30 wyjątkowo malowniczych wiosek i miasteczek. Małe jest piękne! - Strona 2 z 3 - Zalajkowane.pl
Nowe!

30 wyjątkowo malowniczych wiosek i miasteczek. Małe jest piękne!

2 / 3

#20. Kaysersberg (Francja)

Położone w Alzacji miasteczko Kaysersberg zostało wybrane w 2017 roku ulubioną miejscowością Francuzów. Zamieszkiwane przez około 3000 osób Kaysersberg słynie z produkcji wina – głównie z winogron odmiany pinot gris. Dookoła miasteczka rozciągają się malownicze wzgórza w większości pokryte winnicami. Ciekawa jest również rzeka La Weiss, która częściowo płynie pod ziemią, co dodaje dodatkowego uroku temu miejscu. Będąc w okolicy warto również odwiedzić ruiny XIII-wiecznego zamku górującego nad miasteczkiem.

Kaysersberg we Francji

fot: travelandleisure.com#19. Saint-Cirq-Lapopie (Francja)

Saint-Cirq-Lapopie to niezwykle urokliwe miasteczko na południu Francji położone na terenie “Parc naturel régional des Causses du Quercy” w dolinie rzeki Lot. Jego korzenie sięgają czasów galo-rzymskich – właśnie wtedy założona została w tym miejscu pierwsza osada. W średniowieczu zbudowano tu zamek, wokół którego zawiązała się wioska – ta z czasem rozrosła się do rozmiarów niewielkiego miasteczka.

Jednym z ciekawszych zabytków miasta jest kościół św. Julity (Église Saint-Cirq-et-Sainte-Juliette), który zaczęto budować w XII wieku, lecz skończono go dopiero 400 lat później. Inne zabytki i atrakcje to m.in. rezydencja malarza Pierre’a Daura (Les Maisons Daura), XIX wieczna kaplica św. Krzyża (Chapelle Sainte-Croix), Muzeum Sztuki Współczesnej (Musée Rignault) i pozostałości aż trzech średniowiecznych zamków.

Saint-Cirq-Lapopie we Francji

fot: photorendu.com

Saint-Cirq-Lapopie we Francji

fot: www.saint-cirqlapopie.com#18. Palangan (Kurdystan)

Położone tuż przy granicy z Irakiem, na wysokości 2000m n.p.m. miasteczko Palangan zamieszkuje jedynie 800 osób. Pierwsze domostwa powstały tu ponad 1500 lat temu. Wszystkie kamienne domy od lat buduje się w ten sam sposób – dach jednego domu jest podwórkiem dla drugiego. Mieszkańcy zajmują się głównie hodowlą pstrągów i bydła.

Palangan w Kurdystanie

fot: Getty / via metro.co.uk#17. Ronda (Hiszpania)

Ronda uważana jest za jedno z najpiękniejszych miast w Andaluzji, a według niektórych w całej Hiszpanii. Położone w prowincji Malaga miasto jest jednym z najstarszych miast w tym kraju. Ronda zbudowana została po dwóch stronach wąwozu Tajo de Ronda, który ma około 160 metrów głębokości i prawie 100 metrów szerokości. Przez dno wąwozu przepływa rzeka Guadalevín, a w niektórych miejscach spotkać można tzw. wiszące domy (casas colgadas). Obie części miasta łączy ze sobą imponujący most “Puente Nuevo” wybudowany w XVIII wieku. W miasteczku warto odwiedzić XVII wieczny pałac Casa del Rey Moro (Dom Króla Maurów) z ogrodami wiszącymi nad przepaścią, arenę corridy (Plaza de Toros) oraz doskonale zachowaną gospodę z XVI wieku (Posada de las Animas w Mercadillo).

Ronda w Hiszpanii

fot: zingarate.com

Ronda w Hiszpanii

fot: parknatur.es#16. Hobbiton (Nowa Zelandia)

Hobbiton każdego roku przyciąga tłumy wielbicieli filmów Petera Jacksona “Władca Pierścieni” i “Hobbit”. Farma, na której kręcono sceny z miasteczka Hobbitów znajduje się w okolicy miejscowości Matamata. Na zwiedzenie Hobbitonu potrzeba około 2 godzin, a na miejscu można kupić przeróżne pamiątki związane z kultowym filmem “Władca Pierścieni”.

Hobbiton w Nowej Zelandii

fot: NewZealand.com

Hobbiton w Nowej Zelandii

fot: hobbitontours.com#15. Simiane-La-Rotonde (Francja)

Jednym z symboli Prowansji z całą pewnością jest lawenda. Nie inaczej jest w wiosce Simiane-La-Rotonde zamieszkiwanej przez około 600 osób – położona na wzgórzu wieś otoczona jest przez rozległe lawendowe pola. Jedną z głównych atrakcji tego miejsca jest XII wieczny zamek Agoult, w którym znajduje się obecnie laboratorium aromaterapii.

Simiane-La-Rotonde, Francja

fot: national-geographic.pl#14. Reine (Norwegia)

Reine to cicha osada rybacka otoczona strzelistymi górami, która porozrzucana jest po kilku wysepkach połączonych mostami. W 2006 roku National Geographic uznało widok z Reine na Kirkefjord za najpiękniejszy w całej Norwegii. Położone za kołem podbiegunowym Reine zamieszkuje zaledwie 300 osób.

Reine, Norwegia

fot: podroze.onet.pl

Reine, Norwegia

fot: Baard Loeken / www.nordnorge.com / Moskene

Reine w Norwegii - okolice Lofotów

fot: national-geographic.pl#13. Ping’an (Chiny)

Wioska Ping’an położona jest w południowych Chinach (region autonomicznym Guangxi). W Ping’an rolę ulic odgrywają wyłożone kamieniami, pnące się pod górę i wąskie “ścieżko – schody”. W okolicach Ping’an znajduje się mnóstwo imponujących ryżowych tarasów (nazywanych również “Smoczym Grzbietem”) – według wielu osób to jedno z najbardziej magicznych miejsc, które można zobaczyć w Chinach.

Ping'an w Chinach

fot: absolutechinatours.com

Ping'an w Chinach

fot: topguilintravel.com#12. Shirakawa-Go (Japonia)

Shirakawa-Go to malownicza górska wioska wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1995 roku. Położoną w dolinie rzeki Shogawa wieś otaczają strome stoki porośnięte gęstym lasem. Znakiem rozpoznawczym Shirakawy są duże domy kryte strzechą, które w całości zbudowano bez użycia gwoździ – niektóre z nich mają nawet 250 lat! Taki styl budowania nazywany jest gassho-zukuri, co znaczy “złączony jak ręce do modlitwy” z uwagi na podobieństwo dachów do modlących się buddyjskich mnichów.

Shirakawa w Japonii

fot: travelzaurus.com

Shirakawa Japonia

fot: nippon-lo.com#11. Popeye Village (Malta)

Popeye Village to kultowe miejsce na Malcie. Wioska powstała na potrzeby filmu Popeye (kręcono go w 1980 roku), a dziś służy jako kompleks rozrywki rodzinnej i skansen. Do wybudowania filmowego Sweetheaven (bo tak w filmie nazywała się wioska) użyto drewna z Holandii. W niektórych domach można znaleźć rekwizyty związane z filmem, a po ulicach przechadzają się postacie z filmu, z którymi można porozmawiać i zrobić sobie zdjęcie. W Popey Village organizowane są 15-minutowe rejsy łodzią po zatoce, w trakcie których można fotografować krajobrazy i oglądać wioskę od strony morza. Ponadto w wiosce znajduje się kino (co godzinę wyświetlane są projekcje dotyczące filmu i jego powstawania), bar, plażą i sklepiki z licznymi pamiątkami.

Popeye Village na Malcie

fot: screen z youtube

Popeye Village na Malcie

fot: locationscout.net

Popeye Village na Malcie

fot: tourismontheedge.com

2 komentarze

    Skomentuj