Violet Jessop urodziła się 2 października 1887 roku w argentyńskim mieście portowym Bahia Blanca. Violet była pierwszym z dziewięciorga dzieci irlandzkich imigrantów Williama i Katherine Jessop. W 1903 roku z powodu komplikacji po przebytej operacji zmarł ojciec, a ona wraz z rodziną przeprowadziła się do Anglii, gdzie uczęszczała do szkoły klasztornej. W międzyczasie Violet opiekowała się najmłodszą siostrą, gdyż matka pracowała na statku jako stewardessa. W 1908 roku matka zachorowała, więc Violet przerwała naukę i zaciągnęła się na statek Orinoco, na którym również pracowała jako stewardessa, by finansowo pomóc rodzinie.
W 1910 Violet Jessop rozpoczęła pracę na statku RMS Olympic (jeden z trzech bliźniaczych, luksusowych statków – pozostałe dwa to Titanic i Britannic). 20 września 1911 roku wypływający z portu w Southampton RMS Olympic zderzył się z brytyjskim krążownikiem HMS „Hawke”. Na szczęście w wyniku kolizji doszło do stosunkowo niewielkich uszkodzeń i statek był w stanie powrócić do portu, gdzie przeszedł remont i powrócił do służby 2 lata później.
Violet Jessop – ocalała z Titanica…
24-letnia Jessop trafiła na pokład Titanica 10 kwietnia 1912 roku. Zaledwie 4 dni później po uderzeniu w górę lodową na Północnym Atlantyku Titanic zatonął. W swoich wspomnieniach napisała, że w momencie gdy stało się jasne, że statek ma być ewakuowany została skierowana do pomocy osobom, które nie mówią po angielsku i mogłyby nie zrozumieć instrukcji dotyczących ewakuacji. Następnie Violet Jessop udała się do szalupy ratunkowej numer 16. Podczas wodowania szalupy jeden z oficerów Titanica podał jej dziecko, którym Violet miała się zaopiekować. Następnego ranka Jessop i reszta ocalonych została uratowana przez RMS Carpathia. Podczas pobytu na pokładzie statku, który uratował część pasażerów Titanica do Violet podbiegła kobieta (prawdopodobnie matka dziecka), która złapała dziecko, a następnie uciekła bez słowa. Jessop przyznała po latach, że była zbyt zmarznięta i wystraszona, by zwrócić uwagę, iż kobieta nie wydobyła z siebie choćby słowa „dziękuję”.
„Światła na statku wciąż się paliły, a ja mocno obejmowałam dziecko, które wsadzono do łodzi tuż przed jej opuszczeniem. Słyszałam ogłuszający ryk, kiedy Titanic przełamał się na pół i później zatonął. Wszystkie kobiety, znajdujące się w szalupie ratunkowej płakały” opowiadała po latach Violet Jessop.
… oraz Britannica
Pomimo traumatycznych przeżyć Violet kontynuowała pracę na statkach pasażerskich. Jej kolejną jednostką był parowiec Malwa, który pływał do Australii oraz na Daleki Wschód. W 1914 roku, w związku z wybuchem I Wojny Światowej Violet Jessop rozpoczęła szkolenie pielęgniarskie. Dwa lata później rozpoczęła służbę na pokładzie Britannica (trzeciego z siostrzanych statków Titanica i Olympica). HMHS Britannic (pierwotną nazwę RMS Gigantic zmieniono na mniej pretensjonalną po katastrofie Titanica) był statkiem pasażerskim, który po wybuchu wojny został na potrzeby wojska przekształcony na statek szpitalny.
Na pokładzie Britannica Violet opiekowała się chorymi i rannymi żołnierzami. W swój ostatni (6) rejs statek wypłynął 12 listopada 1916 roku z angielskiego Southampton do Lemnos (Grecja). 9 dni później (21 listopada) o 8:12 rano statek trafia na minę, którą postawił niemiecki okręt podwodny. Sanitariuszka zdołała dostać się do szalupy ratunkowej, lecz po jej zwodowaniu okazało się, że groziło jej wciągnięcie przez śruby statku. Pasażerowie musieli więc opuścić szalupę – Jessop wyskoczyła tak niefortunnie, że została wciągnięta pod wodę i uderzyła głową o stępkę (część kadłuba statku). Na szczęście na ratunek przyszli jej rozbitkowie z innej szalupy, którzy szybko wyciągnęli ją z wody. Po latach, gdy odwiedziła lekarza w związku z dokuczającymi jej bólami głowy, okazało się, że w podczas akcji ratunkowej doznała pęknięcia czaszki.
HMHS Britannic zatonął zaledwie 55 minut po wybuchu. Jego wrak spoczywa na głębokości 133 metrów niedaleko greckiej wyspy Keos. Liczba ofiar była niewielka dzięki odpowiedniej liczbie szalup, bliskości lądu i stosunkowo ciepłym wodom Morza Egejskiego. Z 1300 pasażerów zginęło 30 osób – większość wskutek wciągnięcia przez wciąż pracujące śruby statku.
Violet Jessop – późniejsze lata
Po zakończeniu wojny Jessop jeszcze przez wiele lat pracowała jako stewardesa i pielęgniarka na statkach należących do firm White Star Line, Red Star Line oraz Royal Mail. Podczas pracy na statku Belgenland należącym do ostatniej z w/w firm dwukrotnie odbyła podróż dookoła świata. W międzyczasie wyszła za Johna Jamesa Lewisa, lecz małżeństwo dość szybko się rozpadło. W 1950 roku, w wieku 62 lat Violet Jessop przeszła na emeryturę i zamieszkała w hrabstwie Suffold położonym nad Morzem Północnym, w południowo-wschodniej Anglii.
Pewnego burzowego wieczoru, będąc już na emeryturze Jessop odebrała tajemniczy telefon – kobieta, która zadzwoniła zapytała jej, czy to ona jest osobą, która uratowała dziecko podczas katastrofy Titanica. Violet potwierdziła i zapytała, z kim rozmawia. W odpowiedzi usłyszała, że jej rozmówczyni była właśnie tym dzieckiem. Rozmowa nagle urwała się. Violet opowiedziała o tym zdarzeniu swojemu przyjacielowi i biografowi – John Maxtone-Graham stwierdził, że mógł to być po prostu głupi żart dzieciaków mieszkających w okolicy. Violet zaprzeczyła jednak mówiąc, że nigdy z nikim nie rozmawiała na ten temat…
Violet Jessop nazywana przez wielu „Miss Unsinkable” (panna niezatapialna) zmarła w wieku 83 lat, 5 maja 1971 roku na niewydolność serca.
Dodatkowe ciekawostki:
• Violet nie przyjęła propozycji małżeństwa od jednego z bogatych pasażerów pierwszej klasy.
• Jej małżeństwo z Johnem Jamesem Lewisem przetrwało tylko 6 miesięcy. Para nie miała dzieci
• Nie znana jest płeć i tożsamość dziecka, które umieszczono pod opieką Violet, podczas gdy opuszczała pokład Titanica w szalupie numer 16. Na pokładzie statku było 128 dzieci, z których połowa przeżyła. Jedynie pięciomiesięczny chłopiec Assad Alexander Thomas znalazł się w oficjalnym spisie osób ewakuowanych szalupą numer 16. Był on jednak pod opieką Edwiny Celii Troutt.
• Wspomnienia Violet Jessop zostały opisane w książce „Titanic Survivor”
Zobacz też:
• Poon Lim – rozbitek, który samotnie przetrwał 133 dni na tratwie na Oceanie Atlantyckim
• Robert Wadlow – najwyższy człowiek w historii
• Vesna Vulović – stewardesa, która przeżyła upadek z 10 000 metrów!
• Alexander Selkirk – historia prawdziwego Robinsona Crusoe
• Niesamowita historia rozejmu bożonarodzeniowego podczas I wojny światowej
źródła: (1), (2), (3), (4)