrotnie w wyniku licytacji majątku ruchomego pozostawionego w ostatnim mieszkaniu kompozytora, oraz zniszczeń i grabieży wojennych. Ogromną rolę w zachowaniu pamiątek po Chopinie odegrała najstarsza siostra – Ludwika, która obecna była przy śmierci brata.
Imieniem Fryderyka Chopina
Dziś praktycznie w każdym większym mieście w Polsce znajdują się ulice, place, czy pomniki Fryderyka Chopina. Najsłynniejszym pomnikiem kompozytora jest ten znajdujący się w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Jego imieniem nazwano m.in. Polską Filharmonię Bałtycką w Gdańsku, Port Lotniczy Warszawa-Okęcie. Co roku odbywają się Konkursy Chopinowskie. Co ciekawe najwybitniejszy polski kompozytor ma także swoje miejsca… w przestrzeni kosmicznej. Jeden z kraterów na Merkurym został nazwany jego imieniem, również jedna z planetoid o średnicy 28,5 km nosi imię Chopina.
Zobacz też:
• Salvador Dalí – ciekawostki
• Władysław Jagiełło – historia, panowanie, ciekawostki
• Titanic – historia, informacje, ciekawostki
• Od traktora do supersamochodu – historia marki Lamborghini
• Zawisza Czarny – najbardziej znany polski rycerz
Źródła: (1),(2),(3),(4),(5),(6)
Skomentuj
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.