Świat cierpi z powodu smogu i póki co nie ma pomysłu jak sobie z tym poradzić. Chiny są jednym z państw, w których smog jest naprawdę poważnym zagrożeniem – szacuje się, że w ostatnich latach z powodu zanieczyszczenia powietrza życie mogło stracić nawet 250 000 ludzi. Zanieczyszczone środowisko naturalne i gęsty smog w chińskich miastach to cena gwałtownego rozwoju gospodarczego Państwa Środka w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat.
Na bardzo ciekawy pomysł wpadł włoski architekt Stefano Boeri. Jego projekt „Vertical Forest” (pionowe lasy) powstanie najprawdopodobniej w 2018 roku w zamieszkiwanym przez 5 milionów ludzi mieście Nankin (Nanjing). Czym są pionowe lasy? To nic innego niż budynki, które zostaną „wyposażone” w ponad 1000 różnych gatunków roślin – głównie drzew i krzewów. Mają one produkować nawet 60 kg tlenu dziennie i stanowić dużą pomoc dla dusznych od zanieczyszczeń miast. „Nanjing Towers” będzie kompleksem dwóch budynków o wysokości 110 i 200 metrów.
W wyższym budynku mają znaleźć się biura, muzeum, szkoła architektury terenów zielonych i klub umiejscowiony na dachu. W mniejszym z budynków znajdzie się hotel Hyatt z 247 pokojami, a na jego dachu wybudowany zostanie basen. „Pionowe lasy” będą pierwszym takim projektem w Azji, ale nie są to pierwsze tego typu budynki na świecie – dwa podobne znajdują się w Mediolanie, a kolejne mają powstać również w szwajcarskiej Lozannie.
Skomentuj
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.