10 ciekawostek o przestrzeni kosmicznej, których możecie nie znać
Nowe!

10 ciekawostek o przestrzeni kosmicznej, których możecie jeszcze nie znać

Kosmos jest niesamowity i kryje jeszcze wiele tajemnic, dlatego na każdym kroku naukowcy natykają się na nowe odkrycia. Istnieje jednak wiele faktów o przestrzeni kosmicznej, które są znane od dawna, ale mało kto zdaje sobie z nich sprawę.

#1 Spawanie na zimno

Łączenie metali w kosmosie

Foto. novate.ru

Kiedy dwa kawałki metalu (np. aluminium, miedź itp) zetkną się ze sobą w przestrzeni kosmicznej, zostaną do siebie „przyspawane”. Zwykle spawanie wiąże się z użyciem wysokich temperatur, ale kosmiczne warunki łączą metale w całość bez ich podgrzewania. Często elementy zabierane w przestrzeń kosmiczną pokrywa się warstwą utlenionego metalu, aby zapobiec przypadkowemu połączeniu.

#2 Księżycowe ślady nigdy nie znikają

Odcisk stopy na Księżycu

Foto. novate.ru

Wszystkie ślady zrobione przez astronautów na powierzchni Księżyca, pozostaną tam przez miliony lat. Dzieję się tak, ponieważ Księżyc nie ma atmosfery, nie wieje tam wiatr oraz nie występuje woda.

#3 Nasza Galaktyka uderzy w inną

galaktyka drogi mlecznej i andromedy

Foto. wikipedia.org

Galaktyka Andromedy zmierza w kierunku Drogi Mlecznej z prędkością 110 kilometrów na sekundę. Mimo ogromnej prędkości, zderzenie nastąpi najwcześniej za 4 miliardy lat, więc na razie nie mamy się czym martwić.

#4 Nie wiadomo ile jest gwiazd w kosmosie

Gwiazdy w kosmosie

Foto. Pixabay

Astronomowie są w stanie podać jedynie przybliżoną liczbę gwiazd znajdującą się w obrębie Drogi Mlecznej. Liczba ta zawiera się w przedziale między 200 a 400 miliardów. Naukowcy ciągle odkrywają nowe galaktyki, więc nie można podać liczby gwiazd w całym kosmosie.

#5 Na Wenus lata mijają szybciej niż dni

Wenus planeta

Wenus obraca się wokół Słońca szybciej niż Ziemia
– obrót trwa 225 dni, ale ruch wirowy tej planety jest bardzo wolny. Pełny obrót wokół własnej osi zajmuje Wenus około 243 dni „ziemskich”.

#6 W kosmosie nie spożywa się ziaren

Astronauci na orbicie

Foto. wikipedia.org

Astronauci przed wylotem w kosmos są zobowiązani do przestrzegania restrykcyjnej diety, która nie zawiera m.in. roślin strączkowych. Wydaje się, że naukowcy nie znaleźli jeszcze sposobu, aby pozbyć się gazu w skafandrze.

#7 Znajdujemy się w nieustannym ruchu

Ruch w Kosmosie

Foto. Wikimedia Commons

Ziemia obraca się wokół własnej osi, krążąc przy gwieździe, która obiega środek galaktyki poruszającej się w przestrzeni. Nawet siedząc wygodnie na fotelu poruszamy się z ogromną prędkością.

#8 Księżyc nie jest wcale taki mały

Wielkość Księżyca w stosunku do Ziemii

Księżyc, który widnieje na nocnym niebie wydaje się ogromny. Rzeczywiście Księżyc jest całkiem duży, a jego objętość równa się mniej więcej objętości Oceanu Spokojnego. Przy obserwowaniu Księżyca występuje złudzenie optyczne, które powoduję, że przy horyzoncie wydaje się on dużo większy. Zjawisko nazywa się złudzeniem Ponza i dotyczy ono wielu przedmiotów widzianych w oddali.

#9 Skafandry kosmonautów są ekstremalnie drogie

Skafander astronauty

Foto. novate.ru

Każdy zdaje sobie sprawę, że podróże w kosmos są bardzo drogie, ale ceny niektórych elementów wyposażenia astronautów są rzeczywiście nie z tej ziemi. Koszt standardowego skafandra NASA to wydatek około 12 milionów dolarów.

#10 Małe gwiazdy mogą być cięższe od Słońca

gwiazdy neutronowe

Foto. novate.ru

Gwiazdy neutronowe, które powstają po wybuchu supernowej lub białego karła osiągają niezwykła gęstość. Przy średnicy 10-15 km masa takiej gwiazdy może być nawet dwukrotnie większa od masy Słońca.

One Comment

Skomentuj