Kopenhaga to magiczna, żywiołowa stolica Danii uważana za najszczęśliwsze miasto na ziemi. Panuje tu specyficzny portowy charakter, zaś żywe kolory, ciekawe zabytki i nowoczesna architektura pobudza wyobraźnię każdego podróżnika. Wybierasz się w podróż do stolicy Danii? Koniecznie sprawdź 16 ciekawostek o Kopenhadze.
Kopenhaga – geneza nazwy i założenie miasta
Kopenhagę założył w 1167 roku biskup Absalon, w miejscu w którym w czasach wikingów znajdowało się targowisko i osada rybacka. Prawa miejskie zostały nadane dopiero 1254 roku, a stolicę ustanowiono w 1443 r. Nazwa miasta pochodzi natomiast od słowa Kjobmandehavn (kjobmand – kupiec, havn – zatoka).
Burzliwy początek XVIII wieku
Początek XVIII wieku to burzliwy okres w historii miasta. Najpierw Kopenhagę zdziesiątkowała plaga dżumy, która w 1711 roku zabiła 20 000 mieszkańców. W 1728 roku wybuchł natomiast ogromny pożar, który w 3 dni strawił około 28% miasta. W wyniku pożaru niemal połowa zabudowań pochodzących ze średniowiecza uległa całkowitemu zniszczeniu. Ogromną stratą było również zniszczenie niemal 35 tysięcy tekstów znajdujących się w bibliotece kopenhaskiego uniwersytetu oraz obserwatorium w Okrągłej Wieży.
Kopenhaga – zielone miasto
Kopenhaga to jedno z najbardziej zielonych miast na świecie, które do 2025 roku postanowiło być neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla. W ciągu ostatniej dekady Kopenhaga zmniejszyła emisję CO2 o prawie jedną trzecią. To wszystko dzięki wykorzystaniu energii słonecznej i wiatrowej, która obecnie dostarcza 4% energii dla miasta oraz nowoczesnych systemów grzewczych, które przetwarzają odpady.
Mała Syrenka – symbol Kopenhagi
Pomnik Małej Syrenki to najpopularniejsza atrakcja turystyczna w Kopenhadze. Posąg usytuowany jest w kopenhaskim porcie, a inspiracją do jego powstania była baśń Hansa Christiana Andersena, najpopularniejszego duńskiego pisarza. Ten symbol miasta padał wielokrotnie aktom wandalizmu ze strony lokalnych chuliganów.
Christiania – Wolne Miasto
Christiania to duże samostanowiące osiedle w dzielnicy Christianshavn w Kopenhadze. Wolne Miasto Christiania powstało w 1971 roku z inicjatywy hipisów i squotersów. Zajęli oni tereny opuszczonych przez wojsko koszarów oraz ogłosili swój kodeks. Ponieważ od czasów II WŚ teren ten pozostawał pusty, władze zgodziły się by dzicy lokatorzy pozostali. Później ze względu na wzrastającą przestępczość i handel narkotykami dzielnica stała się problemem dla władz miasta.
Dziś Christiania ma opinię stolicy kultury alternatywnej. Odbywają się tu liczne koncerty i warsztaty, można legalnie kupić marihuanę na słynnej Pusher Street czy podziwiać kolorowe murale. W szczytowym okresie Wolne Miasto zamieszkiwało kilka tysięcy ludzi, obecnie ich liczba nie przekracza 900.
Most nad Sundem
Most nad Sundem to podwieszany most drogowo – kolejowy, który jest jednym z trzech elementów przeprawy przez cieśninę Sunden. Pozostałe dwie to tunel oraz sztuczna wyspa. Pomysł na ten odważny projekt inżynieryjny łączący Danię i Szwecję powstał już w latach 30-tych XX wieku, jednak do budowy doszło dopiero w latach 90-tych. Most o długości 7845 metrów miał niezwykle pozytywny wpływ na gospodarkę regionu. Most nad Sundem jest drugim co do długości mostem na świecie łączącym dwa państwa.
Najstarsze parki rozrywki
W Kopenhadze znajdują się dwa najstarsze parki rozrywki. Pierwszy Dyrehavsbakken, zwany krócej Bakken, znajduje się około 10 km od centrum miasta. Pochodzi z 1538 roku, kiedy mieszkańcy odkryli tu źródło wody i zaczęli wspólnie biesiadować. Drugi najstarszy park rozrywki powstał w 1843 roku na terenie Ogrodów Tivoli. Jest najczęściej odwiedzanym parkiem rozrywki w Skandynawii i był inspiracją do powstania Disneylandu.
Rowerowa rewolucja
Mieszkańcy Kopenhagi rowery. Szacuje się, że ponad połowa mieszkańców miasta dojeżdża do pracy rowerem – od pracowników etatowych po posłów sejmowych, mimo że w stolicy Danii często wieje i pada niemal co drugi dzień. Duńczycy są tam samo aktywnymi kolarzami jak Holendrzy, a Kopenhaga posiada doskonale rozbudowaną sieć ścieżek rowerowych.
Najdłuższa na świecie aleja handlowa
Ulica Stroget położona w centrum Kopenhagi jest jedną z najdłuższych na świecie alei handlowych. Przeznaczona wyłącznie do ruchu pieszego, jest popularną atrakcją turystyczną, zwłaszcza dla tych turystów uwielbiających zakupy. Znajdziesz tu wiele międzynarodowych marek, mniejsze sieciówki czy wyjątkowe duńskie rękodzieło.
Dom Carlsberga
Powstały w 1847 roku browar Carlsberg jest w tym momencie znaną marką i jedną z pięciu największych piwnych firm na świecie. Oprócz tego, że służy jako imponujące muzeum browarnictwa, znajduje się tu największa na świecie kolekcja nieotwartych butelek piwa, zbieranych przez pewnego duńskiego inżyniera od 1968 roku.
Podwodna atrakcja
W Kopenhadze znajduje się największe akwarium w Europie Północnej. Den Bla Planet, bo tak nazywa się oceanarium to arcydzieło nowoczesnej architektury. Zainspirowany jacuzzi budynek jest podzielony na pięć ogromnych części, zawiera ponad 7 milionów litrów wody i zajmuje powierzchnię około 10 tysięcy m2.
Kąpiel w porcie
Woda w porcie w Kopenhadze jest tak czysta, że można w niej pływać. Wszystko to dzięki urzędnikom, którzy postanowili oczyścić drogi wodne. Jakość wody jest sprawdzana codziennie. Pływanie w porcie jest zabronione w większości miast, jednak pływanie w kopenhaskim porcie jest wręcz obowiązkowe.
Kopenhaga była niegdyś stolicą trzech odrębnych krajów
To chyba jedna z najbardziej zaskakujących ciekawostek o Kopenhadze. Choć większość zdaje sobie sprawę, że Kopenhaga jest stolicą Danii, to mało kto wie, że na początku XV wieku była również stolicą Szwecji i Norwegii. Stało się tak za sprawą Unii Kalmarskiej zawartej latem 1397 na zamku w Kalmarze. Unia przetrwała 126 lat i miała na celu spowolnienie ekspansji Niemiec.
Kopenhaga jest najszczęśliwszym miastem na świecie
Według World Happiness Report to właśnie Dania jest najszczęśliwszym krajem na świecie, a Kopenhaga najszczęśliwszym miastem.
Pierwsze na świecie muzeum szczęścia
Być może właśnie dlatego to właśnie w Kopenhadze powstało pierwsze na świecie muzeum szczęścia. Ze strony muzeum dowiadujemy się, że po wizycie w nim „zrozumiesz, dlaczego Dania jest często nazywana najszczęśliwszym krajem na ziemi, co ma z tym wspólnego hygge i jak możesz zmierzyć coś tak subiektywnego jak szczęście. Muzeum Szczęścia jest tworzone przez The Happiness Research Institute, think tank skupiający się na dobrym samopoczuciu, szczęściu i jakości życia”.
W muzeum szczęścia dowiemy się, co wspólnego ze szczęściem ma geografia, skąd w naszych mózgach bierze się uczucie radości, oraz jak szczęście zmienia się z wiekiem. Ponadto odwiedzający muzeum mogą spróbować swoich sił w rozpoznaniu fałszywego i prawdziwego uśmiechu, dowiedzieć się dlaczego uśmiech jest zaraźliwy, lub sprawdzić jak rozumienie szczęścia zmieniło się na przestrzeni 2000 lat.
15 gwiazdek Michelin
Jak na miasto tej wielkości – Kopenhaga liczy nieco ponad 800 tysięcy mieszkańców – stolica Danii ma zaskakująco dużą liczbę gwiazdek Michelin – łącznie 15! Najbardziej znaną restauracją z gwiazdką Michelin jest Noma, która serwuje nowe dania kuchni skandynawskiej i wielokrotnie została wyróżniona tytułem najlepszej restauracji na świecie! Jeśli jesteś smakoszem, zarezerwuj stolik na długo przed przyjazdem. To już ostatnia ciekawostka o Kopenhadze, jeśli znajdziesz inną ciekawostkę o stolicy Danii koniecznie daj nam znać.
Zobacz też:
• Top 15 ciekawostek o Dublinie
• Top 15 ciekawostek o Atenach
• Poznaj 15 ciekawostek o Zanzibarze!
• 16 ciekawostek o Madrycie
• 22 ciekawostki o Paryżu
Skomentuj
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.