Sagrada Familia - 15 ciekawostek o niesamowitym dziele Gaudiego - Zalajkowane.pl
Nowe!

Sagrada Familia – 15 ciekawostek o niesamowitym dziele Gaudiego

Sagrada Familia (pełna polska nazwa to Świątynia Pokutna Świętej Rodziny) jest jedną z najbardziej charakterystycznych budowli nie tylko w Barcelonie, ale i w całej Hiszpanii. Z całą pewnością jest wizytówką miasta, a nawet ci, którzy w Barcelonie nigdy nie byli o Sagradzie Familii na pewno słyszeli. Niektórzy mówią, że jest to jedna z budowli, które trzeba zobaczyć przynajmniej raz w życiu. Dlaczego budowa Sagrady Familii trwa tyle lat? Co symbolizują fasady i wieże kościoła? Przedstawiamy 15 ciekawostek o Sagradzie Familii.

Barcelona - Sagrada Familia

fot. depositphotos



#1. Sagrada Familia – niekończąca się budowa

Budowa kościoła Sagrada Familia rozpoczęła się w 1882 roku, kiedy to wmurowano kamień węgielny. Pierwotnie architektem odpowiedzialnym za projekt był Francisco de Paula del Villar. Popadł on jednak w konflikt ze stowarzyszeniem finansującym budowę świątyni i w 1883 roku projekt przejął Antoni Gaudi. Od rozpoczęcia budowy minęło już ponad 130 lat, a najnowsze doniesienia jako datę zakończenia budowy podają 2026 rok, czyli setną rocznicę śmierci Gaudiego).

Sagrada Familia - stare zdjęcia i ciekawostki

Wojsko na tle budowy. Fotografia z 1896 roku. (fot. Pau Audouard via wikipdia.org // domena publiczna)

Sagrada Familia - zdjęcie z 1905 roku

Sagrada Familia – zdjęcie z 1905 roku (fot. Baldomer Gili i Roig – Museu d’Art Jaume Morera // wikipedia.org // domena publiczna)

Sagrada Familia w Barcelonie w 1915 roku

Sagrada Familia – zdjęcie z 1915 roku (fot. Templo Expiatorio de la Sagrada Familia // wikipedia.org // CC BY-SA 3.0 1915)

Sagrada Familia w Barcelonie  - stare zdjęcia i ciekawostki

Sagrada Familia – zdjęcie z 1930 roku (fot. Walter Mittelholzer // ETH-Bibliothek via wikipedia.org // domena publiczna)



#2. Szkoła

Gaudi zlecił wybudowanie szkoły zaraz obok Sagrady Familii, do której miały chodzić dzieci pracowników, którzy większość czasu spędzali na budowie.

#3. Zaangażowanie Gaudiego

Gaudi również zamieszkał na placu budowy – wszystko po to aby na miejscu wcielać w życie kolejne swoje pomysły. Spędził 40 lat na budowie kościoła Sagrada Familia, a ostatnie 15 lat poświęcił tylko i wyłącznie temu projektowi. Po śmierci (Gaudi został potrącony przez tramwaj i zginął w 1926 roku) pozostawił jedynie jedną czwartą gotowej budowy. Doskonale wiedział i zdawał sobie z tego sprawę, że nie zdoła ukończyć tego dzieła, dlatego w pozostawionych projektach i szkicach odnaleźć można różne style architektoniczne, które miałyby ułatwić prace nad skończeniem budowli.

Gaudi - Sagrada Familia

Gaudí pokazuje Sagradę Familię nuncjuszowi papieskiemu, Francesco Ragonesiemu (1915 rok). Fot. Josep Branguli // wikipedia.org // domena publiczna



#4. Hiszpańska wojna domowa

W 1935 roku budowa została zatrzymana, ponieważ w Hiszpanii wybuchła wojna domowa. Znaczną część szkiców Gaudiego celowo zniszczono, by uniemożliwić kontynuację budowy. Co więcej Gaudi nigdy nie stworzył dokładnego planu budowy kościoła, gdyż jego wizją było, aby Sagrada Familia powstawała w bardziej naturalny sposób. Szkice, które tworzył na bieżąco wciąż się zmieniały i ewoluowały.

#5. 25 milionów euro rocznie

Sagrada Familia nie jest wspierana finansowo przez żadne władze polityczne ani instytucje kościelne. Początkowo finansowana była przez prywatnych darczyńców i dzisiaj jest podobnie. Dodatkowe środki są częściowo pozyskiwane z biletów sprzedawanych turystom (Sagrada Familia jest najczęściej odwiedzaną atrakcją turystyczną Hiszpanii). To właśnie dzięki turystyce i prywatnym dofinansowaniom, pokrywane są bieżące koszty budowy, które wynoszą około 25 milionów euro rocznie.

Sagrada Familia Barcelona

fot. pixabay.com



#6. Sagrada Familia nie jest katedrą

Popularna atrakcja turystyczna często nazywana jest katedrą, mimo iż nią nie jest. Sagrada Familia została poświęcona przez papieża Benedykta XVI w listopadzie 2010 roku. Podczas mszy świętej, w której uczestniczyło 62 tysiące osób nadano jej również miano bazyliki. Jedyną katedrą w Barcelonie jest gotycka Catedral de la Santa Creu i Santa Eulàlia (Katedra św. Eulalii), którą wzniesiono w kilku etapach od XIII do XV w.

Sagrada Familia górująca nad miastem

fot. pixabay.com



#7. 18 wież

Ukończony kościół ma posiadać 18 wież – po jednej dla każdego apostoła (12), cztery kolejne symbolizujące ewangelistów, jedna dla Matki Boskiej oraz jedna – najwyższa dla Jezusa. W momencie, gdy Sagrada Familia zostanie ukończona zostanie ona najwyższym kościołem na świecie (170 metrów). Ta wysokość nie jest przypadkowa – Gaudi zakładał, że budowla nie może być większa niż wzgórze Montujic górujące nad Barceloną. W jego przekonaniu żadna ludzka twórczość nie powinna przewyższać dzieł samego Boga. Jedyną wieżą, którą została ukończona za życia Gaudiego jest 100-metrowa dzwonnica św. Barnaby.

kościół Sagrada Familia w Barcelonie

fot. pixabay.com



#8. Trzy fasady

Sagrada Familia według planów ma mieć trzy wielkie fasady: fasadę Narodzenia Pańskiego (na wschodzie), fasadę Męki Pańskiej (na zachodzie) oraz fasadę Chwały (na południu). Pierwsza z nich powstawała w latach 1894 – 1930 i jest jedyną fasadą ukończoną przez Gaudiego. Fasadę Męki Pańskiej rozpoczęto budować w 1954 roku, a wieże zostały ukończone w 1976 roku. W 1987 roku zespół rzeźbiarzy, kierowany przez Josepa Marię Subirachsa rozpoczął pracę nad rzeźbą różnych scen i szczegółów fasady. Budowę ostatniej fasady rozpoczęto w 2002 roku. Będzie ona największą i najbardziej monumentalną z trzech fasad. Fasada Chwały ma reprezentować wniebowstąpienie Boga, a ponadto przedstawiać różne sceny (z nieba, piekła, czyśćca) oraz inne elementy, takie jak siedem grzechów głównych czy siedem cnót głównych.

Sagrada Familia Fasada Męki Pańskiej

Fasada Męki Pańskiej (fot. CanaanOwn work, CC BY-SA 4.0, Link)

Sagrada Familia - fasada Narodzenia Pańskiego

Fasada Narodzenia Pańskiego kiedyś i dziś. Fot. CanaanPraca własna, CC BY-SA 4.0, Link oraz Desconocido – Torii, Tokutoshi (1983) via wikipedia.org (domena publiczna)

Sagrada Familia

Fasada Chwały (w budowie, zdjęcie z 2011 roku). Fot. Jordiferrer via wikipedia.org, Creative Commons



#9. Detale

Sagrada Familia budowana jest przez ponad 130 lat z kilku względów, a jednym z nich są architektoniczne detale, które zaplanował Antonio Gaudi. Po pierwsze budowla nie ma ani jednej linii prostej, a także kątów prostych. Wewnętrzne kolumny, które podtrzymują wnętrze kościoła w zamyśle Gaudiego mają przypominać drzewa – na dole znajduje się pień, a patrząc w górę, im wyżej tym rozgałęzień jest coraz więcej. Na straży dwóch zewnętrznych kolumn w fasadzie Bożego Narodzenie stoją dwa żółwie – wodny oraz lądowy, które symbolizują ziemię oraz wodę. Takich smaczków w dziele zapoczątkowanym przez Gaudiego jest mnóstwo, a celem architekta była również niepowtarzalność wszystkich zdobień – tak jak w naturze żadne z nich nie jest identyczne i muszą być osobno rzeźbione.

Sagrada Familia - detale

Detale zdobiące kościół. Fotografia w górnym rzędzie z lewej strony CanaanPraca własna, CC BY-SA 4.0, Link. Fotografia w górynm rzędzie z prawej strony: CanaanPraca własna, CC BY-SA 4.0, Link. Zdjęcie w dolnym rzędzie (z lewej strony)CanaanPraca własna, CC BY-SA 4.0, Link, dolny rząd (prawa strona) CanaanPraca własna, CC BY-SA 4.0, Link



#10. Brak pozwolenia na budowę

W 2016 roku władze miejskie Barcelony zaczęły się dopominać o uregulowanie kwestii pozwolenia na budowę Sagrady Familii. Lokalny Kościół twierdził natomiast, że Gaudi uzyskał odpowiednie zezwolenie od władz miejskich Sant Marti de Provenals (do 1897 roku była to oddzielna miejscowość – obecnie dzielnica Barcelony). Zgodnie z umową, którą podpisano w lutym 2019 władze bazyliki przekażą miastu 36 milionów euro. Pieniądze te mają zasilić budżet komunikacji miejskiej w Barcelonie oraz posłużyć poprawie infrastruktury w sąsiedztwie kościoła Sagrada Familia.

#11. Kolos

Ostatnie zapiski Gaudiego zawierały informację, że wewnątrz kościoła ma się pomieścić aż 13000 ludzi!

#12. UNESCO

Fasada Narodzenia Pańskiego i krypta świątyni Sagrada Familia zostały wpisane na listę dziedzictwa UNESCO w Europie w 2005 roku. Na liście Unesco znajdują się również inne obiekty, które zaprojektował Gaudi: Park Guell (od 1984 roku), Palau Guell (1986), Casa Mila (1984), Casa Vicens, Casa Batllo i krypta kościoła znajdującego się w Colonia Guell (z powodu śmierci Güella projekt zarzucono – ukończono jedynie kryptę kościoła dla robotników).

#13. Sagrada Familia – wnętrze

Sagrada Familia w środku wygląda równie imponująco co z zewnątrz – Gaudi wykorzystał w swoim dziele nie tylko kamień, ale i światło, które dociera do środka przez liczne witraże. We wnętrzu Sagrady Familii można zobaczyć również grób Antonio Gaudíego.

Sagrada Familia wnętrze

CanaanPraca własna, CC BY-SA 4.0, Link

Sagrada Familia w środku

Fot. CanaanPraca własna, CC BY-SA 4.0, Link

Centralny ołtarz - Sagrada Familia

Sagrada Familia, centralny ołtarz (Fot. CanaanPraca własna, CC BY-SA 4.0, Link)

Sagrada Familia w środku

Sagrada Familia – sklepienie (Fot. CanaanPraca własna, CC BY-SA 4.0, Link)

Wnętrze Sagrady Familii

Fot. CanaanPraca własna, CC BY-SA 4.0, Link

Statua Matki Boskiej - Sagrada Familia

Statua Matki Boskiej Fot. CanaanPraca własna, CC BY-SA 4.0, Link

Sagrada Familia witraże

Witraże: fot. EnfoPraca własne, CC BY-SA 3.0, Link

Sagrada Familia jak wygląda w środku

Sufit świątyni (Fot. SBA73 from Sabadell, Catalunya – Tot conflueix / All’s conected, CC BY-SA 2.0, Link)



#14. Laserowe show

Święto La Merce przypada w Barcelonie na 20-24 września. Jest to dzień poświęcony Matce Boskiej Miłosierdzia, która według podań 24 września 1687 r. uratowała Barcelonę przed plagą szarańczy. Podczas La Merce można zwiedzić Sagradę Familię za darmo – należy pobrać bilet ze strony www.sagradafamilia.org (lub wydrukować w jednym z bankomatów „la Caixa” )- warto się jednak pospieszyć, gdyż bilety znikają bardzo szybko.

Obchodom święta towarzyszą parady gigantów, parady ognia, konkursy oraz mnóstwo koncertów w całym mieście. Ponadto podczas obchodów La Merce odbywa się laserowe show – jest to jeden z najbardziej widowiskowych sposobów na wykorzystanie fasady stworzonej przez Gaudiego. Małą próbkę znajdziecie na poniższym filmie.


#15. Sagrada Familia – zwiedzanie i informacje praktyczne

Podstawowy bilet do kościoła Sagrada Familia kosztuje €17. Za bilet z przewodnikiem audio trzeba zapłacić €25 (dostępny w 16 językach, w tym polski). Bilet z „żywym” przewodnikiem to koszt rzędu €26 (dostępne języki to kataloński, hiszpański, angielski, francuski, włoski oraz niemiecki). Warto zastanowić się nad kupnem biletu za €27 w którym poza wejściem do świątyni (z audioprzewodnikiem) dostajemy również bilet do domu Gaudiego (zlokalizowany w Park Guell). Najdroższa opcja (€32) to ta, w której poza wejściem do kościoła (z audioprzewodnikiem) dodatkowo daje możliwość wjazdu na jedną z dwóch wież, z których rozpościera się niesamowity widok na miasto.

Sagrada Familia – godziny otwarcia:
• Listopad – Luty: 9-18
• Marzec: 9-19
• Kwiecień – Wrzesień: 9-20
• Październik: 9-19
• 25,26 grudnia oraz 1 i 6 stycznia: 9 – 14

Kolejki do Sagrada Familia są zawsze o każdej porze dnia i roku. Jest jednak możliwość zarezerwowania sobie wizyty online na konkretną godzinę, co pozwala zaoszczędzić czas, który trzeba poświęcić na stanie w kolejce po bilet. Bilety można nabyć online pod adresem: tickets.sagradafamilia.org.

Sagrada Familia 2007 vs 2018


Zobacz też:

TOP 20: Najwyższe budynki świata
17 ciekawostek o San Marino
20 ciekawostek o Morzu Bałtyckim
17 tajemnic Statuy Wolności! Fakty i ciekawostki
14 ciekawostek o Krzywej Wieży w Pizie
15 ciekawostek o rzymskim Koloseum
Big Ben ciekawostki


źródła: (1),(2),(3),(4),(5), (6), (7)

7 komentarzy

Skomentuj