Top 10: najcieplejsze miejsca na świecie - Zalajkowane.pl
Nowe!

Top 10: najcieplejsze miejsca na świecie

Jakiś czas temu sprawdzaliśmy najzimniejsze miejsca na ziemi. Mamy lato, pora więc sprawdzić, gdzie jest najgoręcej. Zapraszamy w krótką podróż po najgorętszych miejscach na ziemi, gdzie temperatury niejednokrotnie przekraczają 50, 60, a nawet 70 stopni Celsjusza!

Ps. Różne źródła podają innych zwycięzców tej klasyfikacji. Wynika to z tego, że satelity meteorologiczne podają temperaturę gruntu, a w klatkach meteorologicznych mierzy się temperaturę na wysokości około 2 metrów. W naszym zestawieniu wzięliśmy pod uwagę zarówno pomiary zrobione przy gruncie, jak również te zmierzone na wysokości 2 metrów.

10. Kotlina Danakilska – Etiopia (47°C)

Naszą listę zaczniemy od miejsca „najzimniejszego”. Kotlina Danakilska leży w północno-wschodniej Etiopii, 100 m p.p.m. Występujące tutaj wulkany są bardzo aktywne. Można stwierdzić, że wstrząsy sejsmiczne występują tutaj niemal codziennie, a z ziemi biją gorące źródła, które przy okazji zieją groźnymi dla człowieka związkami siarki.

Jest to najcieplejsze miejsce na Ziemi biorąc pod uwagę średnią temperaturę roczną, która wynosi prawie 35°C. Co ciekawe nigdy nie zanotowano tutaj temperatury poniżej 23°C, a temperatury w okolicach 50°C nie są rzadkością.

Najgorętsze miejsca na świecie - Pustynia Danakilska

fot: jackandjilltravel.com

Najgorętsze miejsca na świecie - Pustynia Danakilska

fot: Matej Hudovernik (via turystyka wp.pl)



9. Tirat Cewi – Izrael (54°C)

Teren położony w północnej części Izraela, w depresji Rowu Jordanu na wysokości 220m p.p.m. Najwyższą temperaturę zarejestrowano w 1942 roku. Słupek rtęci pokazał wtedy 54°C.

Tirat Cewi Izrael

fot: http://newsonhunt.com



8. Timbuktu – Mali (54.5°C)

Timbuktu jest odległym i egzotycznym miejscem, położonym na skraju Sahary. Miasto otoczone jest wydmami, a ulice pokryte są piaskiem. Temperatury sięgające 54 stopni Celsjusza nikogo tutaj nie dziwią. „Orzeźwienie” przynosi oddalona o 20 kilometrów od miasta rzeka Niger.

Ciekawostka: Miasto Timbuktu występuje w kulturze Zachodu jako symbol odległego, tajemniczego miejsca, odgrywa szczególną rolę w filmie i literaturze. Występuje przykładowo w wielu produkcjach Walta Disneya, m.in. komiksach o przygodach Kaczora Donalda, serialu Czarodziejki czy filmie Aryskotraci

najgorętsze miejsca na świcie - Timbuktu, Mali

fot: http://wonderopolis.org



7. Kibili – Tunezja (55°C)

Kibili to miejscowość i pustynna oaza w środkowo-zachodniej Tunezji. Latem w Kibili temperatura zwykle sięga około 50 °C. W lipcu 1931 roku odnotowano tutaj rekordową temperaturę, która wynosiła 55°C. Kibili słynie również z najlepszych gatunków daktylideglet nour (palce światła). Od wielu lat organizowany jest festiwal, który kończy zbiory daktyli.

Najwyższe temperatury na świecie - Kibili, Tunezja

fot: wikipedia.org by Madhif, licencja CC BY-SA 3.0
Podziel się



6. Ar-Rab al-Chali – Arabia Saudyjska (56°C)

Pustynia w południowej Arabii Sudyjskiej, jest nie tylko największą piaszczystą pustynią na świecie, ale także miejscem z rekordowo wysoką temperaturą. Wieje tam gorący wiatr o nazwie szamal, który utrudnia oddychanie. Praktycznie nie ma tam opadów deszczu. Pustynia Ar-Rab al-Chali jest jednym z najbardziej suchych miejsc na świecie.

Najgorętsze miejsca na ziemi - pustynia Ar-Rab al-Chali

fot: Traveloppa.com



5. Dolina Śmierci – USA (56,7°C)

Dolina Śmierci na pustyni Mojave w Kalifornii jest jednym z bardziej znanych miejsc z naszej listy. Ten region jest najgorętszy, najniżej położony oraz najbardziej suchy w całej Ameryce Północnej. Najniżej położony punkt w Dolinie Śmierci znajduje się 86 m. p.p.m. i jest to największa depresja w Ameryce Północnej oraz druga na półkuli zachodniej. 10 lipca 1913 roku zarejestrowano temperaturę powietrza równą 56,7°C. W lecie w tym regionie grunt często nagrzewa się do około 100°C, co powoduje, że można na nim np. … smażyć jajka 🙂

Dolinę Śmierci otacza potężne pasmo górskie Panamint, którego najwyższy szczyt Telescope Peak ma 3368 metrów wysokości, oraz pasmo gór Amargosa. W 1933 „Death Valley” została ogłoszona narodowym pomnikiem USA, a w 1994 parkiem narodowym.

Dolina Śmierci, USA

fot: wikipedia.org (CC BY-SA 3.0)




Ciekawostka: Zabriskie Point to punkt widokowy znajdujący się w Dolinie Śmierci. Miejsce to słynie z ciekawych erozyjnych formacji skalnych (eng. badlands). Nazwa ta została nadana na cześć Christiana Brevoorta Zabriskiego – prezesa firmy Pacific Coast Borax na początku XX wieku. Christiana Brevoort Zabriski był potomkiem szlachcica pochodzącego z Polski, Albrychta Zaborowskiego.
Zabriskie Point, Dolina Śmierci

Zabriskie Point, Dolina Śmierci. (fot: photographylife.com)



4. Al-Azizijja – Libia (58°C)

Al-Azizijja jest to miasto w północno-zachodniej Libii. Temperaturę 58°C odnotowano 13 września 1922 roku. Ciekawy jest fakt, że przez 90 lat temperatura ta uważana była za najwyższą zarejestrowaną temperaturą powietrza w historii, jednak Światowa Organizacja Meteorologiczna podważyła ten wynik, a ponowne analizy wykazały, że badacz popełnił błąd i zawyżył temperaturę o około 2°C.

Okolice miasta Al-Azizija

Okolice miasta Al-Azizija (fot: Turisticus.pl)



3. Kotlina Turfańska – Chiny (66,8°C)

Ekstremalnie wysokie temperatury nie kojarzą nam się z Państwem Środka, jednak na naszej liście Chiny znalazły się na podium. Najgłębsza kotlina pochodzenia tektonicznego leży w zachodniej części Chin, w regionie Sinciang, we wschodnim Tienszanie, między pasmami górskimi. Ciekawostką jest, że dno tej kotliny – wyschnięte jezioro Aydingkol Hu – jest najniższym punktem Chin (154 m p.p.m.). W 2008 roku zarejestrowano tutaj temperaturę 66,8°C.

Najgorętsze miejsca na świecie, kotlina Turfańska, Chiny

fot: wikipedia.org (CC BY-SA 2.5 es)



2. Badlands – Australia ( 69,3°C)

Na tych pustynnych terenach Australii nie ma stacji pomiarowych, ze względu na to, że prognozowanie pogody na terenach praktycznie niezamieszanych przez ludzi po prostu nie ma sensu. W 2002 roku, satelita NASA odnotowała tutaj temperaturę sięgającą 69,3°C.

Badlands, Australia - najcieplejsze miejsca na świecie

fot: theactivetimes.com



1. Pustynia Lut – Iran (70.7°C)

Numerem jeden na świecie jest Pustynia Lut położona we wschodnim Iranie. Niestety podobnie jak w przypadku Australijskiego Badlands na pustyni nie ma stacji meteorologicznych. Rekordowy pomiar zawdzięczamy zatem satelicie NASA, która w 2005 roku odnotowała rekordowo wysoką temperaturę, wynoszącą ponad 70°C! Jeśli zatem narzekacie na Polskie 30-stopniowe upały, to pomyślcie o Pustyni Lut… gwarantuje, że zrobi Wam się nieco chłodniej 🙂

Pustynia Lut w Iranie - najgorętsze miejsce na ziemi

fot: travelin.pl

Ciekawostka: Różnica temperatur pomiędzy najniższą, a najwyższą odnotowaną temperaturą na świecie wynosi aż 164,9°C!!!
– Stacja Plateau, Antarktyda (-94.5°C)
– Pustynia Lut – Iran (70.7°C)

Zobacz też:

Top 10: tam jest najzimniej na świecie
Top 10: najdroższe samochody na świecie
Top 10: najdroższe zegarki na świecie
TOP 10 luksusowych kurortów turystycznych na wyspach
Top 13: najniebezpieczniejsze drogi świata

One Comment

Skomentuj