50 opuszczonych miejsc i budynków z całego świata - Zalajkowane.pl
Nowe!

50 opuszczonych miejsc i budynków z całego świata

Na temat każdego opuszczonego budynku krąży jakaś mniej lub bardziej prawdziwa historia o tym, czemu został opuszczony. Gnijące, rozpadające się lub zupełnie pochłonięte przez naturę budynki są równie interesujące co przerażające. Poniżej znajduje się lista 50 opuszczonych budynków i ich historia.


Spis treści

50. Wyspa Ross, Andamany i Nikobary, Indie

Roślinność pochłonęła szczątki tego, co kiedyś nazywane było „Paryżem Wschodu”. W czasach swojej świetności wyspa była siedzibą brytyjskich urzędników państwowych oraz ośrodkiem karnym utworzonym po powstaniu sipajów w 1857 roku. Brytyjczycy urządzili tu sobie ekstrawaganckie sale bankietowe, piekarnie, kluby, baseny i ogrody, aż w 1941 nadeszło trzęsienie ziemi i inwazja Japończyków. Wyspę zajmowali Brytyjczycy i Japończycy do 1979 roku, kiedy to została przekazana Indyjskiej marynarce wojennej, która utworzyła tam niewielką bazę. W dzisiejszych czasach wyspę niemalże codziennie odwiedzają grupy turystów.

opuszczona wyspa Ross

Biswarup Ganguly za wikipedia.org



49. Silverdome, Pontiac, USA

Stadion Silverdome był niegdyś miejscem ważnych wydarzeń takich jak Super Bowl, koncerty The Rolling Stones czy Led Zeppelin. Jednakże od czasu wyniesienia się stamtąd drużyny Detroit Lions w 2002 roku stoi opuszczony.

Stadion oddano do użytku w 1975 roku, a jego maksymalna pojemność wynosiła 80 311 widzów. Na tym obiekcie rozegrano mecze fazy grupowej Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 1994. Aktualnie budynek został przeznaczony do rozbiórki.

Opuszczony stadion Silverdome w Michigan

fot: Carlos Osorio / AP



48. Wieża kościelna, jezioro Reschensee, Włochy

Kościół Altgraun w południowym Tyrolu był niegdyś zwykłym, włoskim kościołem. W 1950 roku został zatopiony wraz z całym miasteczkiem ponieważ elektrownia potrzebowała dużego zbiornika wodnego. Dzisiaj widać tam tylko dzwonnicę, która wygląda, jakby pływała pośrodku jeziora.

Kościół Altgraun w jeziorze Reschen, Włochy

fot: Zairon (za wikipedia.org)



47. Wojskowy szpital, Beelitz, Niemcy

Ten upiorny szpital wojskowy jest miejscem, do którego trafił Adolf Hitler z urazem uda po jednej z bitw podczas I Wojny Światowej w 1916 roku. Wybudowano go pod koniec XIX wieku i miał posłużyć rehabilitacji gruźlików, ale został opuszczony podczas upadku wschodnich Niemiec. Budynek był wykorzystany podczas kręcenia „Pianisty”.

Wojskowy szpital, Beelitz

fot: dailymail.co.uk



46. Hotel Haludovo, Krk, Chorwacja

Ten modernistyczny hotel został otworzony w 1971 roku i przyciągnął wielu turystów na chorwacką wyspę Krk. Rok później, założyciel magazynu „Penthouse”, Bob Guccione, zainwestował w niego 45 milionów dolarów, rozbudował i zmienił w Penthouse Adriatic Club Casino. Kiedy na początku lat 90. w Jugosławii rozpoczęła się wojna, wyspa przestała być popularnym celem podróży i w końcu hotel opuszczono.

Opuszczony hotel Haludovo Palace w Chorwacji

fot: http://sometimes-interesting.com oraz AP Photo/Darko Bandic



45. Monument na Buzłudży, Bułgaria

Ten opuszczony monument, znajdujący się wysoko w bułgarskich górach, był niegdyś siedzibą partii komunistycznej. W związku z sowieckimi wpływami, partia postanowiła wznieść ten monument w celu uczczenia socjalizmu. Miejsce zostało porzucone po upadku rządu w 1989 roku.

Siedziba bułgarskiej partii komunistycznej

Foto: REX/ East News

Siedziba bułgarskiej partii komunistycznej

Foto: REX/ East News

Siedziba bułgarskiej partii komunistycznej

Foto: Ian Murray / East News



44. Elektrownia węglowa, Lynch, Kentucky

W miejscowości Lynch niegdyś znajdowało się największe na świecie miasteczko górnicze zamieszkiwane przez około 10,000 mieszkańców. Lynch posiadało nawet własną elektrownię, którą wybudowano w 1919 roku. Niestety wraz ze spadkiem wydobycia węgla spadła też liczba ludności. Teraz zarówno elektrownia, jak i większa część miasteczka Lynch są opuszczone (w 2010 roku mieszkało tam mniej niż 1000 osób).

Opuszczona elektrownia, Lunch, Kentucky, USA

fot: dailymail.co.uk



43. Forty Maunsella, ujścia Tamizy i Mersey, Wielka Brytania

Forty były stawiane podczas II Wojny Światowej w celu obronienia Anglii przed Niemcami. Grupa fortów wzniesiona nad wodą na kolumnach tworzyła kompleks, zaprojektowany przez cywilnego inżyniera Guy’a Maunsella.

Forty oficjalnie zamknięto w latach 50. ale konstrukcje nadal tam stoją i można je dostrzec z lądu na East Beach Park. W latach 60. forty były siedzibami pirackich rozgłośni radiowych oraz nieuznawanego księstwa Sealand.

Forty Maunsella

fot: wikipedia



42. Baza okrętów podwodnych, Bałakława, Ukraina

Placówka została zbudowana przez ZSRR jako tajna baza radzieckich okrętów podwodnych i magazyn broni atomowej podczas Zimnej Wojny. Kompleks przez długi czas pozostał nietknięty aż do 2000 roku, kiedy to Rosja sprezentowała bazę Ukraińskiej marynarce wojennej. Aktualnie znajduje się tam muzeum.

Baza okrętów podwodnych, Bałakława, Ukraina

fot: http://russos.livejournal.com/210363.html

Baza okrętów podwodnych, Bałakława, Ukraina

fot: http://russos.livejournal.com/210363.html



41. Jonestown, Gujana

Wydarzyła się tam jedna z największych tragedii w historii Ameryki, kiedy to 909 członków Świątyni Ludu zmarło wskutek zatrucia cyjankiem, w zbiorowym samobójstwie z rozkazu przywódcy sekty. Wioska została pochłonięta przez gęstą dżunglę, ale kilka budowli nadal stoi.

Jonestown, Gujana

fot: Tomas van Houtryve / AP



40. Prypeć, Ukraina

26 kwietnia 1986 w elektrowni jądrowej w Czarnobylu nastąpił wybuch 10 razy potężniejszy niż bomba w Hiroszimie. Około 50,000 ludzi było zmuszonych do ewakuacji, wyjeżdżając w takim pośpiechu, że miasto wygląda, jakby zatrzymał się w nim czas.

Na podłogach opuszczonych przedszkoli leżą porozrzucane lalki, kawałki prześcieradeł i poduszek nadal leżą na łóżkach, a naczynia gniją w zlewach. Poziom napromieniowania w mieście nadal jest zbyt wysoki, żeby ktokolwiek w nim mieszkał na stałe, więc pozostaje nietknięte.

Prypeć – opuszczone miasto w obwodzie kijowskim, w północnej Ukrainie

fot: chernobylguide.com

Prypeć – opuszczone miasto w obwodzie kijowskim, w północnej Ukrainie

https://www.flickr.com/photos/pixog/8227389886



39. Opuszczona stacja metra pod Ratuszem w Nowym Jorku, USA

Ukończona w 1904 roku stacja pod Ratuszem była pierwszą stacją nowojorskiej linii metra. Zaprojektowana, żeby zrobić wrażenie na ludziach – zrobiono w niej łukowate sklepienie, pokryto ją rzymską cegłą i powieszono miedziane żyrandole.

Zamknięto ją w 1945 roku, ponieważ nie była przystosowana do ciągle wzrastającego ruchu. Nadal można ją zobaczyć jeżeli zostanie się w pociągu numer 6, po ostatniej stacji, kiedy wraca do miasta.

Opuszczona stacja metra w Nowym Jorku

Felix Lipov / Shutterstock



38. Kolmanskop, Namibia

Kolmanskop szczyty świetności przebyło w czasach, gdy na początku XX w. przybyli tam niemieccy górnicy, żeby szukać diamentów. Razem z nimi przybyła niemiecka architektura, co nadało tej pustynnej okolicy bogatego, zupełnie nie pasującego wyglądu. W mieście znajdowała się sala balowa, szpital i kręgielnia.

Upadek miasta zaczął się zaraz po I Wojnie Światowej, ale ostatnim gwoździem do trumny było odkrycie bogatej w diamenty okolicy przy wybrzeżu w 1928 roku. Większość mieszkańców natychmiast przeniosła się na nowe miejsce, pozostawiając rzeczy i miasto za sobą. Kolmanskop stopniowo pochłania pustynia. Można odbyć do niego wycieczkę z niedalekiego miasta Luderitz.

Kolmanskop - opuszczone miasto w Namibii

fot: Flickr Creative Commons/jbdodane (https://www.flickr.com/photos/jbdodane/)

Kolmanskop - opuszczone miasto w Namibii

fot: http://www.bestphotosite.net/kolmanskop-ghost-town



37. Simacem, Sumatra Północna, Indonezja

Po 400 latach uśpienia indonezyjski wulkan Sinabung zaczął stwarzać w ostatnich latach zagrożenie i wiele wiosek umiejscowionych na jego zboczach musiało się ewakuować. Pozostają opuszczone, bo stwarzają zbyt duże zagrożenie, żeby w nich mieszkać. Simacem jest jednym z takich miejsc, wypełnionych resztkami życia pozostawionymi w pośpiechu.

Opuszczona wioska Simacem, Sumatra Północna, Indonezja

fot: Binsar Bakkara / AP

Opuszczona wioska Simacem, Sumatra Północna, Indonezja

fot: Binsar Bakkara / AP



36. Teatr Orpheum, New Bedford, Massachusetts

W czasach swojej świetności Teatr Orpheum był wspaniałym okazem pięknej architektury dzięki płaskiemu dachowi i symetryczności. Wnętrze było imponujące.

Teatr, który otworzono 15 kwietnia 1912 roku (co ciekawe tego samego dnia zatonął Titanic) stał się bardzo popularnym miejscem do organizowania imprez (posiadał salę balową, gimnastyczną i strzelnicę). Od zamknięcia w 1962 roku miał już kilku właścicieli i planowano otworzenie go ponownie jako teatr społeczny. Do dziś pozostaje zamknięty i krążą plotki, że jest nawiedzony.

Opuszczony Teatr Orpheum, New Bedford, Massachusetts

fot: http://i.imgur.com/jj1uAUX.jpg



35. Humberstone, Chile

Humberstone jest byłym brytyjskim miasteczkiem stworzonym na potrzeby wydobycia saletry na pustyni Atakama. W czasach świetności mieszkało tu 5000 osób. Podczas I Wojny Światowej azotan sodu zsyntetyzowano, co oznaczało, że placówka nie będzie dłużej potrzebna.

To kolejne miejsce, które ludzie opuścili w takim pośpiechu, że wygląda, jakby zatrzymał się tam czas – szafy pełne są ubrań a na ścianach wiszą zdjęcia. W 2005 roku Humberstone znalazło się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Humberstone – opuszczone miasto w północnym Chile

fot: http://www.flickr.com/photos/rewbs/1990534476/



34. Dworzec Główny w Detroit, Michigan

Mimo, że Dworzec Główny w Detroit był niegdyś najwyższym dworcem na świecie, stoi opuszczony od 1988 roku kiedy przestał korzystać z niego operator pociągów pasażerskich Amtrak. Dworzec stał się symbolem upadku miasta.

Opuszczony dworzec w Detroit

fot: 2004 photo by J. Kyle Keener / Detroit Free Press

Opuszczony dworzec w Detroit

fot: Jeremy Blakeslee jeremyblakesleephoto.com (za wikipedia)



33. Wioska olimpijska, Ateny, Grecja

Mimo, że po Atenach spodziewamy się raczej antycznych ruin, te nowoczesne placówki uległy rozpadowi znacznie szybciej. Po Igrzyskach Olimpijskich w 2004 roku, Grecja nie znalazła użytku dla światowej klasy, bardzo drogich w utrzymaniu boisk dla tak niszowych sportów jak piłka ręczna, siatkówka plażowa czy też pływanie, więc stały się zupełnie bezużyteczne od razu po zakończeniu Igrzysk.

Opuszczone obiekty sportowe w Atenach

Fot: AP

Opuszczone obiekty sportowe w Atenach

fot: Milos Bicanski/Getty Images



32. Sierociniec na wyspie Büyükada, Istambuł, Turcja

Ten wielki, drewniany budynek na wyspie Büyükada miał być luksusowym hotelem i kasynem. Jednakże w wyniku problemów z dostaniem pozwoleń budynek został sprzedany i zmieniony w sierociniec na początku XX w. Jest to największy drewniany budynek w Europie.

Po zakończeniu działalności sierocińca w 1964 roku budynek stał opuszczony przez lata. W 2012 roku rozpoczęto jego renowację w celu przekształcenia go w instytut środowiskowy.

opuszczony sierociniec

fot: Jwslubbock (za wikipedia.org)



31. Zamek Bannermana, Beacon, Nowy Jork

Mieszczący się na wyspie Pollepel, na rzece Hudson, zamek Bannermana służył jako magazyn z bronią Franka Bannermana, szkockiego handlarza bronią w Nowym Jorku. Bannerman z żoną wybudowali tu przepiękny, pałacowy dom i mieszkali tam w trakcie lata.

Po wybuchu prochu w 1920 roku, kilku pożarom i zmianom właścicieli, zamek nie jest już tak piękny jak niegdyś, ale nazwisko Bannermana nadal widnieje na resztkach fasady. Dzisiaj zainteresowani turyści mogą opłynąć wyspę na łodzi lub kajaku.

Opuszczony zamek Bannermana

fot: Bannerman Castle Trust/Facebook



30. Pompeje, Włochy

Wulkan Wezuwiusz wybuchając w 79 roku kompletnie zakopał to antyczne rzymskie miasto pod grubą warstwą wulkanicznego pyłu. Pompeje pozostawały porzucone aż do 1748 roku, kiedy odkrywcy odkopali je, zachowane w całości, pod 7 metrami pyłu i szczątek. Wiele z budowli stoi do dziś i można je odwiedzać.

Pompeje dzisiaj

fot: positano.com



29. Prora, wyspa Rugia, Niemcy

Trzy lata przed inwazją na Polskę w 1939, Adolf Hitler zarządził budowę długiego na 5 kilometrów resortu turystycznego na wyspie Rugia – największego tego typu ośrodka na świecie. Prora miała być kwintesencją masowego wypoczynku dla obywateli III Rrzeszy.

Kiedy rozpoczęła się II Wojna Światowa prace nad Prorą zostały przerwane i porzucono ją na kilkadziesiąt lat. Obecnie trwają pracę nad przekształceniem tego miejsca w luksusowy ośrodek wypoczynkowy.

Prora - opuszczony kompleks wypoczynkowy

fot: Queryzo za wikipedia.org

Prora - opuszczony kompleks wypoczynkowy

fot: independent.co.uk



28. Astrodome, Houston, Texas

Astrodome był pierwszym na świecie krytym stadionem. Obecnie stoi opuszczony od 2003 roku kiedy to opuściła go drużyna bejsbolowa Houston Astros. Odznaczający się na panoramie miasta stadion nie jest na razie przeznaczony do rozbiórki.

Opuszczony stadion w Houston

fot: skyscrapercity.com



27. Latarnia morska Mys Aniva, wyspa Sachalin, Rosja

Aniva jest nadbrzeżnym miastem na wyspie Sachalin niedaleko Japonii. Latarnia Mys Aniva spoczywa na skalnym zboczu opuszczona i zniszczona. Została wybudowana przez japońskich inżynierów w 1939 roku i była używana przez rosyjskie i japońskie wojska. Miejsce jest popularne wśród miejskich odkrywców, niektórzy znaleźli tam rzeczy, które należały do ludzi niegdyś zamieszkujących latarnię.

opuszczona latarnia morska

fot: michaeljohngrist.com

fot: zastavki.com



26. Zakład karny Eastern State, Filadelfia

Ten upiorny zakład karny był kiedyś najsławniejszym więzieniem na świecie, a teraz stoi zrujnowany. Przetrzymywano tam wielu znanych przestępców, w tym Ala Capone, szefa mafii w Chicago.

opuszczone więzienie

fot: Associated Press



25. Kościół Św. Mikołaja, jezioro Mavrovo, Macedonia

Kościół Świętego Mikołaja został wybudowany w 1850 roku, ale stoi opuszczony od około 100 lat. Kiedy stworzono jezioro Mavrovo tama zalała okolicę. Ponieważ okolicę w ostatnich latach nawiedzają susze turyści mogą wejść do środka i zwiedzić ruiny.

Opuszczony kościół w Macedonii

fot: Reddit.com



24. Kopułowe domy, wyspa Marco, Floryda

Te betonowe kopulaste konstrukcje mogą wyglądać futurystycznie, ale są po prostu domkami wakacyjnymi emerytowanego wytwórcy ropy. Bob Lee wybudował je w 1981 jako przyjazne środowisku i samodzielne miejsca na wypad dla swojej rodziny. Mimo, że domki postawiono na plaży, erozja spowodowała, że znalazły się nad oceanem i stoją tam do dziś.

Kopułowe domy, wyspa Marco, Floryda

fot: wikipedia



23. Kościół metodystów, Gary, Indiana

Załamanie się przemysłu metalurgicznego bardzo wpłynęło na miasto Gary w latach 70. Ten ekonomiczny kryzys spowodował opuszczenie wielu niegdyś popularnych budynków, w tym kościoła metodystów. W 1926 roku na budowę kościoła wydano milion dolarów, co w dzisiejszych realiach odpowiadało 7 milionom. Niestety pomimo całej pracy włożonej w ten piękny, gotycki kościół, parafię zamknięto w 1975 roku. Kościół nie pozostał nietknięty od zamknięcia. Posłużył jako plan filmowy dla wielu filmów, między innymi „Koszmaru z ulicy Wiązów”, „Transformers 3” i „Pearl Harbor”.

Opuszczony kościół

fot: City Methodist Church (Gary, Indiana)/Wikipedia



22. Sanatorium Waverly Hills, Louisville, Kentucky

Sanatorium Waverly Hills służyło za miejsce kwarantanny pacjentów z gruźlicą na początku XX w., chociaż budynek, który stoi do dzisiaj nie był ukończony aż do 1926 r. Szpital działał do 1961 r. kiedy to odkryto antybiotyk leczący gruźlicę. Dzisiaj wielu ludzi twierdzi, że miejsce jest nawiedzone. Odwiedzający mogą wziąć udział w poszukiwaniu duchów i obejrzeć pokaz laserowy na terenie szpitala.

Sanatorium Waverly Hills

fot: Kris Arnold, http://www.krisarnold.com



21. „Wieża Duchów” Sathorn Unique, Bangkok, Tajlandia

Powszechnie znany jako „Wieża Duchów” budynek Sathorn Unique jest opuszczonym drapaczem chmur, który okrywa tajemnica. Luksusowy wieżowiec budowano w latach 90. ale konstrukcja została nagle przerwana w 1997 roku w związku z azjatyckim kryzysem finansowym. W efekcie budynek zaczął niszczeć i stał się rajem dla miejskich odkrywców. Wnętrze wieży jest pokryte graffiti. Chociaż wspinanie się na szczyt budynku jest bardzo niebezpieczne, odwiedzający mogą nadal obejrzeć parter i okoliczny garaż.

opuszczony drapacz chmur

fot: Tanayakorn/Shutterstock



20. Hotel Ryugyong, Pjongjang, Korea Północna

Hotel Ryugyong ze swoimi 105 piętrami i zaskakującym trójkątnym kształtem góruje nad większością miasta. Konstrukcję rozpoczęto w 1989 roku z planami stworzenia holi, kasyn i klubów nocnych, jednakże hotel pozostaje nieskończony od lat. W sierpniu doniesiono, że niebawem budowla ma rozpocząć się ponownie.

Opuszczony hotel Ryugyong

fot: Ho New/Reuters



19. Bodie, Kalifornia

Bodie znajduje się zaledwie kilka godzin jazdy na południe od popularnej wakacyjnej lokacji nad jeziorem Tahoe, ale wygląda jak cofnięte w czasie do Dzikiego Zachodu.

To wymarłe miasto, które obecnie jest parkiem stanowym, lata świetności przeżyło podczas kalifornijskiej gorączki złota pod koniec XIX w. Dzisiaj dba się o to, żeby miasto pozostało jak najbardziej autentyczne. Każdego lata park oferuje oferuje nocne wycieczki z duchami, w trakcie których zabierają turystów do kościoła i 106-letniej opuszczonej kopalni.

Opuszczone miasto Bodie

fot: screen z youtube



18. Teufelsberg, Berlin, Niemcy

Znajdujące się w Berlinie Teufelsber („Diabelska Góra”) jest sztucznie stworzonym wzgórzem z gruzu pozostałego po II Wojnie Światowej. Podczas Zimnej Wojny kopulaste budowle zostały dodane na użytek amerykańskiej stacji podsłuchowej. Anteny i talerze satelitarne postawiono w celu przechwytywania sygnałów radiowych ze wschodniego Berlina.

teufelsberg w Berlinie

fot: Reuters/Hannibal Hanschke



17. Pawilon Stanu Nowy Jork, Flushing Meadows, Nowy Jork

Futurystycznie wyglądające budowle na terenie Flushing Meadows Corona Park zostały postawione na początku lat 60. na użytek Nowojorskiej Wystawy Światowej z 1964 r. Zespół najlepszych architektów, takich jak Philip Johnson, Richard Foster i Lev Zetlin, zaprojektował kompleks, który zawierał wieże obserwacyjne, teatr i namiot z dachem zawieszonym na linach. Stoi opuszczony od lat, ale na 2019 rok zaplanowana jest już rekonstrukcja, która otworzy go znów turystom.

Pawilon Stanu Nowy Jork, Flushing Meadows

fot: wikipedia.org



16. Park rozrywki Nara Dreamland, Japonia.

Wybudowany w 1961 roku Nara Dreamland był zainspirowany kalifornijskim Disneyworldem, ale popadł w ruinę po zamknięciu w 2006 roku w związku z malejącą liczbą odwiedzających.

Opuszczony park rozrywki Nara Dreamland

fot: Merabet Hichem / Shutterstock



15. Centro Financiero Confinanzas, Caracas, Wenezuela

Ten niedokończony drapacz chmur w Caracas znany jest bardziej jako „Wieża Dawida”. Budowa obiektu, który miał być centrum finansowym rozpoczęła się w 1990 r. Niestety wszystko wstrzymano w 1994 po śmierci jednego z głównych inwestorów i wskutek kryzysu gospodarczego w Wenezueli.

Wieżowiec przejęli dzicy lokatorzy, tworząc tam dużą społeczność, ale w 2015 zostali stamtąd eksmitowani. Przyszłość budynku pozostaje nieznana.

La Torre de David - trzeci najwyższy budynek w Wenezueli

fot: http://inbudo.pl



14. Centralia, Pensylwania

Do 1962 Centralia była zwykłym miastem górniczym, jakich wiele w środkowej Pensylwanii. Jednakże po pożarze wysypiska, który rozprzestrzenił się do kilku okolicznych kopalni, miasto stało się nienadające się do zamieszkania.

Pożar przenosząc się po kopalniach pod miastem spowodował zagrożenie zdrowia mieszkańców. Dzisiaj Centralia jest praktycznie zupełnie opuszczona (zostało zaledwie kilka osób), ale jest pełna przyprawiających o dreszcz pustych domów, ulic i lokali. Nadal można dostrzec parę wydobywającą się spod ziemi w wielu miejscach, gdyż złoża węgla pod miastem nadal płoną! Więcej o Centralii pisaliśmy tutaj.

Centralia w USA - płonące miasto

fot: https://www.flickr.com/photos/rse/84268049



13. Garnet, Montana

Wiele miasteczek górniczych zostało wybudowanych szybko i z lichej jakości materiałów, żeby górnicy mogli rozpocząć pracę jak najszybciej. W taki sposób dziewiętnastowieczne Garnet w stanie Montana mieściło 1000 osób.

Garnet znane jest jako najlepiej zachowane wymarłe miasto. Za jedyne 3 dolary można zwiedzić chaty, szkołę i bary, które były domem dla górników i ich rodzin. W okolicy jest pole namiotowe dla ludzi, którzy mają ochotę zostać tam na noc.

Garnet - opuszczone górnicze miasto

fot: Sherb at English Wikipedia



12. Craco, Włochy

To opuszczone miasto zostało wybudowane w VIII w. na klifie, 400 metrów nad ziemią. Miasto opustoszało w związku z licznymi katastrofami naturalnymi. W 1963 wiele osób zostało ewakuowane po osunięciu się ziemi, w 1972 nadeszła powódź, która znacznie pogorszyła warunki. Ostatecznym czynnikiem było trzęsienie ziemi w 1980, po którym miasto opustoszało doszczętnie.

Miasto jest zamknięte i żeby je zwiedzić trzeba umówić wcześniej wycieczkę z przewodnikiem. Dzięki cudownie nietkniętemu pomnikowi Maryi Dziewicy w mieście odbywa się wiele wydarzeń religijnych. I pomimo że teren jest jak tykająca bomba, posłużył jako plan zdjęciowy wielu filmów, w tym „Pasji”.

Craco - opuszczone miasto we Włoszech

fot: screen z youtube.com



11. Dworzec międzynarodowy w Canfranc, Hiszpania

Znajdujący się w północno-wschodniej Hiszpanii, niedaleko granicy z Francją, międzynarodowy dworzec w Canfranc był niegdyś luksusowym i pięknym pod względem architektonicznym przystankiem dla ludzi podróżujących przez Europę pociągiem.

Na początku lat 40. dworzec przejęli naziści, wstrzymując transport. Po II Wojnie Światowej wypadek pociągu w latach 70. uszkodził tory i spowodował kolejne zamknięcie. Mimo, że budynku nie używa się już jako dworca, jego część służy jako rządowe laboratorium.

Opuszczony dworzec w Canfranc

fot: Canfranc International Railway Station/Wikipedia



10. Dryfujący las, Sydney, Australia

Okręt SS Ayrfield podczas II Wojny Światowej był używany często, zwykle podróżując w tę i z powrotem od Newcastle do Sydney. Kiedy w latach 70. wycofano go z użytku, posłużył w zupełnie innym celu. Porzucono go w zatoce Homebush, niedaleko brzegu. Rośliny zaczęły porastać to co pozostało z kadłuba i w końcu wyrósł tam bujny las. Dzisiaj można oglądać wyrastające na nim, w pełni wyrośnięte namorzyny, które tworzą niecodzienny kontrast z pordzewiałym kadłubem.

Dryfujący las na SS Ayrfield

fot: News.com.au / Scott Stramyk



9. Szkoła Crookham Court, Nowy Jork

Ta szkoła dla chłopców w Berkshire stoi opuszczona od końca lat 80. kiedy to wyszła na jaw głośna sprawa znęcania się nad dziećmi, co poskutkowało jej zamknięciem. Fotograf, który odwiedził to miejsce powiedział: „Czułem się wstrząśnięty. Zastanawiałem się jak okropne rzeczy działy się w tych opustoszałych pokojach. Strach o tym myśleć.” Czworo z opiekunów zostało skazanych, a budynek popada w ruinę.

Opuszczona szkoła

fot: Sherman Cahal / Shutterstock



8. Wioska Letchworth, hrabstwo Rockland, Nowy Jork

Niegdyś okazały kampus, dzisiaj Letchworth to zlikwidowany szpital psychiatryczny, który popadł w ruinę. Mimo, że wyprzedzał swoje czasy (testowano tam pierwsze szczepionki na polio w latach 50.), zamknięto go w 1996 roku po latach doniesień o znęcaniu się oraz koszmarnych warunkach.

Chociaż większość budynków jest pokryta na zewnątrz jak i w środku przez graffiti, nadal można zaobserwować tam oryginalną architekturę i przeznaczenie budynków szpitalnych.

Letchworth opuszczony szpital

fot: Letchworth Village/Wikipedia



7. Hotele w Varoshy, Cypr

Varosha, niegdyś popularne wśród turystów miasto na Cyprze. Dzisiaj cała plażowa okolica pozostaje opuszczona. W czasach świetności Varoshę odwiedzały Elizabeth Taylor i Brigitte Bardot. Niestety w 1974 tureckie wojska przejęły okolicę, hotele i lokale straciły klientów i zostały zamknięte. Do dzisiaj wiele hoteli z widokiem na morze stoi dalej przy plaży, ale pozostają puste.

Opuszczone hotele Varosha, Cypr

Famagusta/Wikipedia



6. Park rozrywki Spreepark, Berlin, Niemcy

Spreepark został wybudowany w 1969 na obrzeżach Berlina, jako park rozrywki dla wielbicieli dinozaurów. Mimo, że początkowo był bardzo popularny w 2002 został zamknięty z powodu braku zainteresowania.
Większość budynków jest zamknięta dla turystów, ale park można zwiedzić z przewodnikiem.

Opuszczony park rozrywki

fot: gruen-berlin.de



5. Wyspa Hashima, Japonia

Hashima znana była niegdyś z podmorskich kopalni węgla, które zaczęły funkcjonować w 1881 roku. Najwięcej ludzi zamieszkiwało w 1959 roku (ponad 5,000). Niestety kopalnie zaczęły się wyczerpywać i w 1974 większość ludzi wyjechała.

Tętniąca niegdyś życiem wyspa jest teraz zupełnie opustoszała. Wyjątkiem są turyści, którzy chcą obejrzeć porzucone domy, sklepy i puste ulice. Wyspę pokazano także w filmie „Skyfall” jako kryjówkę wroga Bonda.

Hashima - wyspa duchów

Fot: Jordy Meow / Wikimedia [Creative Commons]



4. Zamek Miranda, Celles, Belgia

Ten opuszczony budynek służył w wielu różnych celach. Został wybudowany przez francuskich arystokratów, którzy uciekli przed gilotyną. W trakcie II wojny światowej zamek trafił w ręce armii niemieckiej, później stał się sierocińcem, a obecnie jest tylko ruiną. Od lat 90. pozostawał opuszczony a jego właściciele szukali inwestorów, by utworzyć w nim hotel. Inwestorów nie znaleziono a zamek popadał w dalszą ruinę na skutek pożaru z 1995 roku i uderzenia pioruna z 2006. Obecnie planowana jest jego rozbiórka.

Zamek Miranda

fot: Pel Laurens – http://www.forgotten-beauty.com



3. Zamek Gwrych, Walia

Wybudowany na początku XIX w. zamek Gwrych miał niegdyś 128 pokojów, w tym 28 sypialni, dwie palarnie, jadalnię, pokój do gry w bilard i pokoje dla służby. Podczas II Wojny Światowej przebywało w nim 200 żydowskich uchodźców, później został otwarty do użytku publicznego. Mimo, że zamek stoi pusty od lat, niedawno został kupiony z zamiarem przekształcenia go w operę i luksusowy hotel, jednakże nie doszło to do skutku.

Zamek Grych

fot: www.derelictplaces.co.uk



2. Sierociniec Świętej Rodziny, Marquette, Michigan

Niegdyś miejsce dla 200 dzieci pełne klas, dormitoriów, bawialni, jadalni i innych miejsc użytkowych. Sierociniec Świętej Rodziny został zamknięty w 1965.

Na temat tego miejsca krąży cała masa miejskich legend i historii, w tym takie o znęcaniu się i śmierci kilku dzieci. Niektórzy mówią, że można tam nadal usłyszeć bawiące się dzieci. Przyprawiający o dreszczyk budynek jest teraz odnawiany i przekształcany w mieszkania dla śmiałków, którzy nie boją się tam wprowadzić.

Opuszczony sierociniec

fot: https://www.flickr.com/photos/chadrjohnson/19084868959/



1. Cmentarz łodzi Moynaq, Uzbekistan

Cmentarz łodzi Moynaq jest opustoszałem miejscem na środku uzbekistańskiej pustyni, znajdującym się 150 km od wybrzeża. Niegdyś było tu czwarte pod względem wielkości największe jezioro na świecie! Jezioro Aralskie wyschło, kiedy rzeki je zasilające zostały przekierowane w celu nawodnienia w latach 60. Dzisiaj dziesiątki porzuconych łodzi ulegają rozkładowi w pustynnym słońcu. Więcej zdjęć pokazywaliśmy tutaj.

Moynaq Uzbekistan

Morze Aralskie w 1989 i 2008 roku (fot: amusingplanet.com)

Moynaq Uzbekistan

fot: http://www.flickr.com/photos/helemaalvandekaart/3889985362/

Zobacz też: Najdziwniejsze budynki z czasów ZSSR

Dom Sowietów w Kaliningradzie

fot: englishrussia.com

za: thisisinsider.com

4 komentarze

Skomentuj