Tapety skandynawskie – graficzny akcent w północnej aranżacji - Zalajkowane.pl
Nowe!

Tapety skandynawskie – graficzny akcent w północnej aranżacji

Z czym kojarzy nam się styl skandynawski? Dla większości z nas to przede wszystkim biel, aranżacyjny minimalizm i chłodna w wyrazie przestrzeń. Tymczasem to wcale nie oto chodzi w północnym wystroju. Wszechobecna biel ma swoje praktyczne uzasadnienie, ponieważ pozwala rozjaśnić dom podczas długich, zimowych dni, ale nie oznacza to jednocześnie, że nie możemy wprowadzić do wnętrza odrobiny koloru. Fantazja jest zawsze mile widziana!

Przyjrzyjmy się bliżej skandynawskiej stylistyce. Wspomniany minimalizm nie jest przypadkowym wymysłem o czysto estetycznym podłożu. Jego celem jest przede wszystkim stworzenie praktycznego i funkcjonalnie zagospodarowanego metrażu. Właśnie dlatego rezygnuje się tutaj ze wszystkich mebli i sprzętów, które nie są nam niezbędne. Jeśli ich jedynym zastosowaniem ma być tylko ograniczenie naszej życiowej przestrzeni, to spokojnie możemy im podziękować, zyskując optycznie dodatkowy metraż. To właśnie oszczędna aranżacja stoi za tym, że mieszkanie może sprawiać wrażenie chłodnego i nieprzytulnego. Pamiętajmy jednak, że istotnym elementem tworzonego przez nas wystroju są dodatki i to właśnie one mogą diametralnie zmienić dotychczasowy charakter pokoju. To prawda, że w omawianej przez nas estetyce dominuje biel, ale nie istnieje żaden zakaz, który uniemożliwiałby nam przełamanie tego monopolu.

Naszym życiem rządzi wiele reguł – od zasad poprawnego pisania przez kodeks pracy i ruchu drogowego po normy moralne, którymi kierujemy się w relacjach z innymi ludźmi. W świecie aranżacji wnętrz pozwólmy więc sobie na nieco więcej swobody, która z pewnością wyjdzie nam na dobre. Kolorowa i wyrazista tapeta w stylu skandynawskim nie tylko ożywi przestrzeń, ale podkreśli także północny charakter naszej stylizacji. Dzięki niej nawet zwykły pokój, który do tej pory nie kojarzył się ze stylem scandi, zmieni się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. – powiedział nam w rozmowie specjalista Myloview.pl.

Północny bestiariusz

Jakie zwierzę kojarzy się w pierwszej kolejności z estetyką scandi? Z pewnością wycinany w sosnowym drewnie konik z Dalarna, który miał odstraszać złe duchy. Figurka lub plakat z takim przedstawieniem będzie się znakomicie prezentować, ale na tym nie kończą się nasze animalistyczne propozycje. Jeśli szukamy wielkoformatowej ozdoby, w tej roli o wiele lepsza okaże się tapeta. Styl skandynawski to także dzikie, ukrywające się w lasach gatunki, jak sarny czy renifery, a także lisy i zające.

Graficzne sylwetki tych zwierząt przełamią minimalistyczny i chłodny w wyrazie wystrój, nadając mu o wiele bardziej przytulnego charakteru. Tylko od naszej fantazji będzie zależeć, czy postawimy na deseń, składający się z całych sylwetek, samych tylko głów, czy niewielkich scenek rodzajowych z sarnami pośród choinek. Jeśli zdecydujemy się na taką tapetę, możemy dobrać do niej także plakat z przedstawieniem innego skandynawskiego zwierzęcia i stworzyć w ten sposób spójną i bardzo efektowną aranżację.

tapeta skandynawska zwierzęta

fot. myloview.plSkandynawska flora

A gdybyśmy tak wprowadzili do północnej aranżacji floralne motywy? Zrezygnujmy jednak z bujnych kwiatów i skupmy naszą uwagę na roślinnych wiciach i zgeometryzowanych kompozycjach. Jakie wzory będą się w takim wystroju najlepiej prezentować? Na uwagę zasługują trzy propozycje, a o każdej z nich powie nam więcej specjalista z Myloview.pl:

Doskonałym rozwiązaniem będą floralne przedstawienia, utrzymane w folkowej estetyce. Uproszczone formy, intensywne kolory oraz pogodny charakter, jaki emanuje z takich deseni, pozwoli nam się cieszyć unikalną aranżacją. Innym pomysłem są bardzo ekspresyjne wzory, których siła oddziaływania polega na tym, że zrywają z regularnością i symetrią, jaką odznaczają się desenie. Liście i gałązki rozmieszczone są na tapecie w przypadkowy sposób, a duży graficzny wzór od razu ściąga na siebie całą uwagę. Z pewnością jest to nietypowe rozwiązanie w stylu skandynawskim, ale nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy puścili wodze fantazji. Trzecią propozycją są natomiast dyskretne ornamenty – jasne rośliny na szarym tle, które z pewnością urozmaicą przestrzeń, ale nie staną się dominantą wnętrza. Takie rozwiązanie będzie idealne, gdy mamy w mieszkaniu oryginalne i designerskie meble, których nic nie powinno przyćmić.

tapeta skandynawska rośliny

fot. myloview.plNordyckie desenie

A jeśli nie zwierzęta i nie rośliny? To oczywiście ponadczasowe, geometryczne wzory w pastelowych kolorach. Jasne wnętrza prezentują się o wiele lepiej, gdy wszechobecną biel przełamie wyrazisty akcent dekoracyjny. By uzyskać spektakularny efekt, potrzebna nam będzie tapeta.

Styl skandynawski wcale nie musi być stonowany i monotonny. Odważmy się na odrobinę szaleństwa i wprowadźmy do naszej aranżacji trójkąty, romby, zygzaki, jodełkę, paski lub groszki. Takie wzory ożywią pokój, nieco go zdynamizują i spowodują, że nasz salon czy sypialnia nabierze zupełnie nowej jakości. Ciekawe rezultaty osiągniemy, gdy pod kolor tapety dobierzemy także dodatki. Może to być utrzymany w tym samym odcieniu klosz lampy, dywan, wygodny fotel do czytania lub zasłony. Każdy element, jaki wprowadzamy do pokoju, powinien stworzyć z nim harmonijnie prezentującą się całość. Jeśli postawimy więc na barwny akcent na ścianie, sprawmy, by nie był jednym takim akcentem w wystroju.

tapeta skandynawska desenie

fot. myloview.pl

Mamy nadzieję, że pokazaliśmy Wam nieco inne oblicze skandynawskiej estetyki – bardziej kolorowe, przytulne i miłe dla oka. Zwierzęcy print, roślinny ornament czy geometryczny wzór ożywi stonowaną stylizację, stając się jednocześnie doskonale skomponowanym dodatkiem.

Tekst przygotowany przy współpracy z Myloview.pl

Skomentuj