Decebal, ostatni król Daków - najwyższa rzeźba skalna w Europie - Zalajkowane.pl
Nowe!

Decebal, ostatni król Daków – najwyższa rzeźba skalna w Europie

Dacja to historyczna kraina w Europie znajdująca się na terenie dzisiejszej Rumunii. W pobliżu niespełna dziesięciotysięcznego miasteczka Orsova znajduje się wysoka płaskorzeźba przedstawiająca Króla Decebala. Ta najwyższa (42,9 m wysokości) rzeźba skalna w Europie powstawała w latach 1994-2004 na skalistym zboczu nad Dunajem, przy Żelaznej Bramie, która tworzy granicę między Rumunią a Serbią.




Płaskorzeźbę w ogromnej skale należącej do gór Almaj wykuwali wykwalifikowani alpiniści, a nad całością projektu czuwał pochodzący w Włoch rzeźbiarz Mario Galeoti. Całkowity koszt przekroczył milion dolarów, a inicjatorem tego projektu był znany rumuński biznesmen i historyk Iosif Constantin Drăgan. Statua Króla Decebala powstała w celu zaznaczenia rumuńskiego wkładu przy kształtowaniu się kultury europejskiej. Według nacjonalistycznych poglądów fundatora rzeźby Rumunia była kolebką cywilzacji podobnie jak Sumer, Egipt, Turcja czy Grecja. Według tych poglądów Decebal jest bohaterem narodowym, a obecni Rumuni są jego potomkami. Drăgan chciał ponadto, by Serbowie wyrzeźbili olbrzymią głowę rzymskiego cesarza po przeciwnej stronie rzeki, ale ci odmówili.




Twarz Decebala jest ogromna (prawie 43m wysokości i 32m szerokości), więc nie sposób jej przeoczyć podążając trasą nad Dunajem. Pod rzeźbą znajduje się łaciński napis „DECEBAL REX – DRAGAN FECIT” (Król Decebal – wykonany przez Dragana).

Król Decebal był ostatnim przywódcą Daków, którzy zamieszkiwali tereny obecnego państwa rumuńskiego i częściowo węgierskiego. Władca, który panował w latach 87-106 przyczynił się do rozkwitu państwa, a ponadto przez wiele lat skutecznie odpierał ataki potężnej armii rzymskiej. W 106 n.e cesarz Trajan okrążył stolicę Daków, zmuszając Decabala do ostatecznej kapitulacji. Rzymski historyk Kasjusz Dion Kokcejanus opisał Decebala w następujący sposób: „Był mistrzem oręża zarówno w teorii, jak i w praktyce. Nieomylnie oceniał, gdy należy zaatakować i kiedy jest najlepszy moment na odwrót. Potrafił walczyć z zasadzki i w planowej bitwie; i dobrze wiedział nie tylko jak świętować tryumf, lecz i jak poradzić sobie z porażką”.


Statua Decebala – wymiary:
Wysokość: 42.9 m
Szerokość: 31.6m
Rozstaw oczu: 4,3 m
Wysokość nosa: 7 m
Szerokość nosa: 4 m



Zobacz też:

Wakacje w luksusowym hotelu Pablo Escobara!
Pig Beach – plaża na Bahamach zamieszkana przez… świnie
Houtouwan – opuszczona wioska opanowana przez naturę
Top 13: najniebezpieczniejsze drogi świata
Passage du Gois – droga we Francji, która znika pod wodą 2 razy dziennie


źródła: (1),(2),(3)

Skomentuj