10 mniej znanych, ciekawych miejsc w Stambule, które warto odwiedzić - Zalajkowane.pl
Nowe!

10 mniej znanych, ciekawych miejsc w Stambule, które warto odwiedzić

Stambuł to buzująca metropolia znajdująca się na styku kultur, gdzie wschód miesza się z zachodem, gdzie dynamiczny europejski styl życia miksuje się z elementami kultury azjatyckiej. Co roku miliony turystów odwiedza to kolorowe miasto, zachwycając się jego orientalnym klimatem. Nawet w tak popularnym mieście można zaleźć miejsca nie oblegane przez tłumy turystów. Jeśli zatem wybierasz się do Stambułu, koniecznie sprawdź, które mniej znane miejsca warto odwiedzić.

Stambuł – dzielnica Kadıköy

Zlokalizowana po azjatyckiej stronie, jedna z najstarszych zamieszkałych dzielnic miasta. Znajduje się tu labirynt uliczek z kamienicami w stylu ormiańskim. Dziś za sprawą zwiększającej się liczby modnych barów, klubów muzycznych i młodych alternatywnych ludzi ten dystrykt nabrał wielokulturowego – wręcz hipsterskiego wymiaru. Kadıköy to prawdziwa gratka dla fanów street artu (głownie murali i graffiti) oraz piłki nożnej – to w tej dzielnicy swoją siedzibę ma klub piłkarski Fenerbahçe SK. Po wygranych meczach ulice Kadıköy są pełne świętujących ludzi.

Dworzec kolejowy Hydrapasa w Stambule

Dworzec kolejowy Hydrapasa w dzielnicy Kadıköy // fot. depositphotos.com



Stambuł – Arasta Bazaar

Stambuł słynie z niezliczonych ilości bazarów i targowisk, które oferują różnorodne produkty. Mnóstwo zagranicznych gości przyjeżdża do Stambułu w poszukiwaniu orientalnych towarów. Bazar Arasta to targowa, zadbana ulica w centrum miasta. Można tu kupić klasyczne tureckie rękodzieło, pamiątki turystyczne, dywany, biżuterie, wyroby skórzane, ceramikę i orientalne przyprawy. Co ciekawe pod Bazarem Arasta w 1933 roku odkryto bizantyjskie mozaiki pochodzące z Wielkiego Pałacu w Konstantynopolu, datowane na VI wiek! Dziś można je podziwiać w Muzeum Mozaiki w Stambule.

Arasta Bazaar w Stambule

Arasta Bazaar w Stambule // fot. depositphotos.com



Cukiernia Haci Bakir

Haci Bakir to najstarszy turecki producent słodyczy. Swoją pierwszą cukiernię Ali Muhiddin Bakir otworzył w 1777 roku i zaczął sam produkować cukierki. Dziś firma Haci Bakir, mimo, że znana na całym świecie, dalej prowadzona jest przez potomków Aliego i co ciekawe jeden ze sklepów nadal znajduje się w tym samym miejscu, co pierwszy sklep.

cukiernia Haci Bekir w Stambule

fot. rg-fotos via wikipedia, CC BY-SA 2.0, Link



Stambuł – wzgórze Pierre Loti

Nazwa wzgórza pochodzi od francuskiego pisarza, który szczególnie uwielbił tą część Stambułu. Jest nieco oddalone od centrum, trzeba wejść pieszo bądź wjechać kolejką dlatego nie wszyscy turyści tu docierają. Znajduje się tu malownicza panorama na historyczne centrum Stambułu i zatokę Złotego rogu. Można znaleźć tu ciszę i odpocząć od hałasu.

Panorama Stambułu ze wzgórza Pierre Lotti

Panorama Stambułu ze wzgórza Pierre Lotti // fot. depositphotos.com



Stambuł – dzielnica Cankurtaran

Cankurtaran znajduje się po europejskiej stronie miasta, w dystrykcie Fatih i jest jedną z najstarszych dzielnic Stambułu. Znajdują się tu architektoniczne perełki – drewniane domy, w których mieszkańcy prowadzą kawiarnie lub sklepy ze świeżymi warzywami. Niestety rosnące ceny czynszów sprawiły, że wielu mieszkańców nie stać na utrzymanie wymagających domów, a kolejne budynki przejmuje branża hotelowa.

Przykład odnowionych domów przekształconych obecnie w obiekty turystyczne

Przykład odnowionych domów przekształconych obecnie w obiekty turystyczne // fot. screen z google maps



Muzeum Niewinności w Stambule

To wyjątkowe muzeum zostało stworzone przez popularnego tureckiego pisarza, laureata Nagrody Nobla z dziedziny literatury z 2006, Orhana Pamuka. Przygotowując się do napisania książki Pamuk odwiedzał antykwariaty i pchle targi, na których kupował eksponaty z drugiej połowy XX wieku, których mogliby używać bohaterowie jego powieści. W pewnym momencie miał ich tak dużo, że postanowił otworzyć muzeum. Według pomysłodawcy przedmioty zebrane w muzeum w każdym człowieku wzbudzą jakieś refleksje.

Dzielnica Balat w Stambule

Ponieważ tylko 1% turystów odwiedza historyczną dzielnicę Balat, można śmiało powiedzieć, że jest ona jedną z najlepiej strzeżonych tajemnic w Stambule! Zdumiewające, gdyż jest to jedna z najbardziej malowniczych części miasta. Położona po europejskiej stronie Bosforu dzielnica była niegdyś domem dla Żydów, mówiących po grecku. W XV wieku przybyli tu wypędzeni z Hiszpanii Żydzi sefardyjscy, a następnie Żydzi gruzińscy. Większość z nich wyemigrowała po powstaniu Izraela w 1947 roku. Do dziś zachowała się jednak tradycyjna architektura. W dzielnicy Balat niemalże sąsiadują ze sobą XV-wieczna synagoga Ahrida, prawosławna cerkiew Ayios Strati, meczet Ferruh Kethüda, oraz grecki kościół prawosławny który w XVII wieku przekazano społeczności ormiańsko-gregoriańskiej.

kolorowe kamienice w dzielnicy Balat

kolorowe kamienice w dzielnicy Balat // fot. Antoloji via wikipedia, CC BY-SA 4.0, Link



Stambuł – dzielnica Kuzguncuk

Kuzguncuk to właściwie przecznica w dzielnicy Üsküdar w azjatyckiej części Stambułu. Ten obszar był kiedyś niewielką wioską rybacką, gdzie żyli obok siebie Turcy, Ormianie, Grecy i Żydzi. Można podziwiać tu meczety i synagogi. Jest to spokojna okolica skupiona wokół doliny otwierającej Bosfor, otoczona licznymi rezerwatami przyrody, ale również można znaleźć tu urokliwe uliczki z kolorowymi domami.

kolorowe domy w Kuzguncuk

kolorowe domy w Kuzguncuk // depositphotos.com



Pałac Beylerbeyi w Stambule

Pałac Beylerbeyi znajduje się w azjatyckiej części Stambułu, tuż nad brzegiem Bosforu. Został wybudowany w XIX wieku i służył jako letnia rezydencja dla tureckich władców. Wybudowany z wielkim rozmachem w stylu neobarokowym, na tradycyjnym, typowym planie stosowanym w budownictwie ormiańskim.

Pałac Beylerbeyi w Stambule

Pałac Beylerbeyi w Stambule // fot. depositphotos



Zamek Rumeli Hisarı

Twierdza Rumeli Hisari to osmańska cytadela położona na wzgórzu na europejskim brzegu cieśniny Bosfor. Powstała w 1492 roku, a głównym celem jej budowy, była blokada ważnej drogi morskiej prowadzącej przez Bosfor i co za tym idzie odcięcie statków od morza Czarnego w trakcie oblężenia Konstantynopola. Jedna z legend związanych z tym miejscem mówi, że z jej baszt zrzucano niewierne żony sułtanów, zaszyte w skórzany worek wypełniony kamieniami.

Twierdza Rumeli Hisari w Stambule

Twierdza Rumeli Hisari w Stambule // fot. depositphotos



Zobacz też:

La Rinconada w Peru – najwyżej położone miasto na świecie
Jezioro Coca-Cola – atrakcja, która przyciąga turystów z całego świata
Kayakoy – tureckie miasto duchów
Tańczące drzewa na wyspie Sumba
10 niesamowitych starożytnych konstrukcji wykutych w skałach

Skomentuj