Top 10: najcieplejsze miejsca na świecie - Strona 2 z 2 - Zalajkowane.pl
Nowe!

Top 10: najcieplejsze miejsca na świecie

2 / 2

5. Dolina Śmierci – USA (56,7°C)

Dolina Śmierci na pustyni Mojave w Kalifornii jest jednym z bardziej znanych miejsc z naszej listy. Ten region jest najgorętszy, najniżej położony oraz najbardziej suchy w całej Ameryce Północnej. Najniżej położony punkt w Dolinie Śmierci znajduje się 86 m. p.p.m. i jest to największa depresja w Ameryce Północnej oraz druga na półkuli zachodniej. 10 lipca 1913 roku zarejestrowano temperaturę powietrza równą 56,7°C. W lecie w tym regionie grunt często nagrzewa się do około 100°C, co powoduje, że można na nim np. … smażyć jajka 🙂

Dolinę Śmierci otacza potężne pasmo górskie Panamint, którego najwyższy szczyt Telescope Peak ma 3368 metrów wysokości, oraz pasmo gór Amargosa. W 1933 “Death Valley” została ogłoszona narodowym pomnikiem USA, a w 1994 parkiem narodowym.

Dolina Śmierci, USA

fot: wikipedia.org (CC BY-SA 3.0)
Ciekawostka: Zabriskie Point to punkt widokowy znajdujący się w Dolinie Śmierci. Miejsce to słynie z ciekawych erozyjnych formacji skalnych (eng. badlands). Nazwa ta została nadana na cześć Christiana Brevoorta Zabriskiego – prezesa firmy Pacific Coast Borax na początku XX wieku. Christiana Brevoort Zabriski był potomkiem szlachcica pochodzącego z Polski, Albrychta Zaborowskiego.
Zabriskie Point, Dolina Śmierci

Zabriskie Point, Dolina Śmierci. (fot: photographylife.com)4. Al-Azizijja – Libia (58°C)

Al-Azizijja jest to miasto w północno-zachodniej Libii. Temperaturę 58°C odnotowano 13 września 1922 roku. Ciekawy jest fakt, że przez 90 lat temperatura ta uważana była za najwyższą zarejestrowaną temperaturą powietrza w historii, jednak Światowa Organizacja Meteorologiczna podważyła ten wynik, a ponowne analizy wykazały, że badacz popełnił błąd i zawyżył temperaturę o około 2°C.

Okolice miasta Al-Azizija

Okolice miasta Al-Azizija (fot: Turisticus.pl)3. Kotlina Turfańska – Chiny (66,8°C)

Ekstremalnie wysokie temperatury nie kojarzą nam się z Państwem Środka, jednak na naszej liście Chiny znalazły się na podium. Najgłębsza kotlina pochodzenia tektonicznego leży w zachodniej części Chin, w regionie Sinciang, we wschodnim Tienszanie, między pasmami górskimi. Ciekawostką jest, że dno tej kotliny – wyschnięte jezioro Aydingkol Hu – jest najniższym punktem Chin (154 m p.p.m.). W 2008 roku zarejestrowano tutaj temperaturę 66,8°C.

Najgorętsze miejsca na świecie, kotlina Turfańska, Chiny

fot: wikipedia.org (CC BY-SA 2.5 es)2. Badlands – Australia ( 69,3°C)

Na tych pustynnych terenach Australii nie ma stacji pomiarowych, ze względu na to, że prognozowanie pogody na terenach praktycznie niezamieszanych przez ludzi po prostu nie ma sensu. W 2002 roku, satelita NASA odnotowała tutaj temperaturę sięgającą 69,3°C.

Badlands, Australia - najcieplejsze miejsca na świecie

fot: theactivetimes.com1. Pustynia Lut – Iran (70.7°C)

Numerem jeden na świecie jest Pustynia Lut położona we wschodnim Iranie. Niestety podobnie jak w przypadku Australijskiego Badlands na pustyni nie ma stacji meteorologicznych. Rekordowy pomiar zawdzięczamy zatem satelicie NASA, która w 2005 roku odnotowała rekordowo wysoką temperaturę, wynoszącą ponad 70°C! Jeśli zatem narzekacie na Polskie 30-stopniowe upały, to pomyślcie o Pustyni Lut… gwarantuje, że zrobi Wam się nieco chłodniej 🙂

Pustynia Lut w Iranie - najgorętsze miejsce na ziemi

fot: travelin.pl

Ciekawostka: Różnica temperatur pomiędzy najniższą, a najwyższą odnotowaną temperaturą na świecie wynosi aż 164,9°C!!!
– Stacja Plateau, Antarktyda (-94.5°C)
– Pustynia Lut – Iran (70.7°C)

Zobacz też:

Top 10: tam jest najzimniej na świecie
Top 10: najdroższe samochody na świecie
Top 10: najdroższe zegarki na świecie
TOP 10 luksusowych kurortów turystycznych na wyspach
Top 13: najniebezpieczniejsze drogi świata

One Comment

    Skomentuj