Na co zwrócić uwagę przy zakupie odkurzacza bezprzewodowego? Jakie parametry są ważne? - Zalajkowane.pl
Nowe!

Na co zwrócić uwagę przy zakupie odkurzacza bezprzewodowego? Jakie parametry są ważne?

Odkurzacze bezprzewodowe to hit wśród artykułów gospodarstwa domowego ostatnich lat. Coraz częściej można spotkać je na wyposażeniu mieszkań. Czym różnią się od tradycyjnych odkurzaczy? Dlaczego odkurzacze pionowe są tak popularne? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu? W dalszej części artykułu postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania.

sprzątanie odkurzaczem bezprzewodowym po imprezie urodzinowej

fot. materiał partneraCo to jest odkurzacz bezprzewodowy? 

Jak sama nazwa wskazuje, odkurzacze bezprzewodowe nie posiadają przewodu zasilającego. Nie ma więc konieczności podłączenia ich do gniazdka elektrycznego w trakcie pracy. Czerpią one energię z dołączonego do nich akumulatora. Daje to możliwość pracy w miejscach dotychczas trudnodostępnych bądź niemożliwych do odkurzenia. Odkurzacze bezprzewodowe często nazywane są również pionowymi, gdyż zamiast dużego narzędzia, które ciągniemy za sobą, odkurzacz bezprzewodowy składa się z niewielkiego silnika, połączonego ze zbiornikiem i akumulatorem. Na jego końcu znajduje się szczotka. Cały sprzęt jest zwykle bardzo lekki i poręczy.

Czy lepiej wybrać przewodowy czy bezprzewodowy odkurzacz? Sprawdź porównanie!


Najważniejsze cechy odkurzaczy pionowych 

Zanim kupisz odkurzacz pionowy warto, zwrócić uwagę na kilka cech. W zależności od Twoich indywidualnych potrzeb niektóre z nich będą dla Ciebie bardziej lub mniej istotne. Warto jednak przyjrzeć im się z bliska, zanim podejmiesz ostateczną decyzję.

Moc odkurzacza pionowego – jaka powinna być? 

Jedną z pierwszych cech, jakie należy sprawdzić, kupując odkurzacz ręczny, jest jego moc. Zgodnie z prawem Unii Europejskiej maksymalna moc takiego odkurzacza może wynosić 900 W. Większość odkurzaczy pionowych dostępnych na polskim rynku ma moc w przedziale od 300 do 700W. Uznaje się, że optymalna wartość mocy silnika odkurzacza ręcznego to ok. 500W. Jest to główny wskaźnik siły ssania odkurzacza, która w ostateczności przekłada się na jego skuteczność. Wybierając odkurzacz ręczny, warto sprawdzić, czy posiada on regulację siły ssania. Dzięki niej niektóre miejsca, np. schody czy panele, na których znajduje się dużo piachu, możesz sprzątać z większą siłą ssania, a inne, np. dywaniki łazienkowe, z mniejszą.

Czas pracy odkurzacza bezprzewodowego 

Zanim zrezygnujesz z jakiegoś modelu, zastanów się, jak długo zwykle odkurzasz? Po pełnym naładowaniu baterii większość dostępnych na rynku odkurzaczy, może pracować przez 30 do 60 minut. Jeśli planujesz używać odkurzacza bezprzewodowego do utrzymania porządku w dużym domu, warto wybrać model z dłuższym czasem pracy. Jeśli jednak ma Ci on służyć jedynie do sprzątania samochodu i być uzupełnieniem w domowych pracach może okazać się, skromniejszy model jest zupełnie wystarczający.

Czas ładowania

Każdy wariant odkurzacza ma nieco inny czas ładowania. Pamiętaj, że odkurzacze bezprzewodowe nie mogą pracować podczas ładowania. Zwykle pełen cykl ładowania baterii odkurzacza bezprzewodowego trwa około 4 godzin.

Jak długo ładować odkurzacze pionowe Kärcher? Sprawdź poradnik > https://www.kaercher.com/pl/home-garden/poradnik-zastosowan/odkurzacz-bezprzewodowy-jak-go-uzywac-ladowanie-korzystanie-konserwacja.html

łatwe korzystanie z lekkiego odkurzacza bezprzewodowego

fot. materiał partnera

Dołączone akcesoria 

Do każdego odkurzacza bezprzewodowego dołączone są akcesoria. Te najbardziej przydatne to elektroszczotki w różnych rozmiarach. Dzięki nim dotrzesz pod kanapę czy inne meble a także odkurzysz duży dywan. Sprawdź, czy wybrany model ma możliwość wykorzystania, jako mały odkurzacz ręczny. Dzięki niemu z łatwością posprzątasz zakamarki sofy i wszelkie kąty. Przydaje się on również podczas odkurzania samochodu. Wśród dołączonych akcesoriów nie może również zabraknąć końcówki do odkurzania szczelin.


Dlaczego warto kupić odkurzacz bezprzewodowy? 

Odkurzacze bezprzewodowe to nie tylko modne nowinki techniczne. Nowoczesne modele posiadają bardzo dokładne filtry, które nie tylko usuwają z otoczenia kurz, ale również inne mikrocząsteczki. Przy pomocy odkurzacza pionowego można utrzymać porządek i czystość na schodach, pod kanapą, w samochodzie czy garażu. Dzięki braku konieczności zasilania odkurzacz bezprzewodowy sprawdzi się również na działce, czy w innych miejscach, w których trudno o źródło prądu. Co ważne, odkurzacz pionowy jest równie skuteczny jak jego tradycyjny odpowiednik, jednak sprzątanie przy jego pomocy jest dużo wygodniejsze.

kobieta odkurza bezprzewodowym odkurzaczem pod szarą kanapą

fot. materiał partneraKto powinien mieć odkurzacz bezprzewodowy? 

Ten sprzęt powinien znaleźć się koniecznie w domu każdego:

  • rodzica,
  • właściciela czworonoga,
  • alergika,
  • właściciela samochodu i dużego domu,
  • właściciela małego mieszkania.

Lista osób, które powinny poważnie rozważyć zakup odkurzacza bezprzewodowego, jest dużo dłuższa. Z całą pewnością nie pożałują jej rodzice i właściciele zwierząt. Częsta konieczność odkurzania naniesionego piachu, rozsypanych drobnych elementów, płatków, resztek jedzenia i innych produktów to tylko niektóre sytuacje, w których idealnie sprawdzi się dostępny pod ręką odkurzacz bezprzewodowy.

Drugą grupę stanowią alergicy. Niemal każdy wysokiej jakości odkurzacz bezprzewodowy posiada kilka filtrów, które zapewniają pełną skuteczność nie tylko w walce z zabrudzeniami, ale również w usuwaniu pyłów i zanieczyszczeń z powietrza. Osoby cierpiące na alergie z pewnością poczują różnicę.

Odkurzacze bezprzewodowe sprawdzą się zarówno w bardzo małych, jak i bardzo dużych mieszkaniach. W tych pierwszych zajmą niewiele miejsca. Można ustawić je w dowolnym kącie i zawsze mieć pod ręką. W dużym domu odkurzacz bezprzewodowy pozwoli na bezstresowe uprzątnięcie wszystkich tych miejsc, do których trudno dotrzeć zwykłym odkurzaczem. Schody, meble, przestrzeń pod stołem, łóżkiem czy szafą, to tylko niektóre z nich.


Jak dbać o odkurzacz bezprzewodowy? 

By utrzymać odkurzacz bezprzewodowy przez długi czas w dobrej kondycji, pamiętaj, żeby stosować się do zaleceń instrukcji obsługi. Odkurzacze bezprzewodowe powinny być wykorzystywane zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Nie należy używać ich do czyszczenia mokrych nawierzchni, odkurzania zwierząt, roślin czy ludzi. Nie sprawdzą się również do zasysania gorącego popiołu czy żarzących się węgielków. Warto unikać również pracy w warunkach wysokiej wilgotności czy w niskich lub wysokich temperaturach. Odpowiednia troska o odkurzacz bezprzewodowy pozwoli na wiele lat skutecznego użytkowania.

Źródła:

www.paniagd.pl/blog/odkurzacze-pionowe/jaki-odkurzacz-bezprzewodowy-wybrac-191.html
www.komputronik.pl/informacje/jaki-odkurzacz-pionowy-wybrac/
home.morele.net/poradniki/ranking-odkurzaczy-bezprzewodowych-jaki-odkurzacz-pionowy-kupic/

Skomentuj