Kolej z Alpnachstad na górę Pilatus w Szwajcarii (góra ma 2137 metrów n.p.m., ale wagoniki zatrzymują się 100 metrów niżej) kursuje nieprzerwanie od 1889 roku. Każdy z 10 wagonów (startują co 10/20 minut) może zabrać nawet 40 osób, a różnica pomiędzy stacją początkową i końcową wynosi aż 1600 metrów. Fakt, że cała trasa ma zaledwie 4,6 km długości sprawia, że Pilatusbahn jest najbardziej stromą koleją zębatą na świecie – kąt nachylenia wynosi nawet 48%.
Propozycja budowy kolei zębatej na szczyt pojawiła się po raz pierwszy w 1873 roku. Na przeszkodzie stanęła jednak technologia – wtedy tory mogły znajdować się jedynie na zboczach, których maksymalne wzniesienie nie przekraczało 25%. Dopiero kilkanaście lat później dzięki rozwiązaniu opracowanemu przez pułkownika Euduarda Lochera (Locher opracował specjalnie dla tej sieci system przekładni), możliwe było zbudowanie kolei tak, aby była przystosowana do podróżowania po zboczach, których nachylenie wynosi od 38% do 48%. Przy budowie Pilatushbahn pracowało około 200 robotników ze Szwajcarii i 600 z Włoch, a trasę oddano do użytku 4 czerwca 1889. Od tego momentu jeżdżąca na trasie kolejka napędzana była silnikiem parowym. Linia została zelektryfikowana 38 lat później, w 1937 roku.
Podróż na szczyt odbywa się ze średnią prędkością 9km/h i zajmuje około 30 minut. Powrót na dół trwa z kolei około 40 minut. Ze względów bezpieczeństwa podróż koleją zębatą możliwa jest tylko w sezonie, który trwa od maja do listopada. Zimą na szczyt Pilatus można się dostać natomiast kolejką linową. Na szczycie Pilatus znajdują się hotele, restauracje, kawiarnie, sklepy z pamiątkami, tarasy widokowe i pięć szlaków turystycznych.
Ponieważ twórca tej niezwykłej kolejki – Eduard Locher – nie otrzymał na nią dofinansowania od państwa, do dziś pozostaje ona w rękach prywatnych.
Tory, po których się porusza, są dokładnie tymi, które zamontowano w momencie jej budowy.
Stacja kolejki znajduje się na poziomie tarasu widokowego tuż przy hotelu. Po około 10 minutach wdrapywania się pod górę można podziwiać panoramę Alp, Jezioro Czterech Kantonów oraz leżącą tuż nad nim Luzernę.
Zobacz też: 15 powodów, dla których warto odwiedzić Szwajcarię
Skomentuj
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.