Tippi Degre to urodzona w 1990 roku córka francuskich fotografów przyrody. Dziewczynka przyszła na świat w Namibii i to właśnie w Afryce spędziła dzieciństwo, wychowując się między zwierzętami i namibijskimi plemionami Buszmenów. Historia jej życia dość szybko stała się znana dzięki książkom i artykułom, a „dziewczynkę z buszu” zaczęto porównywać do głównego bohatera „Księgi dżungli” – Mowgliego, który jako chłopiec wychował się w stadzie wilków.
Młode lata Tippi spędziła na zabawach ze zwierzętami, wśród których były żyrafy, zebry, surykatki, a także trudniejsze w oswajaniu krokodyle, gepardy, lwy czy nawet węże. „Tippi wierzyła, że zwierzęta były jej rozmiarów i były jej przyjaciółmi. Wykorzystywała swoją wyobraźnię, żeby odnajdywać się w innych warunkach i otoczeniu” mówiła kiedyś matka Tippi w jednym z wywiadów. To właśnie dziecięca wyobraźnia sprawiła, że „dziewczynka z buszu” zaprzyjaźniła się z 28-letnim słoniem Abu. Drugim najlepszym przyjacielem Tippi z dzieciństwa był leopard o imieniu J & B.
„To było magiczne przeżycie – być wolnym, wśród natury, z naszym dzieckiem” mówiła w innym wywiadzie Sylvie, matka Tippi. „Ta mała dziewczynka miała bardzo dużo szczęścia- urodziła się i do dziesiątego roku wychowywała całkowicie w dziczy. Byliśmy tylko we trójkę, żyjący w dziczy wśród zwierząt i niewielkiej ilości ludzi.”
Co ciekawe mimo iż Tippi przebywała dość często w towarzystwie naprawdę groźnych zwierząt, nigdy nie zaznała z ich strony żadnej poważnej krzywdy (ponoć zdarzyły się jedynie dwa drobne incydenty: raz ugryzła ją w nos surykatka, a innym razem pawianica wyrwała jej pukiel włosów z głowy).
„Zdjęcie, na którym Tippi pozuje obok młodego lwiątka Mufasy, który ssie jej kciuka, jest wspaniałe. Po roku od zrobienia tego zdjęcia wróciliśmy go odwiedzić i był ogromny. Mufasa podszedł do Tippi i po przyjacielsku otarł o nią swój długi ogon, tak jak zrobiłby to zwykły kot, a ona prawie się nie przewróciła. Po prostu musiałam ją od niego odsunąć- czułam się niespokojna.”
W Namibii Tippi mieszkała przez 10 lat, gdyż jej rodzice Tippi postanowili wrócić do rodzinnej Francji. Tippi Degre nie mogła początkowo odnaleźć się w nowej rzeczywistości, dlatego też do tradycyjnej szkoły uczęszczała zaledwie przez dwa lata – po tej dwuletniej przygodzie ze szkołą rodzice postanowili, że będzie się ona uczyć w domu.
W 1997 powstał film dokumentalny „Le Monde selon Tippi”. W 2003 roku dziewczynka wzięła udział w nagraniach programu dokumentalnego „Dookoła świata z Tippi„, a w międzyczasie była opiekunem tygrysów w popularnym programie „Ford Boyard„.
W 2008 roku wydano kolejną książkę o jej życiu w Afryce – „Tippi: My Book of Africa” (to właśnie z tej książki pochodzą zdjęcia, które prezentujemy), jednak dopiero publikacja książkowych zdjęć w 2013 roku przyniosła bohaterce prawdziwy światowy rozgłos.
Dziś Tippi Degré ma 26 lat i niedawno ukończyła studia filmoznawcze na paryskiej Sorbonie, a w międzyczasie ubiega się o uzyskanie obywatelstwa Namibii. Jej marzeniem jest praca jako ambasador Namibii – kraju, w którym spędziła swoje niesamowite dzieciństwo.
źródła: (1), (2), (3)
Skomentuj
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.