Jak wybrać ekspres do kawy? - Zalajkowane.pl
Nowe!

Jak wybrać ekspres do kawy?

Ekspres do kawy długo był uważany jako pewien luksus, jednak stopniowo staje się standardem w domach Polaków. Jego posiadanie nie tylko pozwala codziennie zaparzać kawę rodem z eleganckiej kawiarni, ale nierzadko jest urządzeniem, które rozszerza pasje oraz zamiłowanie do kawy. Jeżeli zastanawiasz się nad nabyciem ekspresu do domu, a nie masz gwarancji, który będzie dla Ciebie odpowiedni, to z chęcią pomożemy Ci w doborze.

Różne modele ekspresów do kawy

Po pierwsze musisz wiedzieć, że ekspresy do kawy mogą się od siebie znacząco różnić. Jeden może nie wymagać od Ciebie zbyt wiele wysiłku, a kolejny będzie w wielkiej części od Ciebie zależny. Jest dużo rodzajów ekspresów do kawy, a każdy ma swoich zwolenników i krytyków. To, jakie urządzenie wybierzesz, zależy najczęściej od tego, czego oczekujesz od ekspresu do kawy. Dziś zilustruję Ci je w szczegółach i przedstawię ich wady oraz zalety.

Automatyczny ekspres do kawy

Ekspresy automatyczne są dedykowane dla osób, które lubią przede wszystkim wygodę oraz łatwość przyrządzenia kawy. Wiele z nich po wciśnięciu jednego guzika jest w stanie zaparzyć nam kawę, jaką tylko chcemy. Zajmuje im to kilkadziesiąt sekund, a Ty prócz podstawienia filiżanki, w tym czasie nie robisz nic. Zazwyczaj automatyczne ekspresy mają wbudowany młynek. Pozwala Ci to zmielić ziarna tuż przed zaparzeniem. Właśnie wtedy kawa smakuje wyjątkowo.

Jeśli chodzi o rodzaje napojów, które możesz przyrządzić w ekspresie automatycznym, to wybór jest szeroki. Od klasycznego włoskiego espresso, przez aksamitne kawy mleczne nawet po gorącą czekoladę. Nie wszyscy jednak piją kawy z mlekiem, a utrzymanie systemu mlecznego w czystości wymaga Twojego poświęcenia. Na szczęście są ekspresy dedykowane wyłącznie do przygotowania kaw czarnych. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, którym nie zależy na obszernym menu.

Nie możemy przeoczyć tematu higieny ekspresu do kawy. Po paru zaparzonych kawach wiele przewodów w urządzeniu naturalnie ulega zanieczyszczeniu. Twoim zadaniem jest zachowanie urządzenia w czystości, co umożliwi przedłużyć jego żywotność i nie wpłynie na pogorszenie smaku kawy. Coraz więcej ekspresów automatycznych potrafi płukać swój system samodzielnie. Dzieje się to przeważnie podczas włączania i wyłączania urządzenia.

Na smak kawy wpływa dodatkowo woda, jakiej używasz do zaparzenia. Stanowi ona 98% ostatecznego naparu, dlatego musi być ona jak najczystsza. Ogromną zaletą ekspresów automatycznych jest to, że większość z nich posiada zbiornik na wodę z opcją zamontowania filtra, który dba o właściwą jakość Twojej wody.

Ekspresy automatyczne cechuje wysoka powtarzalność w tym, co przygotowują. To nie od Ciebie zależy, jaka będzie jakość gotowej kawy, a jedynie od maszyny. Mimo tego, ekspresy automatyczne współcześnie są najpopularniejszym wyborem, jeśli chodzi o urządzenia do domu. Zapewniają maksymalną wygodę i pozwalają zaoszczędzić sporo cennego czasu.

automatyczny ekspres do kawy

fot: konesso.plKolbowy ekspres do kawy

Ekspres kolbowy wymaga już od Ciebie większego poświęcenia we wszystkie procesy parzenia kawy. Dla osób, które zamierzają przede wszystkim błyskawicznie przygotować kawy mleczne, jest to kłopotem. Natomiast urządzenia te są stworzone dla ludzi, którzy z parzenia kawy chcą czerpać wspaniałą rozrywkę i nie myślą schematycznie. Jakość kawy będzie zależeć przeważnie od tego, jak sobie podołają z parzeniem. Mnóstwo czynności musisz wykonać ręcznie, dlatego satysfakcja z pysznej kawy będzie jeszcze większa.

Nabywając ekspres kolbowy możesz spotkać się z ogromnymi różnicami cenowymi. Znajdziesz urządzenia za kilkaset złotych, ale również za kilka tysięcy złotych. Taka dysproporcja zależy od jakości i żywotności urządzenia oraz zastosowanych w nim technologii. Nie jest tajemnicą fakt, że ekspres za 300 zł nigdy nie stworzy tak dobrej kawy, jak ten za np. 3000 zł.

Decydując się na ekspres kolbowy musisz zwrócić na kilka istotnych aspektów. Jednym z nich jest wykorzystany system grzewczy. Często stosowany jest bojler, który rozgrzewa większą dawkę wody, jednak robi to w stosunkowo długim czasie. W nowocześniejszych urządzeniach stosuje się system termoblok, który funkcjonuje na zasadzie podgrzewacza opływowego. Umożliwia on szybsze podgrzanie wody i jest bardziej energooszczędny niż bojler.

Jeśli jesteś pasjonatem cappuccino czy cafe latte, to musisz korzystać z usług dyszy spieniającej mleko. Zwróć uwagę na to, czy dysza odpowiada Twoim preferencjom. Nie ma tutaj zasady, bo idealna jest ta, która jest dla Ciebie wygodna, jednak nie wszystkie są jednakowe. Mimo tego, że parząc kawę w ekspresie kolbowym musisz się nieco wysilić, to powinien on być maksymalnie wygodny. Decydując się na ekspres kolbowy, to Ty stajesz się baristą w swoim domu.

jaki ekspres do kawy wybrać

fot: konesso.pl
Dobierając właściwy ekspres do kawy, musisz zdać sobie sprawę z tego, czego tak naprawdę od niego oczekujesz. Jeżeli chcesz przygotować bardzo powtarzalną kawę łatwo i w szybkim tempie, to idealny będzie ekspres automatyczny. Natomiast jeśli parzenie kawy daje Ci wiele radości i to Ty chcesz decydować o jej smaku, to koniecznie zwróć uwagę na kolbowe ekspresy do domu.

Ten wpis powstał przy współpracy ze sklepem konesso.pl, który specjalnie dla czytelników zalajkowane.pl przygotował zniżkę w wysokości 8% na całą ofertę sklepu konesso.pl (z wyłączeniem ekspresów do kawy, młynków oraz produktów już przecenionych). Promocja trwa do 31.03.2018 roku. Jeśli zdecydujecie się na zakupy nie zapomnijcie użyć kodu rabatowego zalajkowanepl

A jeśli lubisz kawę, to koniecznie sprawdź poprzednie wpisy:

Jak kawa wpływa na nasze zdrowie? Zobacz, dlaczego warto ją pić
Jak wybrać kawę?

One Comment

Skomentuj