25 ciekawostek o lwach (Niektóre mogą Cię zaskoczyć)
Nowe!

25 ciekawostek o lwach

Czy lwy naprawdę są królami dżungli? Co jedzą i jak polują? Dlaczego lwy ryczą? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź poniżej. Gotowi na garść ciekawostek o lwach? – zaczynamy 🙂

#1. Słowem wstępu

Lew to mięsożerny lądowy ssak z rodziny kotowatych, który zaliczany jest do tak zwanej wielkiej piątki Afryki, czyli najbardziej niebezpiecznych zwierząt afrykańskich. Lew zasiada w tym zacnym gronie wraz z lampartem, bawołem, słoniem i nosorożcem.

Samiec lwa

Samiec lwa // fot. By CC BY 2.0, Link



#2. Lwy – występowanie

Dawniej lwy zamieszkiwały całą Afrykę, Azję i południe Europy, a także Amerykę Północną i Południową. Niestety obecnie, na północ od Sahary, a także na południu zostały już całkowicie wytępione. Można je spotkać na sawannach, pobrzeżach pustyń i stepach południowej i wschodniej Afryki. Lwy występują również szczątkowo w Indiach – znajduje się tam niewielka populacja lwów azjatyckich, zamieszkująca las Gir na północy tego kraju.

#3. Lwy są (niestety) gatunkiem zagrożonym

Według szacunków przez ostatnie 25 lat populacja lwów zmniejszyła się z około 100 tysięcy osobników do około 20 – 25 tysięcy. Główną przyczyną jest systematycznie zmniejszająca się powierzchnia oraz liczba siedlisk, które zajmują. Niestety człowiek ma w tym swój duży udział – rozwijająca się gospodarka w krajach afrykańskich sprawia, że ludzie wkraczają coraz głębiej na terytoria, które do tej pory zajmowały dzikie zwierzęta.

W związku ze spadkiem liczebności gatunku lwy zostały wpisane na Czerwoną Listę Gatunków Zagrożonych, jako gatunek krytycznie zagrożony. Organizacje zajmujące się ochroną zwierząt wprowadziły różne działania prewencyjne mające na celu zmniejszenie umieralności lwów, a także podniesienie wskaźnika rozrodczości. W ogrodach zoologicznych prowadzone są planowe hodowle zmierzające do zachowania zagrożonego gatunku.

#4. Ciemna grzywa ma znaczenie

Lwica, jak na samicę przystało zwraca uwagę na wygląd. Nic więc dziwnego, że samce, które posiadają czarną i bujną grzywę cieszą się większym powodzeniem. Dlaczego tak jest? Otóż ciemna grzywa lwa symbolizuje między innymi świetną kondycję samca – aby pigment mógł wytworzyć się w jego organizmie musi on być sprawny fizycznie i mieć wysoki poziom testosteronu.

Ciemna grzywa lwa w rozumowaniu samicy oznacza również, że ten samiec będzie w stanie obronić ją i ewentualne ich potomstwo, a także to, że samiec jest zdolny do rozrodu. Wbrew obiegowej opinii to właśnie samica wybiera samca, a nie na odwrót. Co więcej, badania przeprowadzone w jednym z amerykańskich ogrodów zoologicznych dowodzą, że to warunki klimatyczne mają wpływ na wielkość i kolor grzywy. W niższej temperaturze samcom wyrasta grzywa bujna, gęsta i z dłuższym włosem. Z kolei u osobników żyjących w wyższych temperaturach włosy są krótsze i rzadsze. Kolejną ciekawostka o lwach i ich grzywach – samce z populacji z Tsavo i Senegalu nie posiadają grzywy.

#5. Lew rekordzista

Lwy to bardzo masywne zwierzęta. Dorosłe samce ważą od 150 do 200 kg, a samice od 120 do 180 kg. Rekordzistą pod tym względem był lew Simba, który ważył 375 kg i żył do 1970 roku w w ogrodzie zoologicznym w Colchester.

Simba - największy lew w historii

Simba – największy lew w historii // fot. gazette-news.co.uk



#6. Co jedzą lwy?

Lwy uwielbiają mięso – ich przysmak, a zarazem główne źródło pokarmu stanowią ssaki kopytne, czyli żyrafy, antylopy, zebry, słonie, nosorożce i hipopotamy. Jednak, gdy brakuje pokarmu zdarza im się napadać na zwierzęta hodowlane, ptaki, gryzonie, a w ostateczności nawet na ludzi (zazwyczaj dotyczy to starych, lub schorowanych lwów, które nie są w stanie upolować zwierząt będących ich naturalnym pokarmem). W ciągu jednego dnia samiec zjada około 7 kilogramów mięsa, a samica około 5 kilogramów.

#7. Jak polują lwy?

Na otwartych terenach lwy polują zazwyczaj pod osłoną nocy, zaś w miejscu porośniętym trawą zdarza się, że wykonują tą czynność również w ciągu dnia. Co ciekawe badania przeprowadzone przez G.Schallera w Parku Narodowym Serengeti w 1972 roku wykazały, że lwy mają znacznie większą szansę na złapanie ofiary, gdy polują w stadzie. Podczas polowania rozpraszają się po całym terytorium, część czeka na zwabienie ofiary w ukryciu i dopiero w momencie kulminacyjnym wszystkie osobniki ze stada ruszają do akcji.

Czasami bywa również tak, że lwy nie polują, a żerują na zdobyczy innych. Podkradają one bowiem pożywienie upolowane przez lamparty, czy hieny. Pokarmem dzielą się wszystkie osobniki stada, jednak istnieje pewien rodzaj hierarchii: pierwszy musi się najeść najsilniejszy samiec, następnie pozostali członkowie stada, a na koniec samice i młode lwiątka. Taki podział ma zapewnić odpowiedni dostęp do składników odżywczych zgodnie z wiekiem i funkcją, jaką pełni dany osobnik w stadzie.

#8. Wzrok

Lwy bardzo dobrze widzą nocą. Są 6 razy bardziej wrażliwe na światło niż ludzie. To daje im wyraźną przewagę nad niektórymi gatunkami podczas polowań nocnych.

#9. Ciąża u lwów

Ciąża u lwów trwa około 100-114 dni, rodzi się z niej od 1 do 6 młodych lwiątek. W ciągu życia jedna samica jest zdolna do urodzenia aż 45 potomków. Co ciekawe, potomstwo u samic z jednego stada pojawia się zazwyczaj w jednym czasie, dlatego też karmią one zarówno swoje jak i „cudze” dzieci. Często zdarza się, że gdy lwice ruszają na polowanie, młode pozostają pod opieką jednej lub dwóch „ciotek”. Jest to zachowanie niepowtarzalne w rodzinie kotowatych.

samica lwa

Samica lwa // fot. By CC BY-SA 3.0, Link



#10. Młode lwiątka

Młode lwiątka rodzą się ślepie i ważą około 2 kilogramów. Zaczynają chodzić po 10 dniach od narodzenia, a po 6 miesiącu przestają jeść mleko matki i udają się na pierwsze łowy. Zwykle tylko 1 na 5 młodych lwów dożywa pełnej dojrzałości. Największym zagrożeniem dla małych lwiątek są sępy, hieny, lamparty oraz choroby. Dla samicy najważniejszą rzeczą, którą musi przekazać swojemu potomkowi jest nauczenie go jak największej samodzielności.



#11. Dlaczego lwy ryczą?

Pierwsze skojarzenie, które przychodzi mi na myśl o lwach to ich grzywa lub ryk. O grzywie już wspomniałem, pora więc zająć się z rykiem lwów, który słychać przy dobrych warunkach nawet do 8 kilometrów. Zastanawialiście się kiedyś, czemu służy ten głośny „okrzyk”? Otóż lwy wykorzystują go w kilku celach:
• po pierwsze do komunikacji z innymi lwami. W zależności od natężenia ryku przekazują sobie informację o swoim położeniu, czy też o napotkaniu innego lwa.
• ryk służy im również do tego, by poinformować inne lwy o wejściu na zajęte terytorium.
• samice używają ryku, aby przywołać swoje młode lub ostrzec je przed niebezpieczeństwem. Jeśli wszystkie lwy należące do stada są obecne, wówczas zwierzęta te wydają ciche i krótkie mruknięcia, chrząknięcia i wiele innych dźwięków, po to by pokazać jak bardzo są szczęśliwe.
• ostatnim zastosowaniem ryku jest użycie go jako broni. Dźwięk wydobywający się podczas ryczenia jest tak potężny, że obezwładnia ofiarę. Trafia on przez kanaliki słuchowe do ucha środkowego i wprowadza w drżenie błędnik – w wyniku tego ofiara nie jest w stanie się poruszyć i staje się łatwym celem „do schrupania”.

Jak głośno ryczą lwy? Człowiek stojący kilka metrów od ryczącego lwa narażony jest na dźwięk o natężeniu 114 decybeli. To więcej niż ciężarówka (100 dB, z odległości 10m), kosiarka spalinowa (107 dB z odległości 1m) i prawie tyle samo co młot pneumatyczny (115 dB z odległości 1m).

#12. Czy istnieją białe lwy?

Od dawien dawna zwłaszcza na terenach Południowej Afryki krążyły informacje o białych lwach. Zgodnie z legendami biała sierść oznacza dobro, które mieszka w ciele takiego lwa. W roku 1975 krążące pogłoski o lwach albinosach okazały się prawdą. W sąsiedztwie Parku Narodowego Kruger w Timbavati Game Reserve znaleziono dwa białe, młode lwy. Okazy znalazł Chris McBride – badacz, który zabrał zwierzęta do ogrodu zoologicznego w Pretorii. Zyskały one sławę dzięki książkom Chrisa McBride’a „The White Lions of Timbavati” i „Operation White Lion”. Oprócz przypadków albinotycznych zdarzają się okazy, które całkiem naturalnie mają białe ubarwienie. Białe naturalnie lwy pochodzą z okolic Parku Krugera w RPA, a o ich ubarwieniu decyduje gen recesywny obojga rodziców.

biały lew

Młody biały lew w Kruger National Park, RPA // fot. CC BY-SA 3.0, Link



#13. Jak długo żyją lwy?

Niektórym mogłoby się wydawać, że tak potężne zwierzęta jak lwy są niezniszczalne i żyją bardzo, bardzo długo. W rzeczywistości dziko żyjące lwy wcale nie są tak bezpieczne, żeby dożyć sporego wieku. Co prawda samice żyją dłużej od samców jednak nadal ich średnia długość życia wynosi około 10-15 lat, podczas gdy samce żyją średnio 10 lat. Lwy znajdujące się w tanzańskim Parku Seregenti żyją nawet 18 lat – to bardzo dobry wiek, gdyż lwy w niewoli dożywają zazwyczaj maksymalnie 13 lat. Lew rekordzista pod względem długowieczności żył 30 lat.

#14. Lwy i wytwórnia filmowa Metro-Goldwyn-Mayer

Jeśli lubisz oglądać filmy, to z całą pewnością widziałeś logo wytwórni Metro-Goldwyn-Mayer, na którym znajduje się lew. Każda produkcja filmowa tego studia poprzedzona jest krótką animacją, w której lew ryczy dwukrotnie. Do 1957 roku aż pięć razy zmieniano wizerunek ryczącego lwa. Pierwszym był lew o imieniu Slats, który nie ryczał, a jedynie rozglądał się naokoło. W kolejnych latach jego następcami byli Jackie, Telly, Coffee, Tanner i George. Ostatecznie twarzą animacji został lew o imieniu Leo i pełni on tą funkcję do dzisiaj.


#15. Czy lew jest królem dżungli?

Czy prawdziwym jest uznawanie lwa za króla dżungli? Otóż nie do końca. Po pierwsze dlatego, że znacznie silniejszy i zwinniejszy od lwa jest tygrys, a po drugie ze względu na tereny jakie upodobał sobie ten pierwszy – lwy w dżungli można spotkać niezwykle rzadko. Znacznie częściej wybiera on otwartą przestrzeń typu sawanna. Dopiero, gdy w okolicy skończy mu się pożywienie, wówczas udaje się na inny teren, czyli na przykład do gęstego lasu, aby tam zaczaić się na swoją ofiarę.

#16. Międzynarodowy Dzień Lwa

Lwy tak jak i wiele innych zwierząt ma w ciągu roku swoje święto. Ich wielki dzień przypada na 10 sierpnia i właśnie wtedy szczególnie nagłaśniane zostają akcję mające na celu ochronę tego gatunku przed wyginięciem.

#17. Lwie emocje – randki i przytulanie

Lwy mimo tego, iż z pozoru wydają się groźne w rzeczywistości bardzo lubią się przytulać. Robią to w celu podtrzymania starych więzi lub nawiązania nowych relacji. Nie tylko przytulanie jest niezwykle ważną kwestią w życiu lwów.

Co ciekawe samiec i samica często ze sobą „randkują”– zachowują się tak, aby zrobić na sobie jak najlepsze wrażenie. Więzi rodzinne i społeczne to bardzo ważna sprawa w ich lwim życiu. Co więcej zwierzęta te potrafią się ze sobą komunikować nie tylko za pomocą odgłosów, ale również poprzez mimikę. Z ruchu mięśni na twarzy innego osobnika są w stanie odczytać jego intencje i nastrój. Jeśli zobaczysz osobniki, które ocierają się o siebie przechodząc to również jest to rodzaj przytulania. Im więcej takich otarć w trakcie przechadzania się tym silniejsza relacja istnieje pomiędzy tymi osobnikami.


#18. Ludzkie uczucia

Na potwierdzenie teorii dotyczącej emocjonalności lwów przytoczymy pewną historię. W roku 2005 w Etiopii doszło do uprowadzenia 12-letniej dziewczynki przez 7 mężczyzn. Przetrzymywali ją w chatce znajdującej się z dala od miasta i chcieli zmusić ją do ślubu z jednym z nich. W tym czasie w okolicy chatki zaczęło pojawiać się coraz więcej lwów. Pewnego dnia zakradły się one do kryjówki i zaatakowały napastników. Mężczyźni zaczęli uciekać więc lwy rozdzieliły się – część stada ruszyła w pogoń za nimi, a część została po to, by pilnować dziewczynki. Po kilku godzinach na miejscu pojawiła się policja, a lwy rozproszyły się, gdy tylko nadjechał ktoś z kim dziewczynka była bezpieczna. Naukowcy tłumaczyli całą historię tym, że lwy początkowo pomyliły płacz dziewczynki z miauczeniem wołającego o pomoc, małego lwa. Jednak później czuły się odpowiedzialne za swoje znalezisko i mimo wszystko chroniły dziewczynkę do końca.

#19. Lwy to… śpiochy

Lwy lubią się relaksować i leniuchować. Każdego dnia spędzają od 16 do 20 godzin, odpoczywając i śpiąc. Mają niewiele gruczołów potowych, więc mają tendencję do oszczędzania energii – odpoczywają w ciągu dnia i stają się bardziej aktywne nocą, gdy jest chłodniej.

#20. Jaglew

Jaglew to mieszaniec samca jaguara i samicy lwa. Ma on potężniejszą budowę ciała niż jaguar oraz brązowe cętki na futrze. W 2006 roku dwa jaglewy przyszły na świat w ogrodzie zoologicznym w Barrie w Kanadzie.

Jaglew - hybryda jaguara i lwa

Jahzara (samica, z lewej strony) i Tsunami (samiec, z prawej) tuż po przyjściu na świat w 2006 roku oraz kilka lat później // fot. bearcreeksanctuary.com



#21.Tyglew

Tyglew znany również jako tygrolew to z kolei mieszaniec samca tygrysa i samicy lwa. Zwierzęta te rzadko osiągają rozmiary większe niż rodzice (naukowcy przypuszczają, że spowodowane jest to obecnością hamującego wzrost genu obecnego u lwicy). Są one dużo bardziej podatne na choroby od gatunków występujących naturalnie. Ich sierść ma kolor żółty z szarym odcieniem lub rudawy. Tyglewy mają również delikatne prążki (jak u tygrysów) i cętki (jak u młodych lwów).

tyglew

Tyglew // fot. reddit.com



#22. Lamlew

Lamlew to z kolei krzyżówka lamparta i lwicy. Głowa zwierzęcia jest podobna do głowy lwa, podczas gdy reszta ciała ma podobieństwa do lampartów. Lamlew ma brązowe cętki i kępki na ogonie.

Istnieją również krzyżówki samców lwów z samicami innych gatunków:
• legrys – krzyżówka samca lwa i tygrysicy
• leguar – krzyżówka samca lwa i samicy jaguara
• lepart – krzyżówka samca lwa i samicy lamparta

lamlew

Lamlew



#23. Język jak papier ścierny

Lwy mają bardzo szorstki język, który potrafi nawet zedrzeć skórę z ofiary.

#24. Drapanie drzew

Lwy mają między palcami gruczoł zapachowy – między innymi dlatego tak bardzo lubią drapać drzewa. W ten sposób nie tylko ostrzą i czyszczą pazury, ale także zaznaczają swoje terytorium.

#25. Brązowy medal bieganiu

Lwy nie są najszybszymi kotami. Potrafią wprawdzie osiągać prędkość do 81 km/h, ale tylko na krótkich dystansach z powodu braku wytrzymałości. Wśród kotów szybciej biegają Gepardy i Jaguary. Gdyby więc zorganizować mistrzostwa kotów w bieganiu, lwy zdobyłyby brązowy medal.

Zobacz też:

30 ciekawostek o Australii
Flagi państw i ciekawostki z nimi związane
20 ciekawostek o papugach
17 ciekawostek o ośmiornicach
16 ciekawostek o Krakowie, które mogą zaskakiwać


źródła: (1),(2),(3),(4),(5),(6)

Skomentuj