Wielka Piramida ze starożytnego Egiptu zawsze zasługiwała na podziw i uznanie zwykłych śmiertelników. Ten niesamowity architektoniczny okaz, został wybudowany około roku 2560 p.n.e. i ze swoją imponującą wysokością 146,5 metra, był najwyższym budynkiem na świecie przez 3,800 lat.
Zanim przejdziemy do liczb i statystyk, trzeba nadmienić, że Wielka Piramida została zbudowana, jako grobowiec dla władcy Khufu (z greckiego Cheops), który był drugim faraonem z IV dynastii. Przy całej tej monumentalności jedynym wizerunkiem faraona, jakim dysponujemy, jest niewielka, ledwie 8-centymetrowa figurka z gości słoniowej, odnaleziona na początku XX w.
Piramida Cheopsa – statystyki
Piramida Cheopsa prawdopodobnie została wybudowana w 20 lat i była częścią jego nekropolii wraz z wielkimi świątyniami czy mniejszymi piramidami. Później cmentarzysko zostało powiększone poprzez włączenie dwóch wielkich piramid jego następców – Chefrena i Mykerinosa, co znamy dzisiaj jako kompleks piramid w Gizie.
Wymiary Wielkiej Piramidy są zdumiewające: wysokość to około 150 metrów – nieco zmniejszona przez erozję gleby i piramidion (miniatura piramidy właściwej z zachowaniem tych samych proporcji), który wieńczył budowlę.
Pomimo drobnej redukcji wymiarów, gigant ten ma podstawę o długości boków podstawy około 230 metrów każdy i olbrzymią objętość 2,5 miliona metrów sześciennych, co w przybliżeniu daje 5,9 miliona ton wagi. Na to wszystko składa się 2,3 miliona kamiennych bloków (o wadze od dwóch do 30 ton), co daje około 800 ton kamienia postawionego dziennie, 12 bloków na godzinę. Niektóre z nich (szczególnie te użyte w wewnętrznych komnatach) ważą ponad 50 ton, a jednak zostały przetransportowane z Aswanu, który znajduje się w odległości 800 km.
Piramida Cheopsa – niesamowite fakty, które nadal zaskakują
1. Niezwykła dokładność wielkiego pomnika.
Można by pomyśleć, że budowla takiej wielkości, będzie raczej zrobiona „na oko”, a pomiary będą niedokładne. Nic bardziej mylnego, choć cały proces wznoszenia piramidy miał miejsce ponad 4,500 lat temu.
Jeżeli chodzi o konstrukcję, Piramida Cheopsa została zbudowana na sztucznie spłaszczonym terenie, który jest niemalże idealnie poziomy. Krawędzie podstawy tworzą prawie perfekcyjny kwadrat, co sprawia, że narożniki mają kąty proste i wskazują północ, południe, wschód i zachód. Jedynie północny wierzchołek minimalnie mija się z kierunkiem, który wskazuje.
2. Brak królewskich szczątków wewnątrz kompleksu.
Nadal pozostaje tajemnicą, dlaczego piramida (ze swoją surowością i dokładnością) w ogóle została zbudowana. Większość egiptologów jest przekonana, że był to wielki grobowiec faraona Khufu, jednakże historycy nadal nie odnaleźli wewnątrz komnat i zawiłych korytarzy Wielkiej Piramidy.
Zgodnie z historycznymi źródłami, tak zwany sarkofag Cheopsa został odkryty na początku IX w przez Arabów, którzy włamali się do królewskich komnat. Nie było tam jednak żadnych szczątków, ani mumii. Znaleźli jedynie wydrążoną granitową skrzynię, która była pusta, bez jakikolwiek oznak naruszenia.
Ta lekko wyszczerbiona kamienna trumna, została grubo ociosana z granitowego bloku, którego wydrążanie wymagało ogromnej siły. Późniejsze badania dowiodły, że ten herkulesowy wyczyn został dokonany przy użyciu elementów z twardych klejnotów i dwóch ton pionowej siły wiercenia. Jednakże prostota tej ciężkiej skrzyni kontrastuje wizualnie z upiększonymi okazami (pustych) sarkofagów znalezionych w innych częściach piramidy.
3. Szyby wentylacyjne dla zmarłych.
Królewska komnata – prostokątna komora, która ciągnie się przez 5 metrów wzdłuż osi płn-płd i 12 metrów osi wsch-zach, znajdująca się w centrum piramidy – posiada coś na kształt wentylacji. Ma wysokość niemalże 7 metrów i jest specjalnie połączona z dwoma wąskimi kanałami, które biegną od północnej i południowej ściany. Przez długi czas egiptolodzy sądzili, że były to szyby wentylacyjne, zbudowane w celu dostarczania świeżego powietrza do wnętrza tego ściśle umiejscowionego pomieszczenia.
Jednakże (zgodnie z książką „Pyramid: Beyond Imagination” autorstwa J. Stampa i K. Jacksona) obecnie to założenie zostało porzucone przez ekspertów. Szyby prawdopodobnie służyły w celach rytualnych lub wręcz astronomicznych. Na przykład, tunel prowadzący na południe prawdopodobnie wskazywała gwiazdę Alnitak (zeta Orionis) w konstelacji Oriona w okresie XXV w p.n.e. (czasem teoria ta jest odrzucona jako pseudoarcheologia). W teorii Orion był uosabiany z egipskim bogiem Ozyrysem. Jednak przypuszczenia te nie wyjaśniają umiejscowienia drugiego z szybów, który w pewnym miejscu zakręca, więc zdecydowanie zakłóciłoby to bezpośredni widok gwiazd.
4. Wielka Piramida lśniła jak gwiazda.
W krótkim filmie nakręconym przez Smithsonian Channel, egiptolog z Harvardu – Jacquelyn Williamson – opisuje szczegóły w jaki sposób rzemieślnicy rzeźbili i wykańczali ogromne bloki wapienne. Te skośne bloki o płaskich wierzchołkach, były głównie używane do frontowych ścian piramidy. Z filmu dowiadujemy się również, że ich powierzchnia była polerowana do perfekcji wieloma materiałami ściernymi, takimi jak piaskowiec, cegła i drobny piasek – w procesie, który wymagał nie tylko czasu i wysiłku, ale także zaawansowanych umiejętności rzemieślniczych.
Efekt końcowy takiego polerowania dawał nieskazitelnie gładkie powierzchnie, które były niesamowicie błyszczące. Biorąc pod uwagę, że w tamtym okresie nie było problemów z zanieczyszczeniem powietrza i smogiem, Wielka Piramida musiała być tworem iście nie z tego świata ze swoją gładką jak szkło, błyszczącą w słońcu powierzchnią. Starożytni Egipcjanie określili ją, dosyć poetycko, jako „Ikhet”, co oznacza „Cudowne światło”.
5. Najstarsza na świecie, nienaruszona łódź odnaleziona wewnątrz piramidy.
Morska aparatura, to prawdopodobnie ostatnia rzecz, której można spodziewać się oglądając piramidy w Gizie. Jednakże w 1954 roku archeolodzy natknęli się u stóp budowli, na 47 metrową łódź wykonaną z cedru libańskiego. Dziś znana jako Statek Cheopsa, wypakowana była dobrami na drogę w zaświaty. Jest to barka solarna, w której dusza zmarłego faraona miała podróżować po nieboskłonie wraz z bogiem Ra.
W kompleksie piramid odnaleziono jeszcze inne łodzie, które prawdopodobnie służyły w tym samym celu. Jednakże Statek Cheopsa pozostaje najstarszym i największym odkryciem, ze swoją ogromną powierzchnią 265 metrów kwadratowych. Faktycznie jest to najstarsza na świecie, nienaruszona łódź, wystawiana dzisiaj w muzeum w Gizie.
6. „Czerwony Sfinks” i jego mistycyzm.
Wielki Sfinks może wydawać się niewielki w porównaniu do piramid, ale ten wapienny okaz z ludzką głową i lwim ciałem nadal pozostaje największą na świecie monolityczną statuą, a także najstarszą na świecie rzeźbą.
Sfinks ma 80 metrów długości, 18 metrów szerokości i 22 metry wysokości. Historycy nadal nie są pewni, kto go stworzył. Przypuszczenia dotyczą między innymi jego syna Chefrena (co jest oficjalnym przypuszczeniem egiptologów), samego Cheopsa oraz Dżedefre, który był przyrodnim bratem Chefrena. Kolejną niewyjaśnioną kwestią jest samo przeznaczenie Sfinksa.
Większość archeologów przypuszcza, że przód Sfinksa był niegdyś otynkowany i pomalowany na ciemno-czerwony odcień. Jako ciekawostkę, można dodać, że między łapami Sfinksa znajduje się stela (granitowa płyta), która jest aktem dziękczynnym faraona Totmesa IV za objęcie władzy. Faraon odpoczywając u stóp posągu miał sen, w którym bóg obiecał mu tron Egiptu w zamian za uwolnienie od piasku pustyni. Totmes zrozumiał to jako prośbę o usunięcie piasku z rzeźby, co też uczynił, czego dowodzą źródła historyczne, w efekcie czego pomnik stał się celem pielgrzymek.
Zobacz też:
• Big Ben – ciekawostki
• Wieża Eiffla – ciekawostki
• Yaodong – chińskie domy w jaskiniach
• 50 niesamowitych, opuszczonych miejsc na świecie
• Potrzymaj mi piwo, czyli historia pewnego pilota, który po pijaku ukradł samolot i wylądował nim w centrum miasta
• Najmniejszy wieżowiec na świecie
• Niesamowita historia rozejmu bożonarodzeniowego podczas I wojny światowej
• Żelazko, lodówka i inne – jak wynaleziono rzeczy, których używamy codziennie
Źródło: hexapolis.com
Skomentuj
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.