Filtry paliwa i ich wymiana, wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat! - Zalajkowane.pl
Nowe!

Filtry paliwa i ich wymiana, wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat!

Chociaż filtry paliwa zdają się elementami dość niepozornymi, to jednak stanowią bardzo istotny komponent układu paliwowego. Ich jakość wpływa na kulturę pracy silnika, jego osiągi i spalanie. Uszkodzony filtr może unieruchomić samochód lub doprowadzić do poważnych i drogich w naprawie awarii silnika – zwłaszcza w przypadku wysokoprężnych jednostek napędowych, które są szczególnie mocno zależne od jakości filtra paliwa. Co warto wiedzieć o jego wymianie? Jakie mamy rodzaje filtrów paliwa i na które marki warto postawić? Już podpowiadamy!

filtr paliwa

fot. shutterstock



Rodzaje filtrów paliwa

Na rynku znajdziemy wiele różnego rodzaju filtrów paliwa, które różnią się od siebie zarówno pod względem materiału, z jakiego są wykonane, jak i konstrukcji, która wpływa na skuteczność filtracji. Poniżej znajdziesz kilka najpopularniejszych typów filtrów paliwa:

  • Filtry paliwa z papieru celulozowego – są to najczęściej stosowane filtry paliwa. Papier celulozowy ma dobre właściwości filtrujące, jest tani w produkcji, ale wymaga częstszej wymiany w porównaniu z innymi typami filtrów.
  • Filtry paliwa z syntetycznych włókien – filtry z włókien syntetycznych oferują lepszą filtrację i dłuższą żywotność w porównaniu do filtrów papierowych. Są jednak droższe.
  • Filtry paliwa z metalu sinterowanego – metal sinterowany to materiał, który powstaje poprzez spiekanie drobnych cząstek metalu pod dużym ciśnieniem. Filtry z tego materiału są bardzo odporne na korozję i mogą zapewnić skuteczną filtrację, nawet przy wysokich ciśnieniach.
  • Filtry wielowarstwowe – niektóre nowoczesne filtry paliwa wykorzystują wielowarstwowy system filtracji, który zapewnia lepsze oczyszczenie paliwa z zanieczyszczeń.
  • Technologia hydrofobowa – dostępne są również filtry paliwa wyposażone w specjalne powłoki hydrofobowe, które pomagają odseparować wodę od paliwa.
  • Inteligentne systemy monitorowania – nowoczesne filtry paliwa mogą posiadać także specjalne czujniki, które monitorują stan filtra i informują kierowcę, kiedy filtr wymaga wymiany.

Przy czym warto zaznaczyć, że wiele firm stosuje innowacyjne technologie w swoich produktach. Dlatego wybór marki filtra paliwa także ma znaczenie. Przykładowo Bosch oferuje filtry paliwa z technologią multi-layered filtering media, która zapewnia wyjątkowo dokładną filtrację. Z kolei Mann-Filter stosuje technologię pleat structuring, która zapewnia optymalny przepływ paliwa przez filtr. A marka Mahle wykorzystuje w swoich filtrach technologię three-layered filter medium, która pomaga optymalizować przepływ paliwa, a jednocześnie skutecznie filtruje zanieczyszczenia.

Filtry paliwa powyższych marek znajdziesz na https://www.ucando.pl/k/filtry-paliwa/U0103. Są tam również inne części samochodowe oraz wysokiej jakości filtry paliwa innych producentów, takich mi.in. jak: Filtron, Knecht Filter, Blue Print czy Denckermann.

Co ile wymienia się filtr paliwa?

W przypadku silników wysokoprężnych (diesel) wymianę filtra paliwa zaleca się co najmniej raz do roku lub po przejechaniu średnio 10 000 km. W samochodach benzynowych z bezpośrednim wtryskiem paliwa wymianę filtrów paliwa zaleca się w zależności od marki i modelu samochodu średnio co 30 000 – 120 000 km.

Filtry paliwa – jak kupować?

Wszystkie części samochodowe, jakie kupujemy, muszą być dopasowane do marki i modelu naszego samochodu. Dlatego też przed zakupem należy sprawdzić numery poszczególnych części (nr OEM) i na ich podstawie znaleźć tę, która będzie pasować do naszego auta. Jeśli nie wiemy jak odszukać taki numer, to wystarczy skorzystać z wyszukiwarki części dostępnej w sklepie internetowym Ucando.pl. Dzięki temu kupimy filtr paliwa, który będzie w pełni kompatybilny z naszym samochodem.

Skomentuj