Niebo nad naszymi głowami opanowują drony – bezzałogowe statki powietrzne. Co chwilę w sieci pojawiają się piękne filmy i zdjęcia przedstawiające z lotu ptaka widoki miast, gór, lasów, morza, czy innych miejsc. Jednak oprócz rejestracji wideo, wykonywania fotografii, czy celów militarnych, które są powszechnie znane, drony mają także szereg innych zastosowań, często zaskakujących zastosowań.
Lotnicze Poszukiwanie i Ratownictwo
Trzyzadaniowy dron służący do wykonywania operacji SAR (search & rescue) na wodzie i lądzie stworzyła polska firma Pelixar. Ich drony wykorzystywane mogą być do do poszukiwań osób zaginionych w terenie trudno dostępnym, do dostarczania urządzenia AED w krytyczne miejsce (skrót AED pochodzi z języka angielskiego i oznacza Automated External Defibrillator, czyli w języku polskim Automatyczny Zewnętrzny Defibrylator). Urządzenie umożliwia zlokalizowanie rozbitka lub osoby tonącej, weryfikację zagrożenia, bezpośrednie podanie środków ratunkowych, holowanie osoby zagrożonej do najbliższego bezpiecznego miejsca.
Dostarczanie paczek dronami
Najwięksi giganci, tacy jak DHL czy Amazon ścigają się by jak najszybciej wdrożyć dostawy z wykorzystaniem dronów, a tymczasem w stolicy Islandii, Reykjaviku od 2018 roku działa Flytrex. Jest to pierwszy na świecie miejski, w pełni działający system dostarczania paczek przez drony. Nie dźwigają one ogromnych przesyłek (do 3kg), ale udało się dzięki nim skrócić czas dostarczania przesyłki z jednego na drugi brzeg rzeki z dwudziestu pięciu do około czterech minut. Firma współpracuje z największym sklepem internetowym w Islandii – AHA.
Inspekcje powietrzne
Drony wykonują także inspekcje powietrzne obiektów przemysłowych, linii niskiego oraz wysokiego napięcia, elektrowni wiatrowych. Uczestniczą również w budowie napowietrznych linii energetycznych. Dzięki zastosowaniu kamer termowizyjnych stosuje się je do poszukiwania Hot Spotów w instalacji elektroenergetycznej, czyli miejsc o podwyższonej temperaturze. Drony z kamerami światła dziennego wyposażonymi w duży zoom optyczny służą m.in. do oględzin stanu technicznego sieci oraz oprzyrządowania. Drony ze skanerami laserowymi stosuje się z kolei do wyrywania problematycznych miejsc, np. w których występują kolizje sieci energetycznej z gałęziami.
Tropienie nadużyć podatkowych
W Argentynie tropi się przy użyciu dronów oszustwa podatkowe. Sprawdzają posiadłości najbogatszych obywateli z powietrza i w ten sposób wykrywają majątki, których nie zgłosili oni miejscowemu urzędowi skarbowemu. Udało się już zlokalizować ponad 200 takich posiadłości i 100 basenów, które nie zostały zgłoszone w zeznaniach podatkowych. Ich wartość szacuje się na dwa miliony dolarów. W Polsce również, dzięki korzystaniu z dronów wykrywa się nadużycia podatkowe. Urząd Miasta w Katowicach wyegzekwował w ten sposób 2,3 mln zł zaległego podatku za lata 2009-2014. We Wrocławiu z kolei stwierdzono uchybienia w 64 nieruchomościach, dzięki czemu ściągnięto oszukane należności w wysokości 1,5 mln zł.
Mapy, ortofotomapy, modele 3D terenu
Jedną z funkcji dronów, które wiążą się z fotografią jest zastosowanie w kartografii, teledetekcji i systemach informacji geograficznej. Mówiąc w uproszczeniu: tworzy się za ich pomocą ortofotomapy, czyli zdjęcia lotnicze terenu, a następnie korzystając z ortofotomap tworzy się mapy, plany miast oraz modele 3D terenu.
Rolnictwo
Bezzałogowe statki powietrzne mają również zastosowanie w rolnictwie. Korzystając z dronów wykonuje się pomiary stanu zdrowia rośli, w tym takie które pozwalają na ocenę dozowania nawozów w rolnictwie. Na potrzeby rolnictwa drony wykonują także zdjęcia, które umożliwiają analizę absorpcji słonecznej przez roślinę.
Leśnictwo
Drony umożliwiają także kontrolę liczebności dzikiej zwierzyny, a także monitorowanie jej przemieszczania się. Stosuje się je do kontroli zdrowia drzew. Mają również zastosowanie w zarządzaniu kryzysowym – pomagają w ocenie oraz szacowaniu strat po pożarach, nawałnicach i innych klęskach żywiołowych.
Walka ze smogiem
Drony wykorzystuje się do monitorowania smogu. Dostarczają informacji o zanieczyszczeniu powietrza. Z takiego zastosowania bezzałogowych statków powietrznych korzystają urzędy administracji publicznej oraz różne przedsiębiorstwa. Dron może np. podlecieć do komina, a następnie pobrać próbkę dymu, który poddawany jest późniejszej analizie. Drony, które walczą ze smogiem mogą także sporządzić mapę zanieczyszczenia powietrza dla jakiegoś miasta, czy regionu. Drony do walki ze smogiem mogą również wykrywać inwersję temperaturową, która należy do czynników sprzyjającym powstawaniu smogu.
Transport krwi
Jak już wspomniałem bezzałogowe statki powietrzne służą również do transportowania różnych paczek, czy przesyłek. Dzięki temu zastosowaniu, realizowany jest polski projekt Airvein, który umożliwia transport krwi, co ma duże znaczenie zwłaszcza w przypadkach, gdy krew musi zostać szybko dostarczona do szpitala z pominięciem korków i innych utrudnień. Za projekt odpowiedzialna jest firma Pentacomp Systemy Informatyczne S.A. w roli lidera konsorcjum, wraz z firmą Cervi Robotics Sp. z o.o
Zobacz też:
• Jak powstał pierwszy samolot na świece? Historia braci Wright
• Antonow An-225 “Marzenie” – cud techniki
• Jak powstał pierwszy samochód na świecie?
• Dlaczego słynny londyński autobus jest czerwony i ma dwa piętra?
• Najbezpieczniejszy, a jednocześnie najpaskudniejszy samochód na świecie
źródła: (1),(2),(3),(4),(5),(6),(7)
Skomentuj
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.