Zdrowy zakupoholizm - Zalajkowane.pl
Nowe!

Zdrowy zakupoholizm

Zakupy są uważane za jedno z ulubionych zajęć kobiet. Przedstawiciele silniejszej płci często śmieją się z pasji pań do spędzania czasu w butikach. Tymczasem naukowo udowodniono, że proces zakupów przynosi pewne korzyści dla naszego zdrowia i psychiki!

Zakupy

Chodząc po sklepach można schudnąć
Uwierzycie? 3 godziny spacerowania po sklepach pozwala spalić ponad 500 kalorii. Odpowiada to wartości energetycznej 100 g czekolady. Nawiasem mówiąc, odwiedzając galerie handlowe 2-3 razy w tygodniu, można w ciągu roku pokonać dystans 335 km!


Kupowanie daje nam poczucie zaspokajania potrzeb
Badania pokazały, że kupowanie w sklepach stacjonarnych wyzwala pozytywne emocje, w odróżnieniu od kupowania w sklepach internetowych. Może to wynikać z faktu, że wybrany przez nas towar możemy obejrzeć dokładnie ze wszystkich stron, dotknąć, albo przymierzyć. Ponadto podczas zakupów musimy komunikować się ze sprzedającym, a w dzisiejszych czasach wiele osób cierpi z powodu deficytu komunikacji, więc pojawiają się u kupujących pozytywne emocje łagodzące stres i niepokój.
zakupy


Zakupy jak psychoterapia
Niemieccy psychologowie doszli do wniosku, że robienie zakupów pomaga kobietom pozbyć się wahań nastroju, a nawet leczyć depresję. Podczas eksperymentów naukowcy wykorzystali rezonans magnetyczny do badania aktywności mózgu u kobiet w trakcie zakupów. Stwierdzono, że podczas zakupów różnych przedmiotów, część mózgu odpowiedzialna za myślenie produktywne, jest niemal wyłączona. Natomiast bardzo uaktywniają się emocje przynoszące psychologiczną ulgę. Można pokusić się o stwierdzenie, że zakupy mogą być pewnego rodzaju terapią, o wiele bardziej skuteczną niż tradycyjne środki uspokajające.
zakupy


Shoping to dobry trening pamięci
Wyniki badań przeprowadzonych przez ekspertów z Duke University w USA wykazały jeszcze inne korzyści płynące z zakupów. Stwierdzili oni, że wędrówki po sklepach poprawiają zdolności umysłowe, w szczególności dobrze wpływają na pamięć. Naukowcy skanowali mózgi 20 klientów, których średnia wieku wynosiła 22 lata oraz 22 mężczyzn i kobiet w wieku około 70 lat. Przed zakupami osoby te zostały poinformowane o najlepszych ofertach w sklepach, a następnie poproszono je, aby pamiętały o tym i kierowały się promocjami w trakcie kupowania. Okazało się, że klienci w starszym wieku zapamiętali znacznie więcej tych informacji, bez zapisywania i kierowali się nimi podczas robienia zakupów.


Zakupy dają poczucie kontroli nad swoim życiem
Pracownicy Uniwersytetu Michigan (USA) dowiedli, że zakupy podnoszą u ludzi pewność siebie. Kupując czujemy, że mamy kontrolę nad naszym życiem. A radość z udanych zakupów zawsze poprawia nastrój i daje motywację do dalszego działania.Zakupy czynią nasze życie rodzinne i osobiste lepszym
Wiadomo, że na zakupoholizm częściej zapadają kobiety. Szacuje się, że w ciągu roku spędzają średnio 49 godzin na oglądaniu witryn sklepowych. Nie ma jeszcze danych o tym ile czasu zajmuje im sam proces kupowania.

Co ciekawe, kobiety niezamężne najczęściej robią zakupy w czasie owulacji. Psychologowie uważają, że w ten sposób poprzez kupowanie ładnych rzeczy, nieświadomie próbują przyciągnąć uwagę mężczyzn, właśnie wtedy, kiedy prawdopodobieństwo zapłodnienia jest największe. Kiedy owulacja minie, kupują rzeczy po prostu im potrzebne.

Mężatki natomiast najwięcej wydają tuż po otrzymaniu wynagrodzenia. Nie mają już takich potrzeb jak panny, o ile oczywiście nie szukają przygód. 😉 Stałe dochody wiążą się także z organizacją rodzinnego budżetu, a co za tym idzie, z planowaniem wydatków nie tylko dla siebie, ale dla całej rodziny.

Kolejny dziwny fakt – kobiety, które są zazdrosne o swoich partnerów, są bardziej skłonne do kupowania drogich rzeczy, w porównaniu z tymi, które wierzą w wierność partnera. Być może w ten sposób starają się zagłuszyć w sobie zazdrosne myśli, albo kupowaniem drogich rzeczy chcą w pewien sposób zadośćuczynić sobie urazy psychiczne, a być może starają się podnieść swoją samoocenę i poprawić status w oczach mężczyzn. Wiadomo przecież, że czasami nowe ubrania mogą w magiczny sposób przemienić kobietę i sprawić, że na nowo zauroczą swojego partnera.

I na koniec jeden z moich ulubionych kabaretów 🙂źródło: umnaja.ru

Skomentuj