6 sposobów na komary - Zalajkowane.pl
Nowe!

6 sposobów na komary

Pogoda za oknem sprzyja, sezon grillowy rozpoczęty, lubimy popołudniową kawę wypić w ogrodzie, czy też na balkonie, a w nocy nie wyobrażamy sobie spania w pokoju z zamkniętymi oknami. Niestety komary są bardzo uciążliwe i nie dają nam w spokoju cieszyć się odpoczynkiem. Jest wiele preparatów, maści, spray’ów odstraszających komary, ale jak możemy sobie z nimi radzić bez tych specyfików?? Przedstawiamy Wam kilka sprawdzonych sposobów na komary. Może ktoś z Was ma inne przetestowane metody?? Podzielcie się nimi w komentarzach 🙂

1. Sposób na komary – Wanilia

Komary nie lubią zapachu wanilii, możemy zaopatrzyć się w olejek zapachowy. Są specjalne flakoniki z aromatycznymi zapachami, ale możemy użyć jakiegoś małego dzbanuszka, szklanki czy innego pojemnika. Kilka kropel olejku zmieszać z wodą i postawić na stole w ogrodzie/balkonie. Możemy też natrzeć framugę okna i drzwi gąbką, która jest nasączona olejkiem z wanilii (niestety ten patent działa jedynie przez 2-3 godziny).

Domowe sposoby na komary

fot: http://theheartysoul.com



2. Sposób na komary – Moskitiera

Niezawodna jeśli chodzi o dostanie się komarów do twojego domu. Moskitiery możemy kupić nawet w supermarketach do samodzielnego zamontowania (cienki materiał przyklejany jest na rzepy do ramy okna). Oczywiście są też droższe, bardziej trwałe wersje z aluminiową ramą, czy też zwijane. Moskitiery możemy również zamontować nad łóżkiem – wtedy z pewnością żaden komar nie zakłóci nam snu.

3. Sposób na komary – spirale i świece zapachowe

W sklepach możemy zakupić specjalne spirale i świece zapachowe, które swoim zapachem odstraszają owady.

4. Sposób na komary – wkłady elektryczne

Wkłady te wytwarzają zapach, który dla komarów jest nieprzyjemny i owady trzymają się z daleka od danego miejsca.

5. Naturalne sposoby na komary

Oczywiście istnieją także zupełnie naturalne sposoby na pozbycie się komarów. W ogródku, na balkonie, warto mieć rośliny, które odstraszają komary. Oto kilka z nich: lawenda wąskolistna, mięta pieprzowa, komarzyca, kocimiętka, rosiczka, bazylia, pomidory czy bardzo popularna pelargonia. Rośliny będą pięknie wyglądać i cieszyć nasze oczy, a dodatkowo odstraszą komary.

Rośliny odstraszające komary

Rośliny odstraszające komary




Komary nie lubią także zapachu cebuli i czosnku, więc jeśli zjemy większą ilość tych warzyw to będziemy mniej atrakcyjni dla komarów, ale też nie tylko dla nich 🙂 Podobne działanie ma ocet – odsłonięte części naszego ciała możemy posmarować właśnie octem.

Zapobiegając wtargnięciu niechcianego gościa do naszego pokoju możemy na talerzykach (spodeczkach) położyć plastry świeżo pokrojonej cebuli.

Pamiętajcie, że niektóre zapachy i kolory „przyciągają” komary. Unikajcie perfum, kosmetyków o owocowych i kwiatowych zapachach. Ubierajmy się w jasne kolory – wyjątek stanowią jaskrawe odcienie jak np. żółty, który jest wabikiem na muszki i pszczoły. Warto też przed wyjściem wziąć prysznic, ponieważ nasz pot działa jak magnes na komary.

Niektórzy budują w swoich ogrodach domki dla jerzyków. Ptaki te są bardzo skuteczne w walce z komarami. Jeden jeżyk w ciągu doby zjada ok. 20 tys. owadów, w tym właśnie wiele krwiopijców.

6. Komarówka, czyli domowa pułapka na komary

Do stworzenia prostej pułapki na komary wystarczy kilka podstawowych składników, które znajdują się w prawie każdym domu: gram drożdży, ciepła woda, 50 gram cukru i pusta butelka plastikowa. Najpierw należy rozciąć butelkę mniej więcej w połowie, a następnie wlać wodę i wymieszać ją z cukrem. Kolejny krok to dodanie drożdży. Komary wybierają swoje ofiary szukając źródeł emisji dwutlenku węgla, który powstaje podczas oddychania. Ta prosta pułapka wytwarza właśnie CO₂, który przyciąga komary. Dokładną instrukcję budowy domowej pułapki na komary znajdziecie na poniższym obrazku.

Domowa pułapka na komary

Domowa pułapka na komary (za dziennikzachodni.pl)




Mamy nadzieję, że przedstawione sposoby na pozbycie się komarów choć trochę pomogą i umilą ciepłe wakacyjne wieczory 🙂

One Comment

Skomentuj