Top 15 ciekawostek o Dublinie - Zalajkowane.pl
Nowe!

Top 15 ciekawostek o Dublinie

Dublin jest gwarną, tętniącą życiem metropolią, w której historia przenika się z nowoczesnością. Stolica Irlandii to nie tylko miejsce, gdzie pije się Guinnessa – to piękne, portowe miasto może się poszczycić bogatą historią, a także muzyką, sztuką, kulturą oraz literaturą. Zapraszam w ciekawostkową podróż po Dublinie.

Dublin został założony przez.. Wikingów

Historia dzisiejszej stolicy Irlandii – zielonej wyspy – sięga ponad tysiąca lat. Już w pierwszym tysiącleciu naszej ery – w IX wieku przybyli tu Wikingowie. Przybysze osiedlili się w tak zwanym „Norse Kingdom of Dublin”. Osada ta z czasem się rozwijała i rozrastała, by współcześnie stać się piękną portową metropolią.

Dublin, czyli Czarny Basen – geneza nazwy

Wiemy już jak i kiedy powstał Dublin, czas na poznanie genezy nazwy tego miasta. „Dublin” to staroirlandzki zwrot gaelicki, a właściwie połączenie dwóch gaelickich słów: „dubh”, czyli „czarny” oraz „linn”, które odnosi się do „basenu”. Ów „czarny basen” faktycznie istniał. Znajdował się nad rzeką Poddle, nieopodal pobliżu Ogrodów Zamkowych na dublińskim Zamku.

Zamek w Dublinie

Do najważniejszych budynków miasta zalicza się Zamek Dubliński. Ta monumentalna warownia była budowana w latach 1224 – 1204 przez Anglo-Normanów. Twierdza ta była wielokrotnie przebudowywana i poddawana renowacjom. Dzięki temu reprezentuje sobą wiele stylów architektonicznych. Z najstarszego zamku do dzisiejszych czasów przetrwała charakterystyczna wieża Record Tower.

zamek w Dublinie

Dublin ciekawostki – zamek w Dublinie



Puby, Guinness i kuchnia irlandzka

W roku 1759 w Dublinie swój założył browar założył Arthur Guinness. Jest on również inicjatorem powstania Księgi Rekordów Guinnessa. Szacuje się, iż każdego dnia produkowanych jest tu około 10 milionów porcji Guinnessa! W samym mieście i jego najbliższych okolicach znajduje się około 740 tradycyjnych irlandzkich pubów, najstarszym z nich jest Brazen Head, który został założony w 1198 roku. Dublin słynie też z innowacyjnych potraw kulinarnych. Typowe miejscowe dania to irlandzki gulasz, gotowany boczek i kapusta oraz Shepherd’s Pie.

Brazen Head - najstarszy pub w Irlandii

Dublin ciekawostki – pub Brazen Head // brazenhead.com



Najstarsza biblioteka

Biblioteka Marsha, mieszcząca się w St. Patrick’s Close, w sąsiedztwie katedry św. Patryka powstała w 1707 roku i nadal jest otwarta! W jej zbiorach jest ponad 25 000 książek z XVI, XVII i XVIII wieku, a także około 300 rękopisów – niektóre z nich pochodzą z 1501 roku.

Głodne drzewo

Jedną z najbardziej nietypowych atrakcji Dublina jest tzw. „Głodne Drzewo” (eng. Hungry Tree) znajdujące się na terenie King’s Inns. Ponad 100-letnie drzewo rosnące obok żeliwnej ławki z początku XIX wieku rozrosło się na tyle, że wydaje się jakby ową ławkę pożerało.

Głodne drzewo - Hungry Tree w Dublinie

fot. Declan Maher, CC BY-SA 2.0, Link



Gaelic football

Jak na całych Wyspach Brytyjskich, tak i w Irlandii i jej stolicy piłka nożna oraz rugby są bardzo popularne. Jednak Irlandczycy mają też swą własną unikalną grę – „Gaelic football”, czyli połączenie koszykówki, piłki nożnej, rugby i siatkówki. W futbolu gaelickim dwa 15-osobowe zespoły rywalizują na boisku podobnym do boiska piłkarskiego. Punkty przyznawane są za zdobycie bramki (3 punkty) lub za przerzucenie lub kopnięcie piłki ponad poprzeczką zawieszoną 2,5 metra ponad bramką (1 punkt). Okrągłą piłkę o obwodzie ok. 65 centymetrów można nieść, kozłować, kopać, podbijać nogą i odbijać rękoma. Finał krajowych ligi All-Ireland Senior Championship rozgrywany na stadionie Croke Park w Dublinie przyciąga każdego roku ponad 80 000 widzów!

Wizytówka miasta – Spire of Dublin – najwyższy monument na świecie

W Dublinie jest najwyższy monument na świecie. To prosta stalowa iglica Spire of Dublin, która ma aż 120 metrów wysokości. Charakterystyczna „Szpila” u swojej podstawy ma 3 m szerokości, natomiast na szczycie 15 cm. Postawiono ją w miejscu, gdzie wcześniej była znienawidzona przez dublińczyków kolumna Nelsona. Warto też wspomnieć, że niemal dwukrotnie przewyższa ona najwyższy budynek w tym mieście.

Dublin Spire

Dublin ciekawostki – Dublin Spire // fot. depositphotos



Phoenix Park – największy park miejski na świecie

To nie koniec „naj na świecie” związanych z Dublinem. W mieście znajduje się także uznawany za największy park miejski świata – Phoenix Park. Jego całkowita powierzchnia wynosi około 8 km2. Warto również wspomnieć o tym, że to właśnie w Parku Phoenix znajduje się Áras an Uachtaráin – oficjalna rezydencja prezydenta Irlandii.

Phoenix Park Sublin

Dublin ciekawostki – Phoenix Park // fot. Laurel Lodged via wikipedia, CC BY-SA 4.0, Link



Części i dzielnice Dublina

Przez miasto przepływa rzeka Liffey, która dzieli je na dwie wyraźnie odmienne części. North Side to robotnicza część Dublina. Natomiast South Side uchodzi za bardziej ekskluzywną oraz nowoczesną. Ponadto warto też zwrócić uwagę na specjalizacje niektórych dzielnic Dublina. Temple Bar jest dzielnicą rozrywkową Dublina pełną barów oraz restauracji. Grafton Street to część miasta z najważniejszymi muzeami, galeriami oraz ekskluzywnymi butikami.

Most Ha’penny

Nad wspomnianą rzeką Liffey, która dzieli miasto znajduje się most Liffey Bridge (nazwa oficjalna). Miejscowi nazywają go jednak mostem Ha’penny – wszystko dlatego, że w dawnych czasach żeby go przekroczyć należało zapłacić pół pensa. Przedrostek „Ha” w potocznej nazwie wziął się od słowa „half” (połowa), a druga część nazwy od słowa penny, czyli jednego pensa. Co ciekawe na przestrzeni lat opłatę podniesiono do 1,5 pensa – wówczas most nazywano również Penny Ha’penny Bridge. Opłata za przekroczenie mostu została zniesiona dopiero w 1919 roku.

Most half penny w Dublinie

fot. wikipedia, domena publiczna



Dubliński skarb

Jednym z największych dublińskich skarbów nie jest złoto lub diamenty. Jest nim tzw. Księga z Kells. Ten bogato zdobiony manuskrypt wykonany przez celtyckich mnichów pochodzi z około 800 roku. Spisana po łacinie księga zawiera tekst czterech Ewangelii wraz z notami wstępnymi i komentarzami i uznawana jest za jeden z najważniejszych zabytków chrześcijaństwa irlandzkiego i dzieł irlandzko-saskiej sztuki. Od końca XIX wieku udostępniona jest dla zwiedzających w tzw. Starej Bibliotece (Old Library) uniwersytetu Trinity College.

Tom i Jerry z podziemnej krypty

Krypta katedry Kościoła Chrystusowego, znanego też jako katedra św. Trójcy skrywa nie tylko rekwizyty z poprzednich epok. W małej, szklanej gablocie znajdują się bowiem zmumifikowane ciała kota i szczura. Odkryto je w 1860 roku podczas renowacji kościelnych organów. Kot, który gonił szczura zaklinował się we wnętrzu piszczałek, odcinając drogę ucieczki. Lokalni mieszkańcy nazywają ich… Tom i Jerry.

Znane postacie związane z Dublinem

Wspomniany wcześniej Arthur Guinness to nie jedyna znana postać związana ze stolicą Irlandii. Działało tu kilku wybitnych pisarzy, a wśród nich laureat literackiej Nagrody Nobla w 1969 roku Samuel Beckett, George Bernard Show – laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1925 roku, autor „Ulissesa” – James Joyce, autor „Podróży Guliwera” – Jonathan Swift, a także autor „Drakuli” – Bram Stoker czy Oskar Wilde i wielu innych literatów. Z miastem związane są też słynne osoby związane z muzyką, a wśród nich m.in. Sinead O’Connor, Colin Farrell, a także Paul David Hewson czyli Bono.

Dublin – miasto studenckie

Dublin jest miastem, gdzie tradycja miesza się z nowoczesnością oraz młodzieńczą energią tutejszych studentów. Słynne na cały świat Dublińskie Trinity College wykształciło wielu znakomitych absolwentów – w tym wspomnianych wcześniej Oscara Wilde’ a, Jonathana Swifta czy Brama Stokera. Współczesny Dublin ma bardzo młodą populację – około 50% jego ludności jest w wieku poniżej 25 lat.

Zobacz też:

Ciekawostki o Atenach
Paryż ciekawostki
Madryt ciekawostki
Kraków ciekawostki
Rekordowe i ciekawe miejsca w Polsce

Skomentuj