Życie bez klimatyzatora czyli - 11 porad jak przeżyć upalne lato - Zalajkowane.pl
Nowe!

Życie bez klimatyzatora czyli – 11 porad jak przeżyć upalne lato

Zaczęło się lato i temperatury będą już tylko coraz wyższe. Jeśli nie masz w mieszkaniu klimatyzacji, wypróbuj kilka opisanych niżej sposobów, które pomogą Ci przetrwać nawet największe upały.

Sposób na upały

1. Zasuń zasłony i opuść rolety

Słońce kusi i chciałoby się wpuścić jego promienne światło do mieszkania. Im więcej słońca w domu, tym wyższy słupek na termometrze! Według niektórych szacunków, aż 30 procent niechcianego ciepła dostaje się do naszych wnętrz przez okna. Właśnie dlatego w upalne dni najlepiej jest szczelnie zamknąć okna i opuścić rolety wewnętrzne!.

2. Zrób sobie chłodny tunel aerodynamiczny

Jeśli masz taką możliwość, otwórz okna po przeciwnych stronach domu lub mieszkania. Wykorzystaj niższe temperatury w godzinach porannych i wieczornych do utworzenia tunelu aerodynamicznego. Aby to zrobić, ustaw wentylator wewnątrz mieszkania (w oknie, w którym o danej porze jest chłodniej) i skieruj go przodem do wnętrza. Drugi wiatrak postaw w oknie z drugiej strony mieszkania, ale skieruj go na zewnątrz. Voila! Zimny tunel aerodynamiczny gotowy.

3. Sprawdź wentylator sufitowy

Jeśli masz wentylator na suficie, upewnij się, czy wiruje w lewo. To ważne, ponieważ tylko wtedy odczuwamy poruszające się powietrze, które przynosi nam ukojenie podczas upału. Z kolei w zimie ruch wentylatorów należy skierować w prawo, aby wymusić cyrkulację ciepłego powietrza.
Sposób na upały

4. Użyj do ochłody butelki z zimną wodą

Kiedy jest zbyt upalnie, aby móc spokojnie zasnąć, można napełnić butelkę zimną wodą i dodatkowo wrzucić jeszcze do niej kostki lodu. Taką chłodzącą butelkę najlepiej jest umieścić w okolicach kostek nóg, albo pod kolanami, aby przyjemnie schłodzić ciało.

5. Przechowuj w lodówce swoje kosmetyki

Balsam do ciała, tonik do twarzy, różnego rodzaju żele, perfumy i kremy trzymaj w lodówce. Utrzymując je schłodzone nie tylko przyjemnie będzie stosować je na umęczoną upałem, rozgrzaną skórę, ale przy okazji przedłużymy ich okres przydatności do użycia.

6. Poznaj i schładzaj miejsca, gdzie najlepiej wyczuwasz puls

Przykładając lód (lub zimną, wilgotną ściereczkę) do miejsc, w których najłatwiej jest wyczuć nasz puls sprawimy, że chłód łatwo przeniknie do naszego wnętrza i przyniesie upragnioną ulgę podczas skwaru. Znajdziesz te miejsca na swojej szyi, nadgarstkach, po wewnętrznych stronach kolan i łokci, w podbiciu stóp, po wewnętrznej stronie kostek nóg, po wewnętrznej stronie ud, a także tuż przed uszami.

7. Jeśli wysiłek fizyczny, to tylko nad wodą

Jeśli jesteś zdeterminowany i biegasz, albo uprawiasz nordic walking mimo upału, poszukaj jeziora, rzeki, albo morza. Zbiorniki wody schładzają okolicę, a każde choć kilka stopni niżej przynosi wielką ulgę.
Sposób na upały

8. Wilgotne prześcieradła schładzają pomieszczenie

Namocz prześcieradło, albo po prostu spryskaj wodą zasłony, a następnie zasłoń nimi otwarte okno. Gorące powietrze, które przechodzi przez odparowującą wodę tkaninę, utworzy strumień chłodzącego powietrza.

9. Schłodź swoje przykrycie przed snem

Znajdź nieco miejsca w lodówce na swój cienki koc, albo prześcieradło, pod którym śpisz. Umieść je w plastikowym worku i wrzuć do lodówki na godzinę przed snem (lub choćby kilkanaście minut). Ciepło Twojego ciała w końcu ogrzeje okrycie, ale przez chwilę będzie Ci przyjemnie poleżeć pod chłodnym prześcieradłem i dzięki temu łatwiej zaśniesz.

10. Używaj „chłodzących” olejków i ziół

Mięta pieprzowa i eukaliptus to zioła obowiązkowe do używania podczas upalnych dni. Spróbuj dodać odrobinę olejku mięty pieprzowej do kąpieli, aby uzyskać na całej powierzchni ciała przyjemny efekt chłodzenia.
Sposób na upały

11. Chłód zieleni

Drzewa, wysokie krzewy oraz pnącza, które osłaniają nasze domy przed promieniami słonecznymi zapewniają cień i chłód. Bezpośrednie światło słoneczne z okien i świetlików jest odpowiedzialne za około połowę niepożądanego, nadmiernego ciepła w domach. Warto zatem zadbać o naturalną ochronę przed słońcem.

źródło: mentalfloss.com

Skomentuj