Top Tower - niesamowity wieżowiec z łodzią w ścianie powstanie w Czechach
Nowe!

Top Tower – niesamowity wieżowiec z łodzią w ścianie powstanie w Czechach

W Czechach powstanie niezwykły budynek, który będzie połączeniem wieżowca z wrakiem statku. Za ten oryginalny projekt odpowiadają Studio Black n’Arch oraz rzeźbiarz David Černý. W 135-metrowy wieżowiec wkomponowana zostanie stalowa konstrukcja częściowo porośnięta roślinnością, która do złudzenia przypomina wrak statku. Skąd taki pomysł? Projektanci chcą przy okazji zwrócić uwagę na zmiany klimatyczne na świecie i globalne ocieplenie, dlatego też budynek ma wyglądać jakby został częściowo zrewitalizowany po kolejnym wielkim potopie. Pozycja statku nie jest przypadkowa – ma pobudzić naszą wyobraźnię i pokazać, w jakim stanie mógłby być wrak statku, po ustąpieniu nadmiaru wód, np. po katastrofie jaką byłby ogromny potop.

Top Tower - Wieżowiec z wrakiem statku

fot. Trigema.cz

Top Tower - Wieżowiec z wrakiem statku

fot. Trigema.cz

Top Tower - Wieżowiec z wrakiem statku

fot. Trigema.cz




Top Tower (bo taką nazwę ma mieć ten niezwykły budynek) kosztować będzie 2 miliardy czeskich koron (ok 336 milionów złotych) i stanie się najwyższym budynkiem w Czechach (dotychczasowym rekordzistą jest 111-metrowy AZ Tower w Brnie). W budynku będzie 250 mieszkań, biura i sklepy, a na jego szczycie powstanie taras widokowy, którego będzie rozciągać się widok na Zamek Praski, Teatr Narodowy, Wyszehrad i Zbraslav. Ponadto Top Tower ma być energooszczędna i wyposażona w kompleksowy system zbierania wody deszczowej. Projekt czeka na zatwierdzenie, a jeśli nic nie stanie na przeszkodzie powstanie w Pradze, pobliżu stacji metra Nové Butovice. Budowa największego wieżowca w Czechach ma potrwać 3 lata (start planowany jest na 2021 rok).

„Przygotowujemy projekt Top Tower już od ponad dwóch lat, a jego ostateczną wersję określiliśmy po opracowaniu ośmiu innych alternatywnych projektów. W tym czasie zebraliśmy i wciąż zbieramy informacje od specjalistów, władz krajowych i lokalnych oraz, oczywiście, mieszkańców okolicznych terenów, których przedstawiciele już wzięli udział i będą nadal uczestniczyć w szeregu konsultacji publicznych” – powiedział Marcel Soural, prezes zarządu spółki Trigema odpowiedzialnej za projekt.


Zobacz też:

TOP 20: Najwyższe budynki świata
Najmniejszy wieżowiec na świecie
17 wraków statków, które można oglądać bez sprzętu do nurkowania
10 niezwykłych kładek i mostów dla pieszych
14 ekstremalnych miejsc zamieszkanych przez ludzi

Skomentuj