30 wyjątkowo malowniczych wiosek i miasteczek. Małe jest piękne! - Zalajkowane.pl
Nowe!

30 wyjątkowo malowniczych wiosek i miasteczek. Małe jest piękne!

Wielkie, tętniące życiem i jaskrawymi kolorami miasta robią wrażenie, ale małe miasteczka i wioski również mają swój klimat. Od kolorowych kamienic wzniesionych na krawędzi klifów nad Morzem Śródziemnym, po maleńkie wioski w sercu Alp – przygotowaliśmy listę 30 malowniczo położonych miejsc, które wyglądają niesamowicie, a życie w nich płynie jakby wolniej…

#30. Cochem (Niemcy)

Cochem to pięciotysięczne miasto położone na rzeką Mozela w zachodniej części Niemiec. Nad miastem góruje zamek uważany za jeden z najpiękniej położonych zamków w całej Europie. Ogromna budowla położona na porośniętym winnicami stumetrowym wzgórzu przyciąga turystów z całego świata. Na zamku odbywają się liczne pokazy sokolnictwa z udziałem jastrzębi, myszołowów, orłów i sępów. Podczas wizyty w miasteczku warto również wybrać się na rynek z XVIII-wieczną fontanną, otoczony przez domy z muru pruskiego.

Cochem - Niemcy

Getty Images via travelandleisure.com



#29. Bled (Słownia)

Zaledwie pięciotysięczny Bled położony jest nad jeziorem o tej samej nazwie u podnóża Alp Julijskich w Słowenii. Największą atrakcją jest wspomniane jezioro, na którym znajduje się wyspa. Na małej wysepce znajduje się kościół oraz gorące źródła, z których woda zasila lecznicze baseny. W okolicy znajduje się również najstarszy zamek w Słowenii (pierwsze zapiski o zamku pojawiły się w 1011 roku), wąwóz Vintgar oraz 16-metrowy wodospad Šum.

Bled w Słowenii

fot: pinterest.com



#28. Gruyères (Szwajcaria)

Położone 810 metrów n.p.m. Gruyères znane jest nie tylko z pięknych widoków na pobliskie Alpy. W liczącym niewiele ponad 2000 mieszkańców miasteczku produkowany jest ser Gruyère (znajduje się tam również muzeum sera gruyère). Będąc w okolicy warto również odwiedzić zamek Gruyères z XIII wieku, w którym znajduje się imponujące muzeum. Wizyta w zamku to spacer poprzez osiem wieków architektury, historii i kultury.

Gruyères w Szwajcarii

fot: myswitzerland.com

Gruyères w Szwajcarii

fot: WillYs Fotowerkstatt via Wikipedia (Creative Commons Attribution 3.0)



#27. Giethoorn (Holandia)

Ta malownicza wioska położona we wschodniej Holandii nazywana jest również „holenderską Wenecją”. Wioska poprzecinana jest siecią kanałów wodnych (w sumie 90km), nie ma dróg, a mieszkańcy – z krowami łącznie – przemieszczają się na łodziach (choć całkiem niedawno pojawiły się również trasy rowerowe). Giethoorn ma zaledwie 1200 mieszkańców. Więcej o Giethoorn pisaliśmy tutaj.

Giethoorn - Holandia

fot. PhotoBobil upload.wikimedia.org [Creative Common BY]

Giethoorn - Holandia

fot. Bert Knot -[flickr.com/photos/bertknot/8185446042/]

Giethoorn - Holandia

[fot. giethoorntourism.com/giethoorn-pictures/]



#26. Fenghuang (Chiny)

Miasteczko czaruje drewnianymi domami położonymi wzdłuż rzeki Tuo Jiang, zabytkowymi mostami wybudowanymi w czasach dynastii Ming (1368 – 1644) i zapachem lokalnego przysmaku – imbirowych cukierków. Nazwa miasta Fenghuang według legendy pochodzi od Feniksów – Feng to w języku chińskim feniks rodzaju męskiego, a huang – żeńskiego. Miasto Feniksów jest odcięte przez góry i rzekę od reszty świata, a ludzie którzy mieli okazje tam być twierdzą, że czas się tam zatrzymał. Miejscowa ludność mówi starym, unikalnym dialektem, a sercem miasta jest rzeka – to w niej kobiety piorą ubrania, a mężczyźni łowią ryby za pomocą sieci.

Fenghuang w Chinach

fot: roadaffair.com



#25. Göreme (Turcja)

Göreme to niewielkie miasteczko w samym sercu Kapadocji. W okolicy znajduje się Historyczny Park Narodowy Göreme, na terenie którego zobaczyć można ponad 350 wykutych w skałach kościołów i kapliczek (pierwsze z nich powstały około IV wieku) – tworzą one spektakularny, księżycowy krajobraz.Atrakcją dla turystów odwiedzających Göreme jest niewątpliwie możliwość spędzenia nocy w podziemiach Parku Narodowego oraz lot balonem, z którego podziwiać można piękne widoki i niesamowite barwy tego miasta o różnych porach dnia. Więcej niesamowitych zdjęć z Kapadocji zobaczycie tutaj.

Göreme w Turcji

fot: jollymagazine.com

Goreme w Turcji

fot: redddit.com



#24. Ericeira (Portugalia)

Ericeira położona jest w zachodniej części Portugalii tuż nad Atlantykiem. Miasto liczące niewiele ponad 10 000 mieszkańców jest bardzo popularne wśród miłośników sportów wodnych. Tutejsze wybrzeże znalazło się w gronie czterech najlepszych na świecie pod względem warunków do uprawiania surfingu. Na pięknych, piaszczystych plażach znajduje się mnóstwo miejsc, w których można skosztować świeże owoce morza lub ryby.

Ericeira - Portugalia

fot: Pinterest.com



#23. Garmisch-Partenkirchen (Niemcy)

Garmisch-Partenkirchen to miasteczko doskonale znane wszystkim fanom skoków narciarskich – właśnie tam rozgrywany jest jeden z konkursów „czterech skoczni”. Leżące u podnóża Alp miasto powstało oficjalnie w 1935 roku (przed zimową Olimpiadą rozgrywaną tu w 1936) z połączenia miasteczek Garmisch i Partenkirchen. Alpejskie miasteczko jest całorocznym uzdrowiskiem klimatycznym i świetnym miejscem dla wszystkich miłośników białego szaleństwa – snowboardziści i narciarze będą zachwyceni.

Garmisch-Partenkirchen

fot: bergwelten.com



#22. Tenby (Walia)

Liczące niespełna 5000 mieszkańców Tenby znajduje się w południowo-zachodniej Walii na terenie parku narodowego Pembrokeshire Coast. Według portalu European Best Destinations to malownicze miasteczko ma jedną z najlepszych plaż w Europie (pod uwagę brano jakość wody, piękno krajobrazu i opinie turystów). Początki miasteczka sięgają XII wieku – wtedy osiedlili się tu Normanowie, którzy wznieśli zamek i mury miejskie (fragmenty zachowały się do dnia dzisiejszego).

Tenby- Walia

fot: underthethatch.co.uk



#21. Albarracin (Hiszpania)

Albarracín położone jest w górach południowej Aragonii 1171 m n.p.m. Zamieszkiwane przez nieco ponad 1000 osób miasteczko zachwyca wąskimi, krętymi uliczkami. Najciekawszymi zabytkami są: Balkon Narożny, Dom Niebieski oraz Dom Julianny. Na wzgórzu usytuowany jest zamek muzułmańskich emirów z rodu Banu Razin, którego obwarowania są częścią murów miejskich. W Albarracín jest też zabytkowy ratusz i katedra z XVI wieku. Spoglądając na miasto z oddali można odnieść wrażenie, że jest to niedostępna, średniowieczna forteca.

Albarracin w Hiszpanii

fot: adinegoroarchives.blogspot.com



#20. Kaysersberg (Francja)

Położone w Alzacji miasteczko Kaysersberg zostało wybrane w 2017 roku ulubioną miejscowością Francuzów. Zamieszkiwane przez około 3000 osób Kaysersberg słynie z produkcji wina – głównie z winogron odmiany pinot gris. Dookoła miasteczka rozciągają się malownicze wzgórza w większości pokryte winnicami. Ciekawa jest również rzeka La Weiss, która częściowo płynie pod ziemią, co dodaje dodatkowego uroku temu miejscu. Będąc w okolicy warto również odwiedzić ruiny XIII-wiecznego zamku górującego nad miasteczkiem.

Kaysersberg we Francji

fot: travelandleisure.com



#19. Saint-Cirq-Lapopie (Francja)

Saint-Cirq-Lapopie to niezwykle urokliwe miasteczko na południu Francji położone na terenie „Parc naturel régional des Causses du Quercy” w dolinie rzeki Lot. Jego korzenie sięgają czasów galo-rzymskich – właśnie wtedy założona została w tym miejscu pierwsza osada. W średniowieczu zbudowano tu zamek, wokół którego zawiązała się wioska – ta z czasem rozrosła się do rozmiarów niewielkiego miasteczka.

Jednym z ciekawszych zabytków miasta jest kościół św. Julity (Église Saint-Cirq-et-Sainte-Juliette), który zaczęto budować w XII wieku, lecz skończono go dopiero 400 lat później. Inne zabytki i atrakcje to m.in. rezydencja malarza Pierre’a Daura (Les Maisons Daura), XIX wieczna kaplica św. Krzyża (Chapelle Sainte-Croix), Muzeum Sztuki Współczesnej (Musée Rignault) i pozostałości aż trzech średniowiecznych zamków.

Saint-Cirq-Lapopie we Francji

fot: photorendu.com

Saint-Cirq-Lapopie we Francji

fot: www.saint-cirqlapopie.com



#18. Palangan (Kurdystan)

Położone tuż przy granicy z Irakiem, na wysokości 2000m n.p.m. miasteczko Palangan zamieszkuje jedynie 800 osób. Pierwsze domostwa powstały tu ponad 1500 lat temu. Wszystkie kamienne domy od lat buduje się w ten sam sposób – dach jednego domu jest podwórkiem dla drugiego. Mieszkańcy zajmują się głównie hodowlą pstrągów i bydła.

Palangan w Kurdystanie

fot: Getty / via metro.co.uk



#17. Ronda (Hiszpania)

Ronda uważana jest za jedno z najpiękniejszych miast w Andaluzji, a według niektórych w całej Hiszpanii. Położone w prowincji Malaga miasto jest jednym z najstarszych miast w tym kraju. Ronda zbudowana została po dwóch stronach wąwozu Tajo de Ronda, który ma około 160 metrów głębokości i prawie 100 metrów szerokości. Przez dno wąwozu przepływa rzeka Guadalevín, a w niektórych miejscach spotkać można tzw. wiszące domy (casas colgadas). Obie części miasta łączy ze sobą imponujący most „Puente Nuevo” wybudowany w XVIII wieku. W miasteczku warto odwiedzić XVII wieczny pałac Casa del Rey Moro (Dom Króla Maurów) z ogrodami wiszącymi nad przepaścią, arenę corridy (Plaza de Toros) oraz doskonale zachowaną gospodę z XVI wieku (Posada de las Animas w Mercadillo).

Ronda w Hiszpanii

fot: zingarate.com

Ronda w Hiszpanii

fot: parknatur.es



#16. Hobbiton (Nowa Zelandia)

Hobbiton każdego roku przyciąga tłumy wielbicieli filmów Petera Jacksona „Władca Pierścieni” i „Hobbit”. Farma, na której kręcono sceny z miasteczka Hobbitów znajduje się w okolicy miejscowości Matamata. Na zwiedzenie Hobbitonu potrzeba około 2 godzin, a na miejscu można kupić przeróżne pamiątki związane z kultowym filmem „Władca Pierścieni”.

Hobbiton w Nowej Zelandii

fot: NewZealand.com

Hobbiton w Nowej Zelandii

fot: hobbitontours.com



#15. Simiane-La-Rotonde (Francja)

Jednym z symboli Prowansji z całą pewnością jest lawenda. Nie inaczej jest w wiosce Simiane-La-Rotonde zamieszkiwanej przez około 600 osób – położona na wzgórzu wieś otoczona jest przez rozległe lawendowe pola. Jedną z głównych atrakcji tego miejsca jest XII wieczny zamek Agoult, w którym znajduje się obecnie laboratorium aromaterapii.

Simiane-La-Rotonde, Francja

fot: national-geographic.pl



#14. Reine (Norwegia)

Reine to cicha osada rybacka otoczona strzelistymi górami, która porozrzucana jest po kilku wysepkach połączonych mostami. W 2006 roku National Geographic uznało widok z Reine na Kirkefjord za najpiękniejszy w całej Norwegii. Położone za kołem podbiegunowym Reine zamieszkuje zaledwie 300 osób.

Reine, Norwegia

fot: podroze.onet.pl

Reine, Norwegia

fot: Baard Loeken / www.nordnorge.com / Moskene

Reine w Norwegii - okolice Lofotów

fot: national-geographic.pl



#13. Ping’an (Chiny)

Wioska Ping’an położona jest w południowych Chinach (region autonomicznym Guangxi). W Ping’an rolę ulic odgrywają wyłożone kamieniami, pnące się pod górę i wąskie „ścieżko – schody”. W okolicach Ping’an znajduje się mnóstwo imponujących ryżowych tarasów (nazywanych również „Smoczym Grzbietem”) – według wielu osób to jedno z najbardziej magicznych miejsc, które można zobaczyć w Chinach.

Ping'an w Chinach

fot: absolutechinatours.com

Ping'an w Chinach

fot: topguilintravel.com



#12. Shirakawa-Go (Japonia)

Shirakawa-Go to malownicza górska wioska wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1995 roku. Położoną w dolinie rzeki Shogawa wieś otaczają strome stoki porośnięte gęstym lasem. Znakiem rozpoznawczym Shirakawy są duże domy kryte strzechą, które w całości zbudowano bez użycia gwoździ – niektóre z nich mają nawet 250 lat! Taki styl budowania nazywany jest gassho-zukuri, co znaczy „złączony jak ręce do modlitwy” z uwagi na podobieństwo dachów do modlących się buddyjskich mnichów.

Shirakawa w Japonii

fot: travelzaurus.com

Shirakawa Japonia

fot: nippon-lo.com



#11. Popeye Village (Malta)

Popeye Village to kultowe miejsce na Malcie. Wioska powstała na potrzeby filmu Popeye (kręcono go w 1980 roku), a dziś służy jako kompleks rozrywki rodzinnej i skansen. Do wybudowania filmowego Sweetheaven (bo tak w filmie nazywała się wioska) użyto drewna z Holandii. W niektórych domach można znaleźć rekwizyty związane z filmem, a po ulicach przechadzają się postacie z filmu, z którymi można porozmawiać i zrobić sobie zdjęcie. W Popey Village organizowane są 15-minutowe rejsy łodzią po zatoce, w trakcie których można fotografować krajobrazy i oglądać wioskę od strony morza. Ponadto w wiosce znajduje się kino (co godzinę wyświetlane są projekcje dotyczące filmu i jego powstawania), bar, plażą i sklepiki z licznymi pamiątkami.

Popeye Village na Malcie

fot: screen z youtube

Popeye Village na Malcie

fot: locationscout.net

Popeye Village na Malcie

fot: tourismontheedge.com



#10. Gásadalur (Wyspy Owcze)

Gásadalur to wieś na wyspie Vágar (terytorium Wysp Owczych), która nosi tytuł najbardziej odizolowanej wioski w Europie. Gásadalur otoczona jest przez 2 najwyższe góry na wyspie (Árnafjall 722 m n.p.m. na północy i Eysturtindur 715 m n.p.m. na wschodzie). Jedna z legend głosi, że nazwa wioski pochodzi od imienia grzesznej dziewczyny Gæsy – miał ona osiedlić się w tej okolicy po wygnaniu z domu rodzinnego. Dlaczego akurat tutaj? Dziewczyna wybrała podobno najbardziej niedostępne miejsce na Wyspach Owczych. W Gásadalur nie gabinetu lekarskiego, ani kościoła. Każdą sprawę mieszkańcy muszą załatwiać w okolicznych wioskach, które położone są po drugiej stronie stromego pasma otaczającego dolinę. Jeszcze do niedawna ta przeprawa była nie lada wyzwaniem – można było pokonać ją helikopterem lub pieszo (bardzo trudnym szlakiem przez góry). W tym nieprzyjaznym środowisku żyje obecnie 14 osób (niektóre źródła podają 15, a jeszcze inne 17 – generalnie bardzo mało).

Wobec takiej sytuacje władze Islandii chciały ułatwić mieszkańcom kontakt ze światem i zachęcić do osiedlenia się w wiosce. W 2003 roku zdecydowano się na budowę tunelu przez góry – niestety populacja we wsi nie wzrosła. Pojawiło się za to… więcej turystów. Mieszkańcy Gásadalur żyją głównie z rybołówstwa.

Gasadalur - Wyspy Owcze

fot: Getty / via metro.co.uk

Gasadalur - Wyspy Owcze

fot: pinterest.com



#9. Fort Bourtange (Holandia)

Bourtange to miasteczko-twierdza znajdujące się w prowincji Groningen we wschodniej Holandii. Budowa tego niezwykłego obiektu trwała aż 150 lat, a historia tego obiektu sięga XVI wieku, kiedy to Wilhelm I Orański zlecił budowę warownego fortu. W szczytowym okresie w twierdzy mieszkało nawet 2000 żołnierzy – obecnie mieszka tu około 400 osób, w większości emerytów. Dawne budynki wojskowe zostały zamienione w muzea, kawiarnie i restauracje. Powstał również niewielki hostel. Bourtange każdego roku odwiedza około 250 000 turystów.

Ciekawostka: w jednym z domów w Bourtange znajduje się tablica upamiętniająca polskich żołnierzy, którzy w kwietniu 1945 r. polegli w miasteczku i jego okolicach.

Fort Bourtange

fot: thousandwonders.net

Fort Bourtange

fot: twitter.com



#8. Riomaggiore (Włochy)

Riomaggiore to jedno z najbardziej malowniczych miasteczek we Włoszech i na całym Starym Kontynencie. Położone nad Morzem Liguryjskim miasteczko pełne jest kameralnych plaż i romantycznych zaułków. Jedną z największych atrakcji w w okolicy jest Droga Miłości (Via dell Amore), czyli ścieżka wzdłuż skał z widokiem na morze. Łącza ona Riomaggiore z pobliską Manarolą. Wzdłuż całej trasy zakochane pary zostawiają kłódki bądź wypisują swoje wyznania miłosne.

Riomaggiore we Włoszech

fot: Getty / via metro.co.uk



#7. Manarola

Manarola położona jest niecałe półtora kilometra od wspomnianego powyżej Riomaggiore. Wioska licząca zaledwie 400 mieszkańców zbudowana została nad brzegiem rzeki Rio Groppo, która obecnie płynie pod jej głównymi ulicami (Via Discovolo i Va Birolli).

Kolorowa i niewielka Manarola pełna jest wąskich, klimatycznych uliczek, a z większości kamienic rozpościera się piękny widok na Morze Liguryjskie. Manarola nie ma plaży piaszczystej, ale skaliste wybrzeże pełne malutkich zatoczek jest dużą atrakcją dla turystów. Najsłynniejszym zabytkiem w mieście jest kościół San Lorenzo zbudowany w 1338 roku.

Manarola we Włoszech

fot: telegraph.co.uk



#6. Zalipie (Polska)

Położone w Małopolsce Zalipie słynie z chat malowanych w kolorowe, kwiatowe wzory. Zwyczaj ozdabiania domów malunkami wywodzi się z końca XIX wieku – właśnie wtedy mieszkanki wsi dekorowały wnętrza chałup kwiatami (najczęściej zrobionymi z bibułki), wycinankami i słomianymi pająkami. Malowidła zaczęto również robić na zewnętrznych ścianach budynków, studniach i płotach. W „malowanej wsi” (bo tak zaczęto nazywać Zalipie) jest około 20 malowanych domów, a prace zalipiańskich artystek można podziwiać m.in. w Zagrodzie Felicji Curyłowej oraz w Domu Malarek w Zalipiu (który funkcjonuje od 1978r). Co roku organizowany jest również konkurs na najlepiej pomalowaną zagrodę w weekend po święcie Bożego Ciała. W Zalipiu mieszka obecnie około 800 osób.

zalipie malowana wieś

fot: countryliving.com

zalipie malowana wieś

fot: countryliving.com



#5. Bibury (Anglia)

Położona w hrabstwie Gloucestershire wioska Bibury uważana jest przez wiele osób za najpiękniejszą wieś w Anglii. Malownicze domki przy Arlington Row, które są znakiem rozpoznawczym tej wioski powstały w 1380 roku. Pierwotnie służyło jako klasztorne magazyny wełny, ale w XVII wieku zostały przekształcone w mieszkania dla tkaczy produkujących wełniane sukno. Kamienne budynki wielokrotnie gościły ekipy filmowe i telewizyjne – można je zobaczyć między innymi w filmach „Gwiezdny pył” (2007 rok) i „Dziennik Bridget Jones” (2001 rok).

Bibury w Anglii

fot: Saffron Blaze via wikipedia.org (CC BY-SA 3.0)



#4. Hallstatt (Austria)

Hallstatt położone jest nad pięknym jeziorem Halsztackim, u podnóża góry Dachstein. Symbolem miasta są malownicze, drewniane domy porośnięte kwiatami i bluszczem – to właśnie jego położenie i architektura sprawia, że Hallstatt uważane jest za najpiękniejsze w całej Austrii. W wielu przewodnikach miasteczko opisywane jest absolutnie obowiązkowy punkt na trasie po kraju – lepiej jednak wybrać się tam poza sezonem, gdyż w ostatnich latach miasto dosłownie opanowane jest przez turystów z Azji. Poza pięknymi widokami w Hallstatt można zwiedzić najstarszą kopalnię soli na świecie oraz kaplicę czaszek.

Ciekawostka: W 2012 roku świat obiegła wiadomość o uroczystym otwarciu kopii gminy w miejscowości Huizhou w prowincji Guangdong w Chinach. Budowa kosztowała 940 milionów dolarów i trwała zaledwie rok. W Austrii wybuchł skandal, gdyż nikt nie zadał sobie trudu, aby zapytać, czy mieszkańcy oryginalnego Hallstatt mają coś przeciwko kopiowaniu ich miasta. Chińczycy zadbali o wiele szczegółów, odtworzyli nawet jezioro, co prawda 50 razy mniejsze, ale i tak dowodzi to ogromnego rozmachu podczas budowy.

Hallstatt Austria

fot: roadaffair.com



#3. Eze (Francja)

Eze to niezwykle urokliwe miasteczko położone na lazurowym wybrzeżu. Dziś to miejscowość typowo turystyczna pełna wąskich uliczek i domów z charakterystycznymi czerwonymi dachówkami (zbudowanych tak gęsto, że można odnieść wrażenie iż są zbudowane jeden na drugim). W zadbanych i czystych budynkach pamiętających odległe czasy (patrząc na zabudowania można odnieść wrażenie, że czas się tu zatrzymał w miejscu) mieszczą się liczne sklepiki, galerie oraz knajpki.

Największą atrakcją jest zdecydowanie ogród egzotyczny znajdujący się na samym szczycie miasteczka, zbudowany kilka lat po zakończeniu II Wojny Światowej. Pozostałe atrakcje to między innymi: Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (jego budowę rozpoczęto w 1764 roku), Kaplica św. Krzyża (1306 rok – jest to najstarszy budynek w mieście) oraz zimowa rezydencja Księcia Szwecji Wiliama (z 1920 roku) w której dziś mieści się hotel oraz restauracja. Eze to świetnie miejsce na krótką wycieczkę – na zwiedzanie ogrodu egzotycznego potrzeba około godziny, a samo miasteczko można zwiedzić w 2/3 godziny.

Eze, Francja

fot: screen z youtube



#2. Oia (Grecja)

W tym zestawieniu nie mogło zabraknąć jednego z najpiękniejszych miejsc w Grecji. Niewielkie miasteczko Oia na północnym cyplu Wyspy Santorini balansuje na krawędzi dawnego krateru wulkanu. W 1956 miasto zostało zniszczone przez trzęsienie ziemi (zniszczonych zostało aż 85% zabudowań). Oia została jednak odbudowana i dziś przyciąga turystów niezwykłymi zachodami słońca i wspaniałą architekturą. Charakterystyczne białe domki z niebieskimi dachami to nie jedyna atrakcja – warto odwiedzić muzeum marynistyczne, pozostałości weneckiej fortecy i liczne galerie sztuki.

Oia, Santorini, Grecja

fot: Reddit.com



#1. Morro de São Paulo (Brazylia)

Morro de São Paulo to jedna z pięciu turystycznych wiosek na wyspie Tinharé. W mieście obowiązuje całkowity zakaz jazdy samochodami, a wąskie uliczki, kolorowe domy i knajpy z owocami morza robią niesamowite wrażenie. Dookoła pełno jest oczywiście pięknych, piaszczystych plaż. Warto również wspomnieć, że wyspa Tinharé była kiedyś siedzibą piratów.

Morro de São Paulo w Brazylii

fot: pinterest.com



Zobacz też: 50 opuszczonych miejsc i budynków z całego świata

Kopułowe domy, wyspa Marco, Floryda


źródła: (1),(2),(3),(4)

2 komentarze

Skomentuj