Wiemy jaką wysokość miały obcasy szklanych pantofelków Kopciuszka! - Zalajkowane.pl
Nowe!

Wiemy jaką wysokość miały obcasy szklanych pantofelków Kopciuszka!

Fizycy z brytyjskiego Uniwersytetu Leicester obliczyli maksymalną wysokość obcasów szklanych pantofelków, które Kopciuszek nosił na balu, kiedy jeden z nich zgubił na schodach zamku, podczas ucieczki przed księciem. Niestety okazało się, że i komiksy i filmy kłamią.

Naukowcy przyjęli kilka założeń dotyczących cech fizycznych Kopciuszka – wagę około 55 kg oraz rozmiar buta nr 36. Następnie przeprowadzili doświadczenia dla takiego buta wykonanego z kryształu.

001

Okazało się, że co do zasady istnienie takiego buta jest możliwe. Stopa Kopciuszka naciskałaby na szklany obcas z siłą około 28,5 kPa (kilopaskali). W przybliżeniu takie ciśnienie równe jest ciśnieniu powietrza na Mount Everest, a kryształ może wytrzymać nacisk 330 MPa (megapaskali), czyli dziesiątki tysięcy razy więcej (1 MPa = 1000 kPa)!
Jeśli chodzi o wysokość obcasa, Kopciuszek mógły stać na szklanych obcach o wysokości do 14 centymetrów. Ale najmniejszy ruch, a zwłaszcza ucieczka(!) skończyłaby się tragicznie – obszar, w którym Kopciuszek naciskałby piętą na obcas stawiając nogę z przodu, zmniejszałby się nawet kilkaset razy. Według naukowców, maksymalna wysokość obcasa mogłaby wynosić jedynie 1,15 centymetra.

W obliczu tak kompromitujących faktów, nieco bledne kryształowy blask odbijający się na pantofelkach Cinderelli, jaki pokazywano nam dotąd w filmach i ilustracjach książek naszej ulubionej dziecięcej bajki…

źródło: tjournal.ru

źródło: tjournal.ru

Skomentuj