10 ciekawostek o Popcornie
Nowe!

10 ciekawostek o Popcornie

Czy jedząc popcorn na przykład podczas seansu filmowego zastanawialiście się w jaki sposób powstaje popcorn, albo skąd wziął się pomysł na prażenie ziaren kukurydzy? Zebraliśmy dla Was 10 ciekawostek o popcornie – niektóre z pewnością Was zaskoczą.

#10 Popcorn to nie wynalazek naszych czasów

Archeolodzy, którzy pracowali na terenie Meksyku twierdzą że, prażenie kukurydzy mogło być jednym z pierwszych sposobów jej przyrządzania. „Popcorn” był znany wśród Inków, Azteków oraz innych plemion Indian północnoamerykańskich. W Peru na jednym ze stanowisk archeologicznych odnaleziono resztki prażonej kukurydzy z 4700 roku p.n.e.!

#9 Popcorn na śniadanie

W XIX wieku w Ameryce popcorn jadano na śniadanie pod postacią „owsianki” i „kaszki”. Używano go również jako dodatek do zup (np. zamiast grzanek), sałatek i innych dań.

Popcorn zmieszany z melasą był pierwowzorem kultowej przekąski – słodkiego Cracker Jack’a niezwykle popularnego w USA. Już w latach 80 XIX wieku Popcorn był popularną przekąską, która następnie trafiła do kin, a potem towarzyszyła amerykanom podczas seansów telewizyjnych w domu.

popcorn na śniadanie

fot: foodandwine.com



#8 Przepłacamy

Dziennikarze z USA dowiedli, że kupując popcorn w kinach zdecydowanie przepłacamy. Po przeliczeniu na kilogramy okazało się, że popcorn kosztuje więcej niż uchodzący za szczególnie wysokiej klasy stek filet mignon. Według wyliczeń kupując prażoną kukurydzę w kinie konsumenci przepłacają aż 12-krotnie w stosunku do jej wartości.

ile przepłacamy za popcorn

fot: Pinterest



#7 Popcorn zamiast słodyczy

W czasie trwania II wojny światowej cukier w bardzo dużych ilościach trafiał do żołnierzy walczących za granicą USA, co skutkowało tym, że stał się on dużo trudniej dostępny na rynku wewnętrznym. „Popcorn” zastąpił słodkie przekąski, a dzięki temu ilość zjadanego w tym czasie popcornu wzrosła w tym czasie trzykrotnie.

Podczas wielkiego kryzysu gospodarczego, który miał miejsce w latach 1929–1933 popularność popcornu również znacząco wzrosła. Kosztujący od 5 do 10 centów za torebkę popcorn był bowiem jednym z z niewielu „luksusów” na które mogła pozwolić sobie przeciętna amerykańska rodzina.

uliczny sprzedawca popcornu

Uliczny sprzedawca popcornu, Chicago, 1912 rok. Fot: Kirn Vintage Stock/Corbis



#6 Jak właściwie powstaje popcorn?

Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się jak to się dzieje, że ziarna kukurydzy pękają i powstaje popcorn to mamy dla Was wyjaśnienie. W skrócie można by napisać, że to wszystko to kwestia wody.

Sam proces jest jednak nieco bardziej skomplikowany. Zacznijmy od tego, że zdolność do „puchnięcia” pod wpływem prażenia posiada większość gatunków kukurydzy, lecz najlepiej nadają się do tego odmiany kukurydzy o mniejszych ziarnach, które jednocześnie zawierają więcej bielma.

Podczas podgrzewania kukurydzy zaczyna ona „puchnąć”, gdy temperatura wewnątrz ziarna przekroczy punkt wrzenia wody – wtedy zawarte w bielmie białka i skrobie stają się bardziej miękkie, a woda zamienia się w parę. Para, która uwięziona jest w mikroporach skrobi wywiera coraz większe ciśnienie na łupinę, w rezultacie czego łupina pęka. Mikropory z parą gwałtownie rozszerzają się, powodując „puchnięcie” i wyrzucenie na zewnątrz ziarna białej, miękkiej masy skrobiowo-białkowej. Masa ochładzając się sztywnieje i staje się chrupiąca.

Co ciekawe, duży wpływ na to czy przygotowany popcorn będzie odpowiednio chrupki ma naczynie, w którym go przygotujemy. Szczelne naczynia, które uniemożliwiają ucieczkę nagromadzone pary sprawiają, że bielmo przyrządzanych w nich ziaren zatrzymuje więcej wilgoci – taki popcorn będzie twardszy i dużo mniej chrupki.


#5 Pierwsza maszyna do popcornu

Popcorn nieodłącznie kojarzy nam się z wyprawą do kina. Co ciekawe pierwsza maszyna do popcornu powstała 10 lat przed wynalezieniem kinematografu przez braci Lumière. Maszynę do popcornu wymyślił pochodzący z Chicago cukiernik Charles Cretors. Cretors eksperymentował początkowo z pieczonymi orzechami – na szczęście dla wszystkich wielbicieli popcornu sięgnął również po kukurydzę.

Jego maszyna zasilana była przez niewielki silnik parowy, a ziarna kukurydzy podgrzewane były w mieszance smalcu i masła. Wynalazek Cretorsa powstał w 1885 roku, a szerszej publiczności zaprezentowano go podczas światowych targów w 1893 roku. Andrew Smith, autor książki pt. „Społeczna historia popcornu” opisywał, że Cretors wraz ze swoim asystentem wystawili wagon pełen popcornu i rozdawali za darmo torebki z prażoną kukurydzą. Firma The C. Cretors & Company do dzisiaj należy do grona czołowych producentów prażonej kukurydzy.

pierwsza maszyna do popcornu - wynalazek Cretorsa

fot: wikipedia



#4 Kształt popcornu

Dwa główne i najbardziej popularne kształty popcornu to motyl i grzybek. Różnica wynika z rodzaju ziaren kukurydzy, które zostały użyte do jego przygotowania. W kinach najczęściej sprzedawany jest popcorn przypominający swoim wyglądem motylka, natomiast w domowych warunkach częściej używamy ziaren, z których powstaje popcorn o kształcie grzybka. Skąd ta różnica? Popcorn w kształcie motylka zajmuje więcej miejsca, stąd do przygotowania jego porcji trzeba mniej ziaren kukurydzy – czysty biznes.

kształt popcornu

Z lewej strony popcorn w kształcie grzybka. Z prawej w kształcie motylka. Fot: Pinterestcom



#3 Czy popcorn ma właściwości zdrowotne?

Wydawałoby się, że podobnie jak inne przekąski (np. chipsy) popcorn nie ma właściwości zdrowotnych. Okazuje się jednak, że popcorn jest źródłem związków fenolowych, przeciwutleniaczy, błonnika i minerałów, które wspomagają poprawne funkcjonowanie całego organizmu. Zapewne zaskoczy Was również fakt, że popcorn wspomaga regulację prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi. Ta popularna przekąska zawiera również wysokie stężenie polifenoli, które działają jak przeciwutleniacze – to z kolei działa przeciwko powstawaniu chorób zwyrodnieniowych oraz opóźnia procesy starzenia. Filiżanka popcornu zawiera jedynie 30 kcal, dlatego można go konsumować bez obawy nagłego przybrania na wadze. Oczywiście musi być odpowiednio przygotowany (najlepiej w oleju słonecznikowym lub oliwie z oliwek, a ponadto musimy zrezygnować z solenia popcornu i robienia go w mikrofali.

ciekawostki o popcornie

fot: Pinterest.com



#2 Popcornopolis i 22 smaki popcornu

Popcornopolis to sieć sklepów, które są największym na świecie producentem popcornu i oferują aż 22 smaki! W swojej ofercie mają między innymi popcorn z karmelem, z miodem, cynamonem, oraz z czekoladą i masłem orzechowym.

sklep popcornopolis w USA

fot: Pinterest.com



#1 Popcorn i Empire State Building

Statystyczny Amerykanin zjada ponad 48 kg popcornu rocznie (z tego około 70% spożywa w domu). W przeliczeniu na porcje wychodzi zatem 17 miliardów kubków popcornu rocznie – taką ilością popcornu można by wypełnić nowojorski wieżowiec Empire State Building 18 razy.

Empire State Building w Nowym Jorku

Empire State Building w Nowym Jorku. Fot: timeout.com



Zobacz też: Jak budowano Empire State Building – archiwalne zdjęcia!

stare zdjęcia - budowa Empire State Building


źródła: (1), (2), (3)

2 komentarze

Skomentuj