To z pewnością nie jest materiał dla ludzi, którzy mają lęk wysokości. Jakiś czas temu pokazywałem wam niesamowity punkt widokowy w Chicago (kto nie widział może nadrobić zaległości tutaj – klik). Dziś pora na 12 najlepszych punktów widokowych na świecie, oferujących niesamowite (dla niektórych przerażające) widoki. Oczywiście mam nadzieję, że wam się spodoba i zdradzę wam, że pracuję już nad drugą częścią (pojawi się za kilka dni). Tymczasem zapraszam do obejrzenia – tylko nie patrzcie w dół!
Ps. Niezwykle miło nam jest, gdy udostępniacie i lajkujecie nasze materiały, więc nie krępujcie się i podajcie dalej ;))
Platforma widokowa Alpspix, Niemcy
Zbudowana na wysokości 2033 m na szczycie Garmisch-Partenkirchen platforma składa się z dwóch stalowych ramion, krzyżujących się w przestrzeni na kształt litery X. Najciekawsze jest to, iż nie stykają się ze sobą. Każde z ramion ma 24 metry długości i 3 metry szerokości, a na ich końcach znajduje się szklana szyba przez którą można podziwiać niesamowite widoki.
Wieża w Blackpool, Anglia
Najwyższa budowla w mieście, otwarta w 1894 roku. Wzorowana na wieży Eiffla, mierzy 158 m wysokości. Mieści się w niej m.in. Sala Balowa, Cyrk, Akwarium, Restauracja 1894, Jungle Jims i Jurassic Walk i oczywiście platforma widokowa.
„CN Tower”, Wieża CN Toronto, Kanada
Do niedawna była to najwyższa wolnostojąca budowla na świecie o wysokości 553,33 m. Otwarta w 1976 wieża to najbardziej widoczny symbol i atrakcja miasta. W pogodny dzień ze szczytu można dostrzec wodospad Niagara oraz Stany Zjednoczone po drugiej stronie jeziora Ontario.
Platfroma Skywalk, Wielki Kanion, USA
Uroczystego otwarcia szklanego pomostu nad zachodnią częścią Wielkiego Kanionu dokonano 28 Marca 2007 roku. Usytuowany na wysokości 1.219 m nad ziemią, nazywany jest najwyżej położonym „balkonem” na świecie. Platforma widokowa Skywalk uznawana jest za cud inżynierii – kosztowała 30 mln dolarów i ma kształt podkowy wystającej na ponad 20 metrów od krawędzi urwiska, które opada pionowo w dół na głębokość 1.220 metrów
Most Langkawi, Malezja
Most Langkawi wisi nad gęstą dżunglą na wysokości 700 m n.p.m. i łączy dwie platformy widokowe u szczytu góry Gunung Mat Chinchang. Zbudowany w 2004 roku most, ma 125 m długości i 1,8 m szerokości i podtrzymuje go tylko 1 filar!
Mount Blanc, Alpy
To chyba najbardziej „odjechany” punkt widokowy na świecie! Szklane pudełko zamontowano ponad 3 tys. m n.p.m. „Le Pas dans le Vide” z francuskiego oznacza „Krok w otchłań”. Boks jest odsunięty od góry niemal o dwa metry, dlatego wszyscy, którzy mają na tyle mocne nerwy by do niego wejść mogą się poczuć jakby unosili się w powietrzu. Konstrukcję wykonano ze specjalnego szkła o obniżonej zawartości żelaza, dzięki czemu tafle są idealnie przeźroczyste!
Sky bridge, Kualalumpur, Malezja
Petronas Towers mający 452 metry i 88 pięter to do niedawna najwyższy budynek na świecie. Turyści mogą wjechać na Sky Bridge – most łączący bliźniacze wieże mniej więcej w połowie, znajdujący się na wysokości 170 m.
„Walk of faith” (ścieżka wiary), Chiny
„Walk of faith” to szklana, 60 metrowa ścieżka znajdująca się na wysokości 1430 metrów. Niesamowite!
Sky Tower, Auckland, Nowa Zelandia
Wieża obserwacyjna i radiowa w Auckland została otwarta w 1997 i jest najwyższą budowlą Nowej Zelandii. Jej wysokość to 328 m.
Spinnaker Tower, Portsmouth, Anglia
170 metrowa wieża oddana została do użytku 18 października 2005. Całkowity koszt budowy to 35 mln funtów. Wysokość wieży wynosi 170 m. Spinnaker Tower liczy trzy poziomy – na najniższym znajduje się największa w Europie szklana podłoga.
Język Trolla (Trolltunga), Norwegia
Skała o charakterystycznym kształcie podobnym do języka, znajduje się w Norwegii na pograniczu płaskowyżu Hardangervidda, nieopodal miasteczka Tyssedal.
Willis Tower, Chicago, USA
108 pięter i 442,3 metry wysokości – Willis Tower (poprzednio Sears Tower) to najwyższy budynek w Ameryce Północnej. Zbudowany w latach 1970-1973 kosztował 150 milionów dolarów.
Skomentuj
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.