KAC – Koszmar Alkoholowego Cierpienia. Słowo kac trafiło podobno do nas z Niemiec – u naszych zachodnich sąsiadów złe samopoczucie występujące po spożyciu nadmiernej ilości alkoholu nazywa się „Katzenjammer”, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza „koci lament”. Francuzi skarżą się na „drewnianą gębę”, Szwedzi mówią że „bolą ich korzenie włosów”, a Norwedzy dzień po spożyciu nadmiernej ilości %%% twierdzą, że w ich głowach „pracują robotnicy”.
Alkohol wypłukuje z organizmu między innymi magnez i potas. Zbyt duża ilość wypitego alkoholu powoduje zatrucie aldehydem octowym, który powstaje w wyniku spalania alkoholu – to on może powodować ból głowy, niewydolność wątroby i trzustki, kołatanie serca, niepokój, oraz atak kolki nerkowej… Podobno nie ma cudownego środka na kaca i trzeba odcierpieć swoje, ale ludzie w różnych częściach świata mają swoje sposoby na to, by poradzić sobie ze spustoszeniem, które spowodował wypity dzień wcześniej alkohol – oto te najciekawsze.
#20 Sposób na kaca prosto z Wielkiej Brytanii – angielskie śniadanie
Ulubione wśród Brytyjczyków, tradycyjne, pełne angielskie śniadanie składa się z bekonu, kiełbasek, jaj, kaszanki, smażonego chleba lub tostów i dużej ilości fasolki po bretońsku. Wielu ludzi uważa, że tłuszcz w pożywieniu pomaga wchłonąć alkohol.

Fot. Flickr: 55935853@N00 / Creative commons (via buzzfeed)
#19 Mleko tygrysa (Leche de Tigre) – peruwiański sposób na kaca
Nazywany tygrysim mlekiem koktajl ma rzekomo energetyzujące właściwości. Zawiera sok z limonki, kolendrę, czosnek, cebulę, papryczki chili, sól pieprz i… ryby. Ostrzeżenie: uważa się także, że działa jak afrodyzjak.

Fot. Flickr: c32 / Creative commons
#18 Katerfrühstück, czyli „śniadania na kaca” prosto z Niemiec
Zwykle składa się z marynowanych śledzi (rolmopsów), korniszonów lub czegoś o podobnym, kwaśnym smaku. Często w Niemczech jest to pierwszy posiłek dnia po nocy wypełnionej alkoholem ponieważ uważa się, że uzupełnia elektrolity.

Fot. Flickr: eulenfan / Creative commons
#17 Menudo – ostra meksykańska zupa
To nic innego jak flaczki w meksykańskiej wersji z bulionem z czerwonych papryczek chili. Uważa się, że pobudza zmysły i oczyszcza głowę.

Fot. Flickr: rpavich / Creative commons
#16 Włochy – po prostu kawa
Włosi stawiają na prostotę, ich sposobem jest wypicie kilku filiżanek mocnego, domowego espresso. Tłumaczą to tak, że kofeina rozszerza naczynia krwionośne, co pomaga w pozbyciu się bólu głowy.

Fot. Flickr: 96dpi / Creative commons
#15 Kanada – a może frytki?
Popularna kanadyjska przekąska, czyli poutine składa się z frytek, jasnego sosu pieczeniowego i sera. Kolejne tłuste danie, które podobnież pomaga w trawieniu alkoholu.

Fot. Flickr: macdonalder / Creative commons
#14 Ekwador – herbata z oregano
Parzona z liści śródziemnomorskiego oregano herbata jest pijana w Ekwadorze, w celu uspokojenia żołądka.

Fot. Flickr: bob_august / Creative commons
#13 Japonia – śliwki
Umeboshi w Japonii jest uznawane za remedium na wszystko – są to marynowane kwaśne śliwki, które pomagają w trawieniu, wspomagają wątrobę i zapobiegają mdłościom. Nieźle, jak na tak mały owoc.

Fot. Flickr: jannem / Creative commons
#12 Mongolia – marynowane owcze oczy w soku pomidorowym
Ten żartobliwie nazywany Mongolską Mary napój znany jest od setek lat. Sok z pomidorów pomaga wątrobie usunąć alkohol z organizmu, jednakże zawartość owczych oczu pozostaje niewyjaśniona. Niepolecany dla ludzi o słabym żołądku.

fot. Flickr: foodthinkers / Creative commons
#11 Chorwacja – Burek
Tradycyjne chorwackie lekarstwo na kaca czyli burek, to placek z serem lub mięsem. Uważa się, że obfitość olejów i węglowodanów pomaga w trawieniu i spowolnieniu wchłaniania alkoholu.

fot. Flickr: franekn / Creative commons
#10 Korea Południowa – Haejangguk
Haejangguk znaczy dosłownie „zupę odganiającą kaca” i odnosi się do wszelkiego rodzaju zup kuchni koreańskiej, jedzonych jako lek na kaca. Zwykle zawiera suszoną kapustę napa, krew wołową i warzywa ugotowane w bulionie wołowym. Haejangguk pochodzi z XIV wieku.

fot. Flickr: annamatic3000 / Creative commons
#9 USA – Prairie Oyster
Ten kacowy koktajl nazwę swoją bierze od podobnego do ostrygi surowego żółtka jajka, które leży na dole kieliszka. Uważa się, że to również doskonałe lekarstwo na… czkawkę.

fot. Flickr: mikethemountain / Creative commons
#8 Indonezja – Tosty z kaya
To tradycyjne indonezyjskie śniadanie przygotowywane jest z kaya (dżem kokosowy), mlekiem kokosowym, jajami i cukrem.

fot. Flickr: pohjoshua / Creative commons
#7 Chiny – zupa ryżowa na kaca
Ten popularny w Chinach kleik ryżowy jest od dawna znaną potrawą dla ludzi, którzy chorują – w tym tych, których męczy kac. Uważa się, że pomaga przez nawodnienie.

fot. Flickr: eskimo_jo / Creative commons
#6 Dania – „Reparationsbajer” czyli pijemy dalej
Niezaprzestawanie picia, to myśl stojąca za tym tradycyjnym, duńskim lekarstwem na kaca. Reperationsbajer tłumaczy się jako „piwo naprawiające”.

fot. Flickr: keoshi / Creative commons
#5 Czechy – Utopenec
To czeskie śniadanie składa się z kiszonych ogórków i marynowanych kiełbasek zwanych utopenec (czyli po polsku topielec). Uważa się, że sok z marynaty pomaga w nawodnieniu organizmu.

fot. Flickr: mmm-yoso / Creative commons
#4 Tajlandia – Pad kee mao
W dowolnym tłumaczeniu nazwa potrawy to pijane kluski. Pikantne danie zawiera gruby makaron ryżowy, sos sojowy, sos rybny, czosnek, mięso, owoce morza, kiełki fasoli i różne przyprawy.

fot. Flickr: avlxyz / Creative commons
#3 Bangladesz – woda z kokosów leczy kaca
Tutaj myśl jest prosta: nawadnia. Woda kokosowa zawiera dużą ilość potasu, a także przydatne przeciwutleniacze, kwasy askorbinowe i magnez.

fot. Flickr: bking / Creative commons
#2 Norwegia – Lutefisk
Sposób na kaca z Norwegii to lutefisk, czyli suszona ryba i ług. Uważa się, że jej konsystencja i duża zawartość oleju jest idealna do wchłonięcia resztek alkoholu pozostałych w żołądku.

fot. Flickr: fauxlaroid / Creative commons
#1 RPA – omlet
Tradycyjny sposób na kaca z Afryki Południowej to rozbicie strusiego jaja i przyrządzenie sobie bardzo dużego omletu.

fot. Flickr: jabb / Creative commos
Zobacz też: Jak wita się Nowy Rok na świecie? Oto najdziwniejsze noworoczne tradycje
za buzzfeed
Skomentuj
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.