Wielu z nas, odpowiadając na pytanie, który teren na naszej planecie jest najsuchszy, bez zastanawiania odpowie Sahara. Rzeczywiście, afrykańska pustynia kojarzy się nam wszystkim z upałem, suszą i warunkami nienadającymi się do zamieszkania dla żywych istot. Jednak Sahara nie jest najsuchsza pustynią na Ziemi. Może zatem jest to chilijska pustynia Atakama?
Ta odpowiedź również jest nieprawidłowa, ponieważ najsuchszym miejscem na świecie są Suche Doliny (Ziemia Wiktorii, Antarktyda).
Tysiąclecia bez deszczu
W Suchych Dolinach nie było jakichkolwiek opadów przez ostatnie dwa miliony lat. Łączna powierzchnia terenu sięga 8 tys. metrów kwadratowych. Obszar znajduje się pod mocnym wpływem wiatrów Katabatycznych, których prędkość może wynosić około 320 kilometrów na godzinę.
Dzięki rekordowej prędkości, wiatry odparowują całą wilgoć do ostatniej kropli, dlatego w Suchych Dolinach nie ma ani śladu wody.
Prawie jak na Marsie
Klimat Suchych Dolin jest podobny do warunków panujących na Marsie, dlatego NASA prowadzi tu testy sond kosmicznych „Viking”. Od 2004 roku teren jest chroniony, ponieważ został uznany przez UNESCO za obszar unikatowy.
Krwawy wodospad
Kolejnym cudem Suchej Doliny jest Krwawy Wodospad, który wygląda naprawdę przerażająco. Dzieje się tak, dzięki bakteriom endofitycznym zamieszkującymi w surowych skałach. Latem, w okresie topnienia lodowców, bakterie migrują z wąwozów na powierzchnie skał, nadając im krwawoczerwony odcień.
W Suchych Dolinach nie ma zwierząt, ponieważ przez brak wilgoci nie ma tutaj warunków do życia. Jedynymi żywymi istotami na tym kawałku Ziemi są niektóre glony i bakterie.
Skomentuj
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.