Relikty wszechobecności koni na ulicach miast - Zalajkowane.pl
Nowe!

Relikty wszechobecności koni na ulicach miast

Jeszcze niedawno (choć my już tego nie widzieliśmy) handel i transport nowoczesnych miast opierał się na koniach. I chociaż wciąż istnieją miejsca, gdzie pełną one istotną rolę, to zniknęły zupełnie ze środowiska miejskiego, wyparte przez samochody, pociągi, metro i inne środki transportu. Jednak kiedy rozejrzymy się uważnie (zwłaszcza w starych częściach miast) wypatrzymy wiele szczegółów przypominających o tym, jak wielkie znaczenie i jak wszechobecne były konie w życiu naszych dziadków, pra i prapradziadków, a cała infrastruktura miast i wsi przystosowana była do używania koni w życiu codziennym.

foto: Biblioteka Kongresu




1. Stajnie
Konie używane do transportu w miastach, potrzebowały schronienia, by odpocząć, najeść się i nabrać sił. Budowano więc stajnie połączone z domami dla woźniców, z charakterystycznymi, wysokimi, łukowatymi drzwiami, które do dzisiaj można łatwo rozpoznać.

W całym Londynie można znaleźć szereg stajni z VII i VIII wieku, które zachowały swoje zewnętrzne mury. Zgodnie z Greenwich Village Society for Historic Preservation, w samym Nowym Jorku na początku XX wieku było jeszcze około 4500 stajni! Często artyści byli pierwszymi nabywcami tych nieruchomości, doceniając przestronność ich pomieszczeń.

foto: Wally Gobetz, Flickr // CC BY 2.0



2. Schody dla koni

Schody dla koni można znaleźć w starych europejskich miastach, które rozbudowywały się w sąsiedztwie zamków położonych na wzniesieniach. Przykłady takich schodów możemy zobaczyć w zamku Vladislava Halla w Pradze. Dzięki takim schodom rycerze nie musieli schodzić z konia, żeby dostać się na zamek, a łatwo wyobrazić sobie jak było to trudne, kiedy mieli na sobie zbroję. Podobne schody można zobaczyć również w Bolonii – tamtejszy ratusz posiada ogromne schody dla koni zaprojektowane przez architekta Donato Bramante Renaissance

foto: Richard Mortel poprzez Flickr // CC BY 2.0



3. Pojenie koni

Konie muszą pić, zwłaszcza kiedy pracują. Organizacje zajmujące się dbaniem o dobrostan zwierząt w Anglii już pod koniec XIX wieku zaleciły władzom Londynu zbudowanie poideł z łatwym dostępem dla koni. Takie koryta umiejscowione były również wokół Central Parku w Nowym Jorku, na Manhattanie i w wielu innych, ruchliwych miejscach.

foto: Matt, Flickr // CC by SA-2.0



4. Aukcje i targi końskie

Od wieków handlowano końmi, a w wielu dużych miastach służyły temu domy aukcyjne, które swoją architekturą przypominają nieco stajnie. Słynny Winter Garden Theatre na Manhattanie został wzniesiony w 1896 roku jako amerykański dom aukcyjny handlujący końmi. Na początku XX wieku został przebudowany i zmienił swoje przeznaczenie otwierając swoje podwoje na… sztukę.

Aby udogodnić kupującym oglądanie koni i dać impuls do zakupu, na otwartych targowiskach montowano specjalne bloki, na które wprowadzało się zwierzęta. Niektóre z nich zachowały się do dzisiaj. Londyński Waterloo Place posiada taki blok z 1830 roku.

foto: Jochen Wolters, Flickr // CC BY 2.0



5. Zaczepy do uwiązania koni

Miejsca, gdzie można było przywiązać konia zobaczyć można nie tylko w westernach. Takie specjalne słupki, albo obręcze do przywiązania wodzy do dzisiaj łatwo znajdziemy w wielu miastach na całym świecie. Czasem były to fantazyjne słupki z głową konia, jak te z XIX wieku w Green-Wood Cemetery na Brooklynie, czy w zabytkowej francuskiej Dzielnicy Nowego Orleanu.

foto: Phil Roeder, Flickr // CC BY 2.0

Stawiano również konstrukcje bardziej zintegrowane z infrastrukturą niż słupki. Dość często były to metalowe pierścienie trwale przymocowane do ścian, chodników, albo krawężników – czasami miały ozdobną formę, jak pokazany niżej, w kształcie smoka.

żelazny pierścień do umocownia konia w Giovinazzo, Włochy

źródło: mentalfloss.com

Skomentuj