Jeszcze niedawno (choć my już tego nie widzieliśmy) handel i transport nowoczesnych miast opierał się na koniach. I chociaż wciąż istnieją miejsca, gdzie pełną one istotną rolę, to zniknęły zupełnie ze środowiska miejskiego, wyparte przez samochody, pociągi, metro i inne środki transportu. Jednak kiedy rozejrzymy się uważnie (zwłaszcza w starych częściach miast) wypatrzymy wiele szczegółów przypominających o tym, jak wielkie znaczenie i jak wszechobecne były konie w życiu naszych dziadków, pra i prapradziadków, a cała infrastruktura miast i wsi przystosowana była do używania koni w życiu codziennym.
1. Stajnie
Konie używane do transportu w miastach, potrzebowały schronienia, by odpocząć, najeść się i nabrać sił. Budowano więc stajnie połączone z domami dla woźniców, z charakterystycznymi, wysokimi, łukowatymi drzwiami, które do dzisiaj można łatwo rozpoznać.
W całym Londynie można znaleźć szereg stajni z VII i VIII wieku, które zachowały swoje zewnętrzne mury. Zgodnie z Greenwich Village Society for Historic Preservation, w samym Nowym Jorku na początku XX wieku było jeszcze około 4500 stajni! Często artyści byli pierwszymi nabywcami tych nieruchomości, doceniając przestronność ich pomieszczeń.
2. Schody dla koni
Schody dla koni można znaleźć w starych europejskich miastach, które rozbudowywały się w sąsiedztwie zamków położonych na wzniesieniach. Przykłady takich schodów możemy zobaczyć w zamku Vladislava Halla w Pradze. Dzięki takim schodom rycerze nie musieli schodzić z konia, żeby dostać się na zamek, a łatwo wyobrazić sobie jak było to trudne, kiedy mieli na sobie zbroję. Podobne schody można zobaczyć również w Bolonii – tamtejszy ratusz posiada ogromne schody dla koni zaprojektowane przez architekta Donato Bramante Renaissance
3. Pojenie koni
Konie muszą pić, zwłaszcza kiedy pracują. Organizacje zajmujące się dbaniem o dobrostan zwierząt w Anglii już pod koniec XIX wieku zaleciły władzom Londynu zbudowanie poideł z łatwym dostępem dla koni. Takie koryta umiejscowione były również wokół Central Parku w Nowym Jorku, na Manhattanie i w wielu innych, ruchliwych miejscach.
4. Aukcje i targi końskie
Od wieków handlowano końmi, a w wielu dużych miastach służyły temu domy aukcyjne, które swoją architekturą przypominają nieco stajnie. Słynny Winter Garden Theatre na Manhattanie został wzniesiony w 1896 roku jako amerykański dom aukcyjny handlujący końmi. Na początku XX wieku został przebudowany i zmienił swoje przeznaczenie otwierając swoje podwoje na… sztukę.
Aby udogodnić kupującym oglądanie koni i dać impuls do zakupu, na otwartych targowiskach montowano specjalne bloki, na które wprowadzało się zwierzęta. Niektóre z nich zachowały się do dzisiaj. Londyński Waterloo Place posiada taki blok z 1830 roku.
5. Zaczepy do uwiązania koni
Miejsca, gdzie można było przywiązać konia zobaczyć można nie tylko w westernach. Takie specjalne słupki, albo obręcze do przywiązania wodzy do dzisiaj łatwo znajdziemy w wielu miastach na całym świecie. Czasem były to fantazyjne słupki z głową konia, jak te z XIX wieku w Green-Wood Cemetery na Brooklynie, czy w zabytkowej francuskiej Dzielnicy Nowego Orleanu.
Stawiano również konstrukcje bardziej zintegrowane z infrastrukturą niż słupki. Dość często były to metalowe pierścienie trwale przymocowane do ścian, chodników, albo krawężników – czasami miały ozdobną formę, jak pokazany niżej, w kształcie smoka.
źródło: mentalfloss.com
Skomentuj
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.