Piękno, Pieniądze i Pióra - Zalajkowane.pl
Nowe!

Piękno, Pieniądze i Pióra

W Sanliurfa, mieście położonym w  południowo-wschodniej części Turcji, kiedy zapada noc, większość ulic handlowych pustoszeje. Z wyjątkiem jednej. Otóż jest dzielnica w mieście, w której spotykają się nocą hodowcy gołębi, którzy przy świetle księżyca handlują swoimi ptakami, sprzedają i kupują najpiękniejsze i najcenniejsze okazy za ceny sięgające setek dolarów. Z pewnością te piękne pióra są warte swojej ceny.

Ludzie oswoili dzikiego gołębia skalnego ponad 5 tys. lat temu. Dzisiaj istnieje ponad 800 gatunków gołębi domowych, różniących się między sobą kolorem, kształtem oraz przeznaczeniem.

 

1. Ten dumny, przystojny gołąb jest wart 660 dolarów. Minimalna płaca w kraju wynosi około 370 dolarów.

2. Ten egzemplarz został sprzedany za 395 $.

Nawiasem mówiąc, gołębie skalne dzisiaj już nie istnieją. Spowodowała to selekcja prowadzona przez człowieka i staranny dobór cech i pożądanych umiejętności. Obecnie zapomina się nawet o terminie „gołębie pocztowe”, ponieważ nie wykorzystuje się ich już do dostarczania wiadomości. 

3. Podobnie jak ten, także 395 $

4. Gołąb za 260 $

Orientacja w terenie, prędkość i pamięć to absolutnie nadzwyczajne cechy gołębi. Dawniej były one często wykorzystywane do przenoszenia wiadomości np. z Rzymu do Brukseli (1100 km drogą powietrzną) przez Alpy. Obliczono, na innej trasie – z Paryża do Chatellerault (ok. 320 kilometrów drogą powietrzną), że średnia prędkość lotu tych ptaków wynosiła około 90-100 kilometrów na godzinę!

5. Gołąb za 395 $

6. Gołąb za 260 $

źródło: loveopium.ru

Skomentuj