Aleksander Puszkin, klasyk rosyjskiej literatury z początku XIX wieku był prawnukiem czarnoskórego niewolnika, któremu car Piotr I nadał tytuł szlachecki. Poeta miał bardzo porywczy charakter i wielokrotnie wyzywał swoich adwersarzy na pojedynki. Najczęstszą przyczyną zatargów były kobiety, ale Puszkin nie potrzebował wyraźnego powodu do rzucenia komuś wyzwania. W sumie przez niespełna 40 lat swojego życia, złożył przeciwnikom 25 propozycji walki (przynajmniej tyle zostało potwierdzonych). Zwykle z różnych przyczyn nie dochodziło do potyczki, ale przy każdej próbie artysta musiał się liczyć z możliwością podjęcia rękawicy przez oponenta.
Niestety krewki pisarz przypłacił swoją porywczość życiem, a pierwsze wyzwanie rzucił już w wieku 17 lat…
W XIX-wiecznej Rosji najczęściej pojedynek polegał na wyznaczeniu odcinka o długości od 10-25 kroków. Przeciwnicy stawali w jednakowej odległości, trzymając lufy pistoletów do góry. Na umówiony znak ruszali do siebie. Najczęściej strzelano w trakcie marszu. Pojedynek mógł być śmiertelny, albo kończyć się remisem – w zależności od ustalonych reguł.
#1 Rok 1816 Paweł Hannibal | Wynik: odwołany
Puszkin wyzwał na pojedynek własnego wuja Paul Hannibal. Obaj panowie próbowali poprosić do tańca tą samą dziewczynę, co nie spodobało się poecie.
#2 Rok 1817: Piotr Kaverin | Wynik: odwołany
Tym razem powodem wyzwania rzuconego przez Puszkina były humorystyczne wierszyki, które układał jego przyjaciel Piotr Kaverin. Do starcia nie doszło
#3 Rok 1819: Kondratij Rylejew | Wynik: odwołany
Przez kolejne dwa lata nie ma wzmianek o potyczkach Puszkina, ale w 1819 roku nie odpuścił rzekomej zniewagi, której dopuścił się jego przyjaciel Kondratij Rylejew. Niedoszły przeciwnik miał niefortunnie zażartować z krewkiego poety.
#4 Rok 1819: Wilhelm Kuchelbecker | Wynik: zwycięstwo
Puszkin zostaje wyzwany na pojedynek przez swojego przyjaciela Wilhelma Kuchelbeckera. Powodem były prześmiewcze wiersze o Kuchelbeckeru, który przegrał walkę i poniósł śmierć od postrzału.
#5 Rok 1819: Modest Andrejewitsch von Korff | Wynik: odwołany
Trzecie wyzwanie tego roku rzucił Modest Andrejewitsch von Korff, pracownik Ministerstwa Sprawiedliwości. Prawdopodobnie powodem było niestosowne zachowanie sługi Puszkina, który próbował po pijanemu dobierać się do podwładnej Korffa.
#6 Rok 1819: major Denisewicza | Wynik: odwołany
Puszkin wyzwał na pojedynek majora Denisewicza. Powodem było to, że Puszkin zachował się nietaktownie w teatrze, krzycząc na aktorów i Denisewicz zwrócił mu na to uwagę.
#7 Rok 1820: Fiodor Orłow i Aleksej Aleksejow | Wynik: odwołany
Puszkin rzucił wyzwanie Fiodorowi Orłowu i Aleksejowi Aleksejowu po tym jak uświadomili go, że próbuje grać w bilard w stanie nietrzeźwym i przeszkadza pozostałym.
#8 Rok 1821: oficer Degilji | Wynik: odwołany
Wyzwanie zostało rzucone przez poetę oficerowi francuskiej służby Degilji. Powodem była kłótnia, której szczegóły nadal nie są wyjaśnione.
#9 Rok 1822: Semion Starow | Wynik: Strzelali obaj, obaj nie trafili
Puszkin został wyzwany na pojedynek przez podpułkownika Semiona Starowa, po kłótni w kasynie, gdzie grali w karty.
#10 Rok 1822: Iwan Lanow | Wynik: odwołany
Puszkin rzucił wyzwanie 65-letniemu radcy stanu – Iwanowi Lanowu, przez kłótnię podczas uroczystego obiadu.
#11 Rok 1822: Iwan Lanow | Wynik: Strzelali obaj, obaj nie trafili
Puszkin wzywa na pojedynek mołdawskiego dygnitarza Todora Bałsza, gospodarza domu, gdzie poeta gościł będąc w Mołdawii. Do zatargu doszło, kiedy małżonka Bałsza – Maria, niewystarczająco uprzejmie odpowiedziała na pewne pytanie Puszkina.
#12 Rok 1822: Skartł Prunkuło | Wynik: Odwołany
Puszkin rzuca wyzwanie właścicielowi besarabskich ziem Skartlowi Prunkuło. Powodem był inny pojedynek gdzie Skartł, tak samo jak Puszkin, był sekundantem i mężczyźni nie dogadali się co do reguł pojedynku.
#13 Rok 1822: Sewerin Potocki | Wynik: Odwołany
Wyzwanie zostało rzucone przez Puszkina Sewerinowi Potockiemu, podczas dyskusji o poddaństwie przy stole obiadowym.
#14 Rok 1822: kapitan Rutkowski | Wynik: Odwołany
Puszkin został wyzwany na pojedynek przez kapitana Rutkowskiego. Aleksander nie wierzył, że istnieje grad o wadze trzech funtów (choć tak naprawdę taki grad się zdarza) i wyśmiał emerytowanego kapitana.
#15 Rok 1822: oligarcha Inglesi | Wynik: Odwołany
Puszkina wyzwał kiszyniowski oligarcha Inglesi, po tym jak poeta nagabywał jego zonę, cygankę Ludmilę Szekorę.
#16 Rok 1823: Aleksander Zubowy | Wynik: Zubow strzelał w Puszkina (chybiony strzał), sam Puszkin ze strzału zrezygnował.
Odbył się pojedynek z chorążym sztabu Generalnego Aleksandrem Zubowym. Puszkin przyłapał Zubowa na oszustwie w trakcie gry w karty.
#17 Rok 1823: Iwan Russo | Wynik: Odwołany
Puszkin wyzwał na pojedynek młodego pisarza Iwana Russo, wyłącznie przez swoją osobistą niechęć do tej osoby.
#18 Rok 1826: Nikołajow Turgeniew | Wynik: Odwołany
Poeta rzucił wyzwanie Nikołajowi Turgeniewu, jednemu z kierowników Związku Dobra Publicznego i członkowi Północnego Tajnego Towarzystwa. Turgieniew wyśmiewał wiersze poety, szczególnie jego epigramaty.
#19 Rok 1827: Władimir Solomirski | Wynik: Odwołany
Puszkin został wyzwany na pojedynek przez Władimira Solomirskiego, ponieważ poeta okazywał zbytnie zainteresowanie damie oficera, Sofii.
#20 Rok 1828: Aleksandrow Golicyn | Wynik: Odwołany
Puszkin rzucił wyzwanie na pojedynek ministrowi edukacji Aleksandrowi Golicynowi. Przedtem poeta napisał impertynencki epigramat na ministra i ten kazał mu się tłumaczyć.
#21 Rok 1828: sekretarz Langrene | Wynik: Odwołany
Poeta rzucił wyzwanie Langrene — sekretarzowi francuskiej ambasady w Petersburgu. Przyczyną była nieznana dziewczyna na balu.
#22 Rok 1829: minister Chwostow | Wynik: Odwołany
Puszkin wyzwał na pojedynek ministra spraw zagranicznych Chwostowa, który wyraził swoje niezadowolenie, wywołane epigramatami Puszkina, a konkretnie tymi, w których poeta porównuje go ze świnią.
#23 Rok 1836: Nikołaj Repin | Wynik: Odwołany
Puszkin wzywa na pojedynek kniazia Nikołaja Repina, który był niezadowolony z powodu wierszy Puszkina na jego temat.
#24 Rok 1836: Władimir Sologuba | Wynik: Odwołany
Puszkin wyzwał na pojedynek Władimira Sologuba przez jego niemiłe wypowiedzi na temat żony Puszkina, Natalii.
#25 Rok 1837: Georg d’Anthesu | Wynik: Puszkin został zabity
Puszkin rzucił wyzwanie francuskiemu oficerowi Georgowi d’Anthesu. Powodem był anonim, który zawierał informacje o zdradach żony Puszkina z d’Anthesem. Poeta zostaje postrzelony w brzuch, ale sam również oddaje strzał i trafia przeciwnika w rękę. Przez następne dni kona w swoim domu, a jego ostatnie słowa brzmią „Życie się skończyło. Nie mogę oddychać”.
Skomentuj
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.