15 ciekawostek o Morzu Martwym - Strona 2 z 2 - Zalajkowane.pl
Nowe!

15 ciekawostek o Morzu Martwym

2 / 2

#7 Najniżej położona autostrada

Najniżej na świecie położona autostrada Highway 90 ciągnie się wzdłuż brzegów Izraela i Zachodniego Brzegu i przebiega tuż nad morzem. Położona jest 393 metry poniżej poziomu morza.

najniżej położona autostrada na świecie

fot: izismile.com#6 Lecznicze… błoto

Nie tylko woda z Morza Martwego ma pozytywny wpływ na nasz organizm. Okłady z czarnego błota działają oczyszczająco i antybakteryjnie, pobudzają krążenie krwi i pomagają zlikwidować bóle reumatyczne. Błoto z Morza Martwego działa jak naturalny peeling – oczyszcza, ściąga pory, nawilża i reguluje łojotok.

Błoto z Morza Martwego i jego korzystny wpływ na zdrowie

fot: dailymail.co.uk#5 Królewskie “sanatorium”

Rzymski historyk Flawiusz w swoich relacjach wspominał, że już 2 tysiące lat temu król Herod leczył się i odprężał wśród gorących źródeł, znajdujących się na Morzu Martwym. Podobno również Kleopatra zażywała kąpieli w błocie z Morza Martwego i stosowała specjalne sole. W IV wieku p.n.e Nabatejczycy (starożytny lud pochodzenia semickiego, który zamieszkiwał tereny obecnego południowego Izraela i południowej Jordanii ok. VI w. p.n.e) wytwarzali specjalny środek do balsamowania zwłok i eksportowali go do Egiptu. Żydzi i starożytni Rzymianie stawiali nad brzegiem Morza Martwego łaźnie i umywalnie, w których można było w pełni wykorzystywać bogatą w minerały wodę i czarne błoto.

Sól z Morza Martwego

Sól jest wszędzie. Fot: http://howtouseorogold.com#4 “Słona Panna Młoda”

W 2014 roku pochodząca z Izraela artystka Sigalit Landau przeprowadziła projekt artystyczny o nazwie “Słona panna młoda”. W silnie zasolonej wodzie Morza Martwego zanurzona została na 2 miesiące XIX-wieczna suknia. Artystka co jakiś czas nurkowała i dokumentowała narastanie warstwy soli osadzającej się na materiale. Po wydobyciu na powierzchnię suknia wyglądała niecodziennie, ale chyba nie znalazła się ochotniczka do jej założenia.

Morze Martwe sól

“Słona Panna Młoda” – projekt autorstwa Sigalit Landau (fot: sigalitlandau.com)

Morze Martwe sól

“Słona Panna Młoda” – projekt autorstwa Sigalit Landau (fot: sigalitlandau.com)#3 Niebezpieczna linia brzegowa

Na brzegu Morza Martwego znajduje się ponad trzy tysiące lejów krasowych, które powstały na skutek wysychania wody. Naukowcy ostrzegają, że zapadliska stanowią poważne zagrożenie dla życia ludzi.

Kolejnym powodem, by kąpać się tylko w wyznaczonych miejscach jest sól osadzająca się na całym ciele. Nawet po krótkiej kąpieli ciężko jest wytrzymać swędzenia skóry i trzeba się dokładnie opłukać – stąd wyposażenie plaż w prysznice.

Niebezpieczne zapadlisko w nad Morzem Martwym

Niebezpieczne zapadlisko w nad Morzem Martwym (fot: sightseeinginisrael.com)#2 Naturalna ochrona przez poparzeniami słonecznymi

Jest to jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie śmiało można opalać się bez używania olejków i filtrów ochronnych. Temperatura powietrza nad Morzem Martwym osiąga nawet 40 stopni Celsjusza, a ponadto słońce świeci przez 330 dni w roku! Pomimo tak dużego nasłonecznienia dzięki ukształtowaniu terenu i grubej warstwie ozonowej jesteśmy naturalnie chronieni przed poparzeniami słonecznymi.

#1 Czyste powietrze

Okolice Morza Martwego charakteryzują się bardzo czystym powietrzem. Z powodu depresji powietrze zawiera o 10% więcej tlenu, a brak ośrodków miejskich i przemysłu dodatkowo wpływa na jego czystość. Według ostatnich badań, nad Morzem Martwym zdrowotne korzyści mogą odczuć również osoby ze schorzeniami serca. Panujące w tych okolicach wysokie ciśnienie atmosferyczne w połączeniu z powietrzem o szczególnie wysokiej zawartości tlenu tworzy warunki, w których problemy z sercem maleją. Oznaki poprawy dostrzeżono u osób, które przechodziły w przeszłości zawały, a także u tych po operacjach wszczepienia bypassów – poprawa wynosiła nawet 15%.

Morze Martwe sól i błoto

fot: natural-bsb.comLubisz ciekawostki? Sprawdź też:

20 ciekawostek o Morzu Bałtyckim
15 zadziwiających faktów i ciekawostek o Antarktydzie
15 ciekawostek o rzymskim Koloseum
19 ciekawostek o londyńskim Big Benie
20 ciekawostek o wieży Eiffla
Okunoshima – wyspa królikówza: livescience.com, wikipedia, oraz twistedsifter.com

Skomentuj