10 największych wysp świata - Zalajkowane.pl
Nowe!

10 największych wysp świata

Wiedzieliście, że na świecie jest około 900 000 wysp!? Liczba ta obejmuje tylko te oficjalnie zgłoszone przez każdy kraj. Całkowita liczba wysp na świecie nie jest znana i z całą pewnością jest dużo większa. Są wyspy tak małe, że nie mają nawet nazw. Sporo jest bardzo dużych, a wiele z nich to kraje. Australia, która jest technicznie wyspą (ponieważ nie jest połączona z żadnym innym lądem) jest ogromna (pona 7.6 milion km²), ale najczęściej uważa się ją za kontynent. Przejdźmy zatem do naszego zestawienia 10 największych wysp na świecie (poza Australią).

Wyspa Ellesmere’a

Zestawienie największych wysp na świecie otwiera wyspa należąca do Kanady, która znajduje się na Oceanie Arktycznym. Swoją nazwę zawdzięcza brytyjskiemu politykowi i podróżnikowi Francisowi Elgerton, który nosił tytuł pierwszego hrabiego Ellesmere. Górzysta wyspa, której znaczny obszar zajmują pokrywy lodowe ma 196 236 km² powierzchni. Zamieszkują ją głównie Inuici, a w spisie powszechnym z 2021 roku odnajdziemy informację, że ta ogromna wyspa ma zaledwie 144 mieszkańców! Osada o nazwie Alert, znajdująca się w północnej części wyspy Ellesmere’a jest najbliższą bieguna stale zamieszkaną osadą ludzką.

wyspa Ellsmera

wyspa Ellsmera znajduje się całkiem blisko Grenlandii // fot. wikipedia



Wielka Brytania

Wielka Brytania to wyspa na Oceanie Atlantyckim, położona na północny zachód on Europy kontynentalnej. Jest największą wyspą w archipelagu Wysp Brytyjskich i ma 209 331 km² powierzchni, co czyni ją największą wyspą Europy. Na wyspie znajdują się Anglia, Szkocja i Walia.

Wyspa Wiktorii

Powracamy do Kanady, a dokładnie na Ocean Arktyczny – to właśnie tu znajduje się 8 największa wyspa na świecie. Wyspa Wiktorii została nazwana na cześć królowej Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii. Ma 750 km długości, 625 km szerokości i charakteryzuje się bardzo surowym, subpolarnym klimatem. Na powierzchni 217 291 km² znajdują się tylko dwie niewielkie osady, które według ostatniego spisu powszechnego zamieszkiwało 2168 osób.

Pewnego rodzaju ciekawostką jest, że to właśnie tu znajdziemy największa na świecie wyspę na jeziorze na wyspie na jeziorze na wyspie.. Tak, dobrze przeczytaliście – otóż „bezimienna wyspa” znajdująca się mniej więcej tu (69°47’34.8″N 108°14’27.6″W) znajduje się na jeziorze, które znajduje się na innej wyspie. A wyspa ta z kolei jest na jeziorze znajdującym się na Wyspie Wiktorii.

wyspa na jeziorze na wyspie na jeziorze na wyspie

fot. earthobservatory.nasa.gov



Honsiu

Honsiu to największa wyspa Japonii i 7 największa wyspa na całym świecie. Ma łączną powierzchnię 225 800 km² i zamieszkiwana jest przez mniej więcej 105 milionów osób, co oznacza, że jest domem dla większości Japończyków (80% populacji Japonii zamieszkuje Honsiu). Tokio, najbardziej zaludnione miasto na świecie i stolica Japonii, położone jest na południowym krańcu Honsiu. Ponadto wszystkie najwyższe szczyty górskie Japonii, w tym góra Fuji, znajdują się na Honsiu, podobnie jak największe jezioro w kraju, jezioro Biwa.

Chureito Pagoda i góra Fudżi

Chureito Pagoda i piękny widok na górę Fudżi (czynny stratowulkan i zarazem najwyższy szczyt Japonii, który znajduje się na wyspie Honsiu) // fot. depositphotos



Sumatra

Sumatra to najbardziej wysunięta na zachód z dużych wysp Indonezji. Na północy leży Morze Andamańskie, a na południu i zachodzie Ocean Indyjski. Całkowita powierzchnia Sumatry wynosi 443 066 km². Na wyspie żyje około 60 milionów ludzi. Jest ona także domem dla wielu dzikich zwierząt, w tym małp, tygrysów sumatrzańskich, nosorożców i słoni.

Na Sumatrze znajdziemy również największy powulkaniczny akwen na świecie – jezioro Toba o powierzchni 1940 km² i głębokości dochodzącej do 500 metrów. Jezioro powstało po ogromnym wybuchu wulkanu, który był tak potężny, że przyczynił się do wielu zmian klimatycznych na całym świecie. Erupcja miała miejsce około 73–75 tys. lat temu.

Jezioro Toba w Indonezji

fot. pixabay.com



Ziemia Baffina

Powracamy do Kanady, a dokładnie na znajdującą się na północy wyspę Baffina. ​Na 507 451 km² mieszka około 11 tysięcy osób – to i tak całkiem dużo, biorąc pod uwagę fakt, że wieją tu bardzo silne wiatry, a temperatura potrafi spaść do -50 st.C! Stolica – Iqaluit, znajduje się na południu wyspy i zamieszkiwana jest przez niecałe 8 tysięcy osób. Dzika przyroda wyspy obejmuje sowy śnieżne, narwale, niedźwiedzie polarne i bieługi. Wyspa Baffina oferuje także spektakularne widoki na zorzę polarną. Jest to również największa wyspa w całej Kanadzie. Jej nazwa pochodzi od nazwiska angielskiego żeglarza i kartografa Williama Baffina, który badał wyspę na początku XVII wieku.

Ziemia Baffina

Ziemia Baffina // fot. pixabay



Madagaskar

Czwarta największa wyspa świata – Madagaskar, to jednocześnie największa wyspa w Afryce. Co ciekawe jest to również drugie co do wielkości państwo wyspiarskie na świecie. Madagaskar znajduje się 400 km od wybrzeży kontynentalnej Afryki i jest domem dla wielu zwierząt, w tym prawie 40 gatunków lemurów i ponad 300 gatunków motyli, z których ponad 200 żyje wyłącznie na tej wyspie. Na powierzchni 587 713 km² żyje prawie 29 milionów ludzi.

Aleja baobabów na Madagaskarze

Fot. Pat Hooper via wikipedia, CC BY-SA 2.0, Link



Borneo

Pokryte gęstym lasem deszczowym Borneo szczyci się zróżnicowaną florą i fauną. Tutejsze lasy zajmują powierzchnię 428 438 km², co stanowi około 57% powierzchni lądowej Borneo. Położoną w w Azji Południowo-Wschodniej wyspę dzielą trzy kraje: Indonezja, Malezja i Brunei. Pierwszy z nich kontroluje 73% terytorium, Malezja kontroluje 24% na północy wyspy, a pozostały 1% Borneo jest kontrolowany przez mały sułtanat Brunei. Trzecia największa wyspa świata ma łączną powierzchnię 743 330 km². Rdzenni mieszkańcy wyspy, Dajakowie są podzieleni na 50 grup etnicznych i posługują się 140 różnymi językami i dialektami!

Kinabalu – najwyższy szczyt Malezji, leżący w północno-wschodniej części wyspy Borneo

Kinabalu – najwyższy szczyt Malezji, leżący w północno-wschodniej części wyspy Borneo // fot. unsplash.com



Nowa Gwinea

Nowa Gwinea to druga co do wielkości wyspa na świecie, której powierzchnia wynosi 785 753 km². Leży na Oceanie Spokojnym, na północ od Australii i Morza Koralowego. Co ciekawe Papua Nowa Gwinea, położona we wschodniej części wyspy, jest uważana za część Oceanii, podczas gdy zachodnia, indonezyjska część jest uważana za część Azji. Wyspa ma ok. 9,77 mln mieszkańców, z czego większość stanowią Papuasi. Jest to najbardziej zróżnicowany językowo zakątek świata (funkcjonuje 851 języków), przy czym często posługują się nimi niezbyt liczne społeczności. Przypuszcza się, że nie wszystkie plemiona żyjące na wyspie są już znane, a gdzieś wciąż są takie, które praktykują kanibalizm i kolekcjonują czaszki obcych.

Wulkan Rabaul, to duży wulkan na krańcu Półwyspu Gazelle

Widok na wulkan Rabaul na krańcu Półwyspu Gazelle // fot. pixabay



Grenlandia – największa wyspa świata

Docieramy do największej wyspy na świecie – Grenlandii. Na powierzchni 2 166 086 km² żyje niespełna 57 tysięcy osób, z których większość to Eskimosi. Ze względu na klimat arktyczny zamieszkane są głównie wybrzeża. Kluczem do przetrwania w tak ekstremalnych warunkach było dobrze rozwinięte rybołówstwo oraz łowiectwo. Klimat i położenie geograficzne Grenlandii sprawiają, że rolnictwo praktycznie nie istnieje, z wyjątkiem skrajnego południa kraju, gdzie popularna jest hodowla owiec. Większą część wyspy pokrywa rozległa pokrywa lodowa o powierzchni 1,8 miliona km². Grenlandia znajduje się pod zwierzchnictwem Danii, chociaż ma autonomię w zakresie zarządzania własnymi sprawami wewnętrznymi. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, koniecznie sprawdź ciekawostki o Grenlandii.

Grenlandia - Tasiilaq

Tasiilaq, Ammassalik – miasto na południowo-wschodnim wybrzeżu Grenlandii // fot. Pixabay.com




źródła: (1),(2),(3)