Emma Watson, odtwórczyni roli Hermiony Granger ma już 30 lat!
Nowe!

Emma Watson, odtwórczyni roli Hermiony Granger ma już 30 lat!

Znana na całym świecie filmowa odtwórczyni Hermiony Granger, w ośmiu filmach o przygodach Harry’ego Pottera, aktorka, modelka i działaczka ruchu #MeToo, świętuje trzydziestkę.

Dzieciństwo

Emma Watson zaczęła swoją karierę filmową w wieku 9 lat. Pomiędzy 2001 a 2011, zagrała jedną z głównych ról we wszystkich ośmiu częściach filmu o Harrym Potterze. Za pracę w tym filmie zarobiła ponad 10 mln funtów, a obecny majątek jest przynajmniej trzy razy większy od tej kwoty. Profil Emmy na FB obserwuje 33 mln osób, a na Instagramie przeszło 56 mln wielbicieli!

Emma Charlotte Duerre Watson urodziła się 15 kwietnia 1990 roku w Paryżu w rodzinie angielskiej, Jacqueline Luesby i Chris Watson. Jej rodzice są prawnikami. We Francji mieszkała do piątego roku życia. Po rozwodzie rodziców przeprowadziła się z matką i bratem do Oxfordshire, gdzie uczęszczała do Dragon School. Od szóstego roku życia Emma wiedziała, że chce zostać aktorką i przez wiele lat trenowała w oddziale Stagecoach Theatre Arts w Oksfordzie, szkole teatralnej w niepełnym wymiarze godzin, gdzie uczyła się śpiewu, tańca i aktorstwa.

emma watson

Emma Watson w pierwszej części przygód Harrego Pottera (2001 rok) oraz w 2019 roku. Fotografia z lewej strony – kadr z filmu. Fotografia z prawej strony pochodzi z serwisu xtrafondos.comEmma Watson jako Hermiona Granger

W 1999 r., gdy rozpoczął się casting do „Harry’ego Pottera”, filmowej adaptacji bestsellerowa powieści brytyjskiej pisarki J.K. Rowling, agenci znaleźli Emmę za pośrednictwem jej nauczyciela aktorstwa w Oksfordzie. Po ośmiu przesłuchaniach producent David Heyman powiedział Emmie i innym kandydatom, czyli Danielowi Radcliffe i Rupertowi Grintowi, że zostali obsadzeni w roli trzech głównych bohaterów: Hermiony Granger, Harry’ego Pottera i Rona Weasleya.

Premiera filmu „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” (2001) była debiutem filmowym Emmy. Film pobił rekordy sprzedaży w dni otwarcia i weekendy otwarcia i był najlepiej zarabiającym filmem w 2001 roku. Krytycy chwalili film i występy trzech młodych aktorów. Brytyjska gazeta „The Daily Telegraph” nazwała ich występ „godnym podziwu”. Później Emma była nominowana do pięciu nagród za rolę w filmie, zdobywając nagrodę dla młodych artystów za główną rolę w filmie fabularnym. Zagrała Hermionę w ośmiu filmach tej serii: „Harry Potter i kamień filozoficzny” (2001 r.), „Komnata tajemnic” (2002 r.), „Więzień Askabanu” (2004 r.), „Czara ognia” (2005 r.), „Zakon feniksa” (2007 r.), „Książe półkrwi” (2009 r.) oraz w dwuczęściowych „Insygniach śmierci” (2010/2011 r.). Plany zdjęciowe tych ośmiu filmów zajęły aż dziesięć lat.

Po premierze pierwszego filmu Emma stała się jedną z najbardziej znanych aktorek na świecie. Emma uzyskała dwie nominacje do nagrody Critics’ Choice Award od Broadcast Film Critics Association, nominację Emmy w 2011 roku do nagrody Nickelodeon Kids’ Choice Award oraz dla najlepszej aktorki podczas Jameson Empire Awards. Seria „Harry Potter” zdobyła nagrodę BAFTA za wybitny wkład brytyjski w kino w lutym 2011 roku.

Emma Watson

Emma Watson, Daniel Radcliffe (z lewej) i Rupert Grint na londyńskiej premierze Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część II (2011 rok) // fot. Ilona HigginsFlickr: Colour version, CC BY-SA 2.0, LinkŻycie po Harrym Potterze

W 2011 roku Emma Watson zagrała w „Mój tydzień z Marilyn” Simona Curtisa (2011) wraz z gwiazdorską obsadą nominowanych do Oscara, w tym Michelle Williams jako Marilyn Monroe i Kenneth Branagh jako Sir Laurence Olivier, a także Eddie Redmayne, Dame Judi Dench, Dougray Scott, Zoe Wanamaker, Toby Jones i Dominic Cooper. Film był nominowany do Złotego Globu dla najlepszego filmu – komedii lub musicalu. W 2012 r. Emmę można było zobaczyć w adaptacji powieści o dorastaniu Charliego Stephena Chbosky’ego (2012) z udziałem Logana Lermana i Ezry Miller. Premiera filmu miała miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto w 2012 roku i uzyskała bardzo dobre recenzje. Film zdobył nagrodę People’s Choice Award za film dramatyczny, a Emma odebrała także nagrodę People’s Choice Award za ulubioną aktorkę filmową. Emma została po raz drugi nagrodzona za tę rolę nagrodą dla najlepszej aktorki drugoplanowej podczas San Diego Film Critics Society Awards.

W 2013 r. Emma Watson wystąpiła w amerykańskim satyrycznym czarnym kryminale komediowym Sofii Coppoli „Bling Ring” u boku Katie Chang i Israel Broussard. Film czerpał inspirację z prawdziwych wydarzeń i opowiadał o grupie nastolatków, którzy mając obsesję na punkcie mody i sławy, włamali się do domów celebrytów w Los Angeles. Film otworzył sekcję Un Certain Regard festiwalu filmowego w Cannes w 2013 roku.

W 2014 r. Emmę można było zobaczyć w filmie Darrena Aronofsky’ego „Noe. Wybrany przez Boga” u boku Russella Crowe’a, Jennifer Connelly, Raya Winstone’a, Douglasa Bootha, Logana Lermana i Anthony’ego Hopkinsa. Film opowiadał biblijną historię arki Noego. Emma gra rolę Ili, młodej kobiety, która nawiązuje związek z synem Noego, Shemem. Film zarobił 300 milionów dolarów.

Swoją karierę aktorską kontynuowała w „Pięknej i Bestii” (2017 r.), „Kręgu” (2017 r.) i w „Małych kobietkach” (2019 r.). Rola w tej ostatniej adaptacji feministycznej powieści jest chyba jej najlepszą.

Emma Watson w filmie "Piękna i Bestia"

Emma Watson w filmie „Piękna i Bestia” // fot. disney#MeToo

Wiele osób zazdrości jej wspaniałej kariery oraz ogromnego majątku. Sama Emma wspomina jednak o smutnych i przykrych doświadczeniach dorosłości, związanych z pracą aktorki i rolą nastoletniej gwiazdy. Wyznała, że na planach filmowych wielokrotnie dochodziło do sytuacji molestowania lub bliskich molestowaniu. To prawdopodobnie skłoniło ją do opowiedzenia się po stronie molestowanych kobiet w ruchu #MeToo. Na plotki dotyczące jej związków i życia prywatnego odpowiada, że jest w związku „z samą sobą” i pozostaje szczęśliwą singielką.

Emma zaangażowała się w ruch Me Too. Została też Ambasadorką Dobrej Woli ONZ. Jest propagatorką równouprawnienia, równości, wolności decydowania o swoim ciele i równości płac, działa również na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Zaangażowała się w kampanię na rzecz ograniczenia kupowania nowych ubrań i zmniejszenia emisji CO2 związanego z produkcją odzieży. Ma również plany pisarskie, pisze codziennie pamiętniki i przymierza się do powieści. Wszyscy czekamy na jej kolejne role po znakomitych „Małych kobietkach” i być może debiut pisarski.


źródła: (1),(2)

Skomentuj