Belgia – niewielkie państwo federacyjne położone w zachodniej części Europy. Stolicą Belgii jest Bruksela. Graniczy od południa z Francją i Luksemburgiem od od północy z Holandią i od wschodu z Niemcami. To tylko podstawowe informacje o tym niesamowitym państwie. W dalszej części artykułu pokażę, jakie ciekawostki skrywa w sobie Belgia.
Belgia ciekawostki – historia państwa
W czasach, gdy wojska Republiki rzymskiej nie zajęły jeszcze terenów obecnej Belgii jej obszar zamieszkiwali Celtowie. Po traktacie w Verdun w 843 roku został on podzielony pomiędzy państwo Lotara i Francję. W XV wieku obecna Belgia była częścią Burgundii, a w roku 1477 została przejęta przez Austrię. Podczas panowania Habsburgów w Niderlandach Południowych zaczęła kształtować się belgijska świadomość narodowa. Dopiero jednak w 1830 roku Belgia stała się niezależnym państwem.
Niesamowite jedzenie w Belgii
Belgia to miejsce, gdzie istnieje wiele smacznych potraw, które znane są nie tylko w tym kraju. Dużym zainteresowaniem cieszą się ryby i owoce morza, oraz lokalna zupa (Potage belge – można ją nazwać belgijskim kapuśniakiem. W jej skład wchodzą: wołowina i czerwona kapusta. Pozostałe składniki to cebula, czosnek, jabłka, ziemniaki i masło). Belgowie produkują również bardzo dobre czekoladki i ciasteczka korzenne. W 2013 roku na brukselskim lotnisku sprzedano ponad 860 ton czekolady, co stanowi nieoficjalny rekord. Belgia produkuje również około 400 różnych rodzajów piwa. W przeciągu roku spożycie jego to prawie 150 litrów na głowę.
Czy istnieje język belgijski?
Główne języki w Belgii to francuski i niderlandzki. Większa część populacji (60%) używa języka niderlandzkiego. Wszystkie nazwy ulic, reklamy, znaki napisane są w dwóch językach: francuskim i flamandzkim (jest to belgijska odmiana standardowego języka niderlandzkiego).
Jakiej pogody spodziewać się w Belgii?
Belgowie uwielbiają narzekać na pogodę i powtarzają, że w ich kraju o każdej porze roku przeważnie pada deszcz. W Belgii figuruje wilgotny, nadmorski klimat. Dzięki temu suma rocznych opadów jest naprawdę wysoka. Latem średnia temperatura to około 18 stopni. Zimy są łagodne i wilgotne, z dużą liczbą pochmurnych dni.
Pierwszy wieżowiec w Europie
Belgowie mogą pochwalić się również pierwszym wieżowcem (drapaczem chmur) w całej Europie. W latach 1929-1931 powstał budynek o nazwie Boerentoren, który wybudowano na zlecenie Powszechnego Towarzystwa Bankowego. W momencie ukończenia mierzący 87,5 metra budynek był najwyższym budynkiem w Belgii oraz w całej Europie. Pierwszy rekord przetrwał 29, a drugi 9 lat. Według danych z 2022 roku mając całkowitą wysokość wynoszącą 97,75 m jest trzecim pod względem wysokości obiektem budowlanym w Antwerpii i 24. pod względem wysokości wieżowcem w Belgii.
Jak duża jest Belgia?
Belgia jest 10 razy mniejsza od Polski i charakteryzuje się terenami nizinnymi. Najwyższym szczytem jest Signal de Botrange (694 m n.p.m.). Obecnie około 20% Belgii zajmują lasy, z czego część jest obszarami sztucznie zalesionymi. Średnia wysokość nad poziomem morza w Belgii wynosi 181 m n.p.m.
Baarle-Nassau i Baarle-Hertog – nietypowa granicą z Holandią
Dwa wyżej wspomniane miasta tworzą jeden organizm miejski o nazwie Baarle. Jest to o tyle nietypowe miasto, że znajduje się dokładnie na granicy pomiędzy Belgią i Holandią. Nie jest to jednak granica jaką znamy choćby z polsko-czeskiego Cieszyna. W Baarle na terytorium oby krajów znajdują się liczne eksklawy. Granica przebiega np. środkiem lub skrajem ulicy, wiele domów, sklepów, kawiarni, warsztatów, postawionych jest na samej granicy.
O tym do jakiego Państwa zaliczany jest dany budynek decyduje to, po której stronie granicy znajdują się główne drzwi wejściowe. Jeden z domów ma drzwi znajdujące się dokładnie pośrodku granicy. Mimo licznych apeli władz, właściciel pozostaje nieugięty i nie chce ich przenieść – dom ma więc podwójną numerację – po jednej stronie drzwi widnieje belgijski numer 2, a po drugiej holenderski 19.
Najbardziej znanym zabytkiem w Belgii jest pomnik sikającego chłopca
Manneken pis (Siusiający chłopiec) to figurka-fontanna wykonana z brązu, odsłonięta w 1619 roku. Legenda głosi, że kiedy wrogowie otoczyli Brukselę i próbowali podłożyć materiały wybuchowe w murach miasta, mały chłopiec o imieniu Julian zauważył zapalony lont i nasikał na niego. Aby upamiętnić jego bohaterstwo, miasto zamówiło pomnik z jego podobizną, który obecnie zachwyca turystów. Figurka znajduje się w Brukseli.
Ciekawostki o Belgii – gofry
W przeciętnym belgijskim supermarkecie można znaleźć ponad 30 rodzajów różnych gofrów! Gofry są spożywane nawet na śniadanie. Wśród dodatków znajdziemy bitą śmietanę, cukier puder, owoce, krem czekoladowy, czy syrop lub masło. Gofry podawane są również jako deser z lodami lub owocami sezonowymi (np. truskawkami). Gofry brukselskie są popularne w Stanach Zjednoczonych jako „gofry belgijskie” – trafiły tam na wystawę światową w 1964 roku, która odbyła się w Nowym Jorku.
Czekolada belgijska
Gdzie powstają najlepsze czekoladki świata? Oczywiście w Belgii! Pierwsze informacje na temat czekolady w Belgii datowane są na 1635 rok. Prawdziwy boom przyniosła jednak druga połowa XIX wieku, gdy plantacja kakaowca w Kongo stała się własnością ówczesnego króla Leopolda II. Prawdziwa belgijska czekolada powstaje z wyselekcjonowanych ziaren kakaowca, według receptury przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Jej podstawowy składnikiem jest 100% czyste masło kakaowe. Belgowie tak kochają swoją czekoladę, że niemal na każdym kroku znajdziecie sklep z czekoladą, który zachwyca swoją unikalnością.
A tu znajdziesz ciekawostki o Brukseli – stolicy Belgii
Ciekawostki o Belgii – frytki
Lubicie frytki? A wiedzieliście, że danie to narodziło się w Belgii zimą 1680 roku, kiedy miłośnicy smażonych ryb w mieście Namur musieli znaleźć coś innego do przyrządzenia, gdy lokalna rzeka zamarzła? Sekret belgijskich frytków tkwi w ich podwójnym smażeniu. Co więcej Belgowie uwielbiają frytki z majonezem.
Kusttram – najdłuższa linia tramwajowa na świecie
Belgijski Kusttram to linia tramwajowa łącząca miejscowościom leżącym przy brzegu Morza Północnego. Trasa licząca 67km ma 67 przystanków a jej pokonanie zajmuje 2 godziny i 23 minuty. Pierwszy odcinek oddano do użytku w 1885 roku, a najnowszą część trasy ukończono w 1998 roku.
Smerfy
Małe, niebieskie ludziki znane z bajek i komiksów pochodzą właśnie z Belgii. Smerfy zostały stworzone w 1958 roku przez belgijskiego rysownika Pierre’a Culliforda, lepiej znanego pod pseudonimem „Peyo”, który urodził się 25 czerwca 1928 roku w Brukseli. Oryginalne Smerfy powstał jako komiks i zostały opublikowane w języku francuskim, a później przetłumaczone na język niderlandzki, angielski, niemiecki i niemiecki oraz hiszpański.
Diamenty
To właśnie belgijska Antwerpia nazywana jest „Jerozolimą Zachodu” oraz „stolicą diamentów”. Około 80% światowego obrotu diamentami odbywa się w tym mieście. Znajdujące się na północy Belgii miasto jest największym na świecie ośrodkiem szlifierstwa tych kamieni szlachetnych. Największą liczbę sklepów jubilerskich znajduje się na ulicy Pelikaanstraat prowadzącej do dworca kolejowego.
Ciekawostki o Belgii – święty Mikołaj
Święty Mikołaj, który przychodzi do dzieci w Holandii i we flamandzkiej części Belgii, różni się od tego, który odwiedza dzieci w Polsce. 6 grudnia Sinterklaas, czyli „de Sint” po flamandzku i Saint-Nicolas po francusku, przynoszą prezenty grzecznym dzieciom w Belgii. Co ciekawe przypływa on statkiem parowym z Hiszpanii już na początku listopada. Przez kolejny miesiąc wraz ze swoimi pomocnikami (m.in. Czarnym Piotrusiem) przygotowuje prezenty i odpisuje na listy. 6 grudnia wyrusza zaś na białym koniu, by rozwieźć prezenty. To jednak wspomniany Piotruś wskakuje na dachy i wrzuca paczki przez komin. Dzieci zostawiają dla niego buciki z cukierkami oraz marchewkę lub jabłko dla konia.
Rekordowa ilość zamków
Belgia może pochwalić się niecodziennym rekordem. Otóż jest to państwo z największą liczbą zamków na metr kwadratowy. Według niektórych źródeł jest ich ponad 3000! Planując podróż warto odwiedzić Gravensteen, Château fort de Bouillon, Het Steen czy Château de Walzin.
Obowiązkowe głosowanie
Na każdym wyborcy w Belgii spoczywa obowiązek udania się do lokalu wyborczego, gdzie może oddać pustą kartkę do głosowania. Głos wstrzymujący się jest traktowany jak głos pusty czy nieważny. Liczy się liczba osób przybyłych do lokalu wyborczego.
Belgowie, czyli najwyżsi ludzie w Europie
Belgowie wyróżniają się na tle innych narodów europejskich wzrostem. Mężczyźni mają średnio 184,8 cm, podczas gdy kobiety mierzą mają średnio 170,4 cm. Obie liczby plasują ich wśród najwyższych ludzi w Europie.
Podwójne nazwy miast
Wiele belgijskich miast i miasteczek ma dwie nazwy – nazwę flamandzką i nazwę francuską. Mons/Bergen, Liège/Luik, Ypres/Ieper… te nazwy odnoszą się do dokładnie tych samych miast – jedna z nich to oficjalna nazwa flamandzka, druga francuska.
Ciekawostki o Belgii – Spa
Belgia od wieków była jednym z najbardziej wolnych państw świata, co przyciągało towarzyską śmietankę z całej ówczesnej Europy. W 1736 roku w belgijskim Spa otworzone zostało jedno z pierwszych kasyn w Europie. Ponadto miasto było już od XIV wieku znane z leczniczych gorących źródeł. Niektórzy twierdzą, że od nazwy tej miejscowości powstał termin SPA, jako ogólne określenie kurortu z wodami leczniczymi lub ośrodka terapii za pomocą wody.
Skomentuj
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.