W styczniu 2007 roku słynny Steve Jobs zaprezentował pierwszy model iPhone’a, który w błyskawicznym tempie stał się bestsellerem na rynku smartfonów. Nowa technologia zrewolucjonizowała rynek urządzeń mobilnych i sprawiła, że korzystanie z komórek stało się dużo łatwiejsze. W chwili obecnej firma Apple posiada prawa do 70% zysków ze sprzedaży Iphone’a, a produkty z popularnym jabłkiem mają miliony fanów na całym świecie.
Chipy do iPhone’a produkowane są przez Samsunga. Pomimo silnej konkurencji i niekończących się sporów, obie firmy są partnerami. Oczywiście Apple stara się pozbyć się tego uciążliwego uzależnienia od konkurencji, ale na razie nic się w tej kwestii nie zmienia.
Pierwszy model iPhone’a powstał w tajemnicy, a odpowiedzialny za projekt był Scott Forstall. Po oficjalnej premierze smartfon kosztował około 600 dolarów i stał się obiektem kpin szefa Microsoftu – Steve’a Ballmera. Mimo wielu niedoskonałości i wysokiej ceny, gadżet sprzedawał się doskonale.
Jedna z popularnych gazet opisała przypadek Thomasa Martela z Denver, który poddał się operacji chirurgicznego zmniejszenia kciuka, aby łatwiej i wygodniej korzystać ze swojego iPhone’a. Mężczyzna miał zbyt grube palce, które uniemożliwiały mu sprawne używanie telefonu, więc postanowił poddać się operacji. Później pojawiły się głosy, że ta historia jest nieprawdziwa, ale ostatecznie nie zostało to potwierdzone przez autorów.
W Korei Południowej niezwykłą popularność zyskał nagle pewien rodzaj cienkich kiełbasek. Zwiększony popyt na produkt był bezpośrednio związany ze sprzedażą Iphone’a, ponieważ ktoś wpadł na pomysł obsługi smartfona w taki właśnie sposób. Później kiełbaski zastąpił rysik.
W Japonii pewien zagorzałym fan iPhone’a zajął miejsce w kolejce po nowy model, aż 7 miesięcy przed oficjalną premierą i rozpoczęciem sprzedaży gadżetu.
Smartfon z logiem jabłka był wielokrotnie poddawany ekstremalnym testom i próbom wytrzymałości. IPhone’a między innymi zamrażano, poddawano działaniu wysokich temperatur i zrzucano z wysokości. Pewien YouTuber postanowił wyrzucić najnowszy telefon 7 serii z najwyższego budynku na świecie, ale gadżet nie przetrwał uderzenia i nie udało się go zlokalizować na ziemi. Iphone przetrwał wcześniej nawet upadki z kilku kilometrów, a jedyną usterką był uszkodzony ekran.
Do budowy IPhone’a używa się 9 różnych minerałów, których przetwarzaniem zajmują się głównie chińskie huty. Zarząd Apple przyznał kilka lat temu, że część surowców wydobywa się w afrykańskich krajach Trzeciego Świata. Niestety w wielu tych miejscach toczą się konflikty zbrojne i część zysków trafia do krwawych przywódców wojskowych.
Skomentuj
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.