Dlaczego warto uwzględnić Kolombo zwiedzając magiczną Sri Lankę?
Nowe!

Dlaczego warto uwzględnić Kolombo zwiedzając magiczną Sri Lankę?

Sri Lanka choć mała, jest jednocześnie, piękną i bardzo zróżnicowaną, tropikalną wyspą. Planując wakacje na Sri Lance, każdy powinien zaznajomić się z jej bogactwem kulturowym (na Sri Lance istnieje wiele zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNSECO), odwiedzić miejsca różnorodnego kultu religijnego (są tu świątynie buddyjskie, hinduistyczne, meczety czy nawet kościoły chrześcijańskie), magiczne plantacje herbaty, mistyczne góry i plaże, które są wyjątkowo urokliwe.

Jeśli mamy jednak wystarczająco dużo czasu, warto również rozważyć odwiedzenie Kolombo, będącego zdecydowanie najbardziej rozwiniętym miastem Sri Lanki. Jest to dość duża, tętniąca życiem metropolia, która z całą pewnością nie przypomina raju, z jakim kojarzy nam się sam Ceylon. Przez ostatnie lata miasto się mocno rozwijało i aktualnie stało się ciekawym punktem na mapie wyspy.

świątynia Seema Malaka w Kolombo, Sri Lanka

świątynia Seema Malaka w Kolombo, Sri Lanka // fot. deositphotos
Warto wiedzieć, iż Kolombo ma bardzo bogatą kulturę, na którą wpłynęły wydarzenia z różnych okresów (miedzy innymi kolonialnego), dzięki czemu zwiedzając je, można odkryć wiele tajemnic. Kilka miejsc, które zdecydowanie polecam odwiedzić, to miedzy innymi Independence Square z monumentem Independence Memorial Hall, upamiętniającym uzyskanie przez Sri Lankę niepodległości spod rządów brytyjskich w 1948 roku. Zaledwie 15 minut drogi od Placu Niepodległości znajduje się bardzo ciekawa Świątynia Gangarama, która jest głównym centrum Buddyzmu w Kolombo oraz ciekawym przykładem architektury będącej eklektyczną mieszanką wpływów lankijskich, tajskich, indyjskich oraz chińskich.
Independence Memorial Hal w Kolombo na Sri Lance

Independence Memorial Hal w Kolombo na Sri Lance // fot. depositphotos

Świątynia Gangaramaya

Świątynia Gangaramaya w Kolombo // fot. visitcolombo.com
Kilka kroków dalej, na jeziorze Beira, znajduje się świątynia Seema Malaka, będąca dziełem najsłynniejszego lankijskiego architekta – Geoffreya Bawy. Fanów architektury z całą pewnością zainteresuje również słynny meczet Jami-Ul-Alfar, jeden z najstarszych w mieście. Zewnętrzna fasada pokryta czerwono–białymi pasami to idealne połączenie czterech unikalnych stylów architektury – indyjskiej, gotyckiej, neoklasycznej oraz indo-islamskiej. Meczet ten jest jednocześnie jednym z najbardziej popularnych obiektów fotografowanych przez instagramowych influencerow.
świątynia Seema Malaka w Kolombo, Sri Lanka

świątynia Seema Malaka w Kolombo, Sri Lanka // fot. Justyna Radomska

meczet Jami-Ul-Alfar na Sri Lance

meczet Jami-Ul-Alfar // fot. depositphotos
Kontynuując zwiedzanie miasta, warto również odwiedzić stara latarnię morską usytuowaną w pobliżu obecnie powstającego ultra-nowoczesnego miasta portowego. W niedalekiej odległości znajduje się Kolombo Fort. Sam Fort już nie istnieje – zbudowany został przez Portugalczyków w 1517 roku, a następnie rozbudowany przez Holendrów. Ostatecznie jednak pod rządami Brytyjczyków fortyfikacje zostały rozebrane, a na ich miejscu powstała nowa dzielnica reprezentacyjno–biznesowa. Obecnie możemy tutaj zobaczyć tylko kilka pozostałości z epoki kolonialnej wartych zobaczenia.
Stara latarnia morska w Kolombo, stolicy Sri Lanki

Stara latarnia morska w Kolombo, stolicy Sri Lanki // fot. depositphotos
Kończąc zwiedzanie stolicy Sri Lanki warto rozważyć spacer po słynnym deptaku Galle Face Green, gdzie można skosztować lokalnego streetfood, podziwiając widok na ocean. Zachęcam, aby przy okazji podejść do Hotelu Galle Face (wspaniały przykład architektury kolonialnej), znajdującego się przy końcu deptaku i skosztować tam pysznej herbaty ceylonskiej, przenosząc się w czasie do zupełnie innej epoki. Jest to wyjątkowe miejsce, gdzie można podziwiać majestatyczne lankijskie zachody słońca.
deptak Galle Face Green w Kolombo na Sri Lance

Deptak Galle Face Green znajduje się tuż nad brzegiem oceanu. Budynek w oddali z pomarańczowym dachem to Galle Face Hotel // fot. depositphotos
W Kolombo jest wiele barów na dachach wysokich budynków, będących często luksusowymi hotelami, z których również widoki zapierają dech w piersiach. Zdecydowanie warto odwiedzić jedno z takich miejsc, gdzie sącząc lokalne piwo Lion lub koktajl na bazie świeżych, lokalnych owoców, można podziwiać nocna panoramę tej wyjątkowej metropolii.

Jako miejsce noclegowe, zdecydowanie polecam hotel Colombo Court Hotel & SPA, idealnie zlokalizowany w niewielkiej odległości od wszystkich wymienionych atrakcji Kolombo. Hotel, często nazywany najlepiej strzeżonym sekretem, jest wspaniałym miejscem na wypoczynek w tym tętniącym życiem mieście. Jest to miejsce, w którym współczesny design łączy się z rustykalnym urokiem, zapewniając szereg ekskluzywnych udogodnień oraz dbając jednocześnie o ochronę środowiska (jako pierwszy w Kolombo wprowadził szklane butelki oraz program zerowania bilansu emisji dwutlenku węgla do atmosfery). Jednak największą wartością tego miejsca są ludzie, czyli pracownicy hotelu, którzy tworzą wyjątkowo domowa atmosferę, dbając o jak najlepszy komfort swoich gości.

Colombo Court Hotel & SPA

Colombo Court Hotel & SPA // fot. colombocourthotel.com
Warto również wspomnieć, iż w pobliżu hotelu (zaledwie ok. 300 metrów) znajdują się dwa ważne obiekty związane z życiem wspomnianego wcześniej słynnego architekta Geoffreya Bawy. Jest to jego dom, sam w sobie uważany za cud architektoniczny, w którym znajduje się również wiele arcydzieł sztuki z jego prywatnej kolekcji. Drugim obiektem jest jego dawne biuro, które zostało przekształcone w wyjątkową restauracje: Gallery Café. Oferuje ona przepyszne i oryginalne dania wraz z kilkoma pozycjami kuchni lokalnej oraz wyjątkową atmosferę. Jest to jednocześnie Galeria, w której regularnie organizowane są rożnego rodzaju wystawy lokalnych artystów.

Stolica Sri Lanki, Kolombo jest również idealna propozycja do rozpoczęcia lub zakończenia swoich lankijskich wakacji, gdyż miasto jest wygodnie zlokalizowanie w niedalekiej odległości od lotniska.

Gallery Cafe w Kolombo

Gallery Cafe w Kolombo – kawiarnia urządzona w dawnej pracowni architekta Geoffreya Bawy // fot. facebook.com/ParadiseRoadTheGalleryCafe
Autorką tekstu jest Justyna Radomska, która od 2010 roku z przerwami mieszka na Sri Lance, początkowo w okolicach Galle, a obecnie w Kolombo. Pracuje dla lokalnego tour operatora Exemplary Voyages. Sri Lankę zwiedziła wzdłuż i wszerz, poznając wiele miejsc nieodkrytych jeszcze nawet przez Lankijczykow. Obecnie zajmuje się również planowaniem autentycznych / mniej standardowych podroży. Jeśli jesteś zainteresowany tego typu podrożą, napisz do Justyny na adres: justyna@exemplaryvoyages.com
Justyna Radomska

fot. Justyna RadomskaZobacz też:

Tadź Mahal – jeden z nowych siedmiu cudów świata
7 mało znanych cudów starożytnego świata
Zaskakujące ciekawostki o znanych atrakcjach turystycznych
Ermitaż w Sankt Petersburgu – historia, bogactwo, ciekawostki
16 ciekawostek o Krakowie, które mogą zaskakiwać

Skomentuj