1 misja na Księżyc.
W bieżącym roku Chińczycy zamierzają wysłać na Księżyc bezzałogowy statek kosmiczny Chang’e-5, który przyniesie na Ziemię 2 kg księżycowego gruntu. Ostatni raz taki wyczyn został dokonany w 1976 roku, kiedy radziecka stacja międzyplanetarna „Luna-24” przyniosła 170 gramów gleby i skał. Były to cenne ładunki, w dosłownym tego słowa znaczeniu: koszt jednego grama księżycowego piasku szacuje się na 7 milionów dolarów(!). Ale dzięki tym próbkom odkryto istnienie wody na Księżycu. Chińczycy nie zamierzają na tym poprzestać. W 2018 roku planują dokonać kolejnego przełomu i umieścić sondę z drugiej strony Księżyca. Nie udało się to dotąd ani Stanom Zjednoczonym, ani Związkowi Radzieckiemu.
Sama księżycowa gleba jest już dobrze zbadana. Amerykanie z „Apollo” w swoim czasie sprowadzili 382 funty próbek. Cele programu księżycowego Chin sięgają dalej: jest to przygotowanie do rozwoju komercyjnego wykorzystania satelity. W szczególności, zdaniem profesora Ouyana Tszyyuanya, szefa chińskiego programu kosmicznego, na Księżycu występują ogromne rezerwy izotopu hel-3. Może on być stosowany jako paliwo w reaktorach fuzyjnych. Rezerwy te są prawdopodobnie wystarczające, aby zapewnić ludziom energię na najbliższe 10 tysięcy lat.
2. „Programowalność” DNA.
Naukowcy opracowali rewolucyjną metodę edycji genów – system CRISPR-Cas9 – wydajny i dokładny sposób wprowadzania zmian w sekwencji nukleotydowej. Co to jest? choroby dziedziczne są spowodowane faktem, że w genomie człowieka, składającym się z milliardów nukleotydów, wystąpił jakiś błąd. Jednak dzięki nowej technologii genetycznej można szybko zlokalizować wadliwy fragment DNA i wymienić go na zdrowy. Metoda jest w zasadzie gotowa do użytku klinicznego, jednak między wynalazcami – University of California w Berkeley i prywatnej Broad Institute toczy się bitwa o własność patentu, który zapowiada miliardowe zyski. W 2017 roku sąd musi podjąć decyzję i dać zielone światło nowej metodzie „programowalności” DNA człowieka.
Nowe techniki inżynierii genetycznej mogą mieć szerokie zastosowanie – od leczenia chemofilii i białaczki po AIDS. A w przyszłości biogenetyka może uwolnić świat od takich chorób dziedzicznych jak schizofrenia i alkoholizm, które są spowodowanie nie tylko uszkodzeniem więcej niż jednego wadliwego genu, ale także całej złożonej kombinacji innych czynników.
3. Komputery kwantowe
Od dawna trwa wyścig kwantowy, w którym uczestniczą globalne korporacje (takie jak Google i IBM) oraz inne ośrodki badawcze. Ich celem jest stworzenie komputerów kwantowych, których wyniki będą miliony razy wyższe niż w przypadku konwencjonalnych maszyn. Naukowcy osiągnęli już w tej mierze pewne sukcesy. Na przykład, Google chwalił się, że posiada komputer kwantowy D-Wave, który potrafi liczyć do 100 milionów razy szybciej niż tradycyjny komputer. Jednak korzystanie z tych urządzeń w codziennej praktyce nie jest jeszcze możliwe. Analitycy uważają, że nowy rok może być w tym względzie przełomowy.
Komputery kwantowe są potrzebne, ponieważ możliwości obecnej generacji maszyn są już niemal wyczerpane. A ludzkość wkracza w erę wirtualnych przedmiotów, w którym wszyscy zostaną podłączeni do globalnej, internetowej rzeczywistości – począwszy od pieca ogrzewającego nasz dom, a kończąc na lodówce, która sama kupi potrzebne do jej zapełnienia produkty. Aby zarządzać całą tą gospodarką, potrzebujemy komputerów nowej generacji.
4. Zaćmienia Słońca.
Będziemy mieli rzadką okazję zobaczyć w ciągu jednego roku dwa rodzaje zaćmienia śłońca: całkowite i pierścieniowe. Najpierw obejrzymy na nieboskłonie zaćmienie pierścienowe, już 26 lutego. Dlaczego Księżyc w tym czasie nie zasłoni całkowicie Słońca, chociaż średnica naszego satelity jest mniejsza od średnicy słońca 400 razy? Ponieważ księżyc jest 400 razy bliżej Ziemi, więc na niebie wyglądają tak samo. Ale orbita Księżyca wokół Ziemi nie jest idealnym kręgiem, dlatego kiedy jest daleko, wydaje się mniejszy, ale jednocześnie nie może całkowicie zasłonić nam Słońca – widoczny jest jasny pierścień wokół Księżyca. Pierścieniowe zaćmienie będzie można zaobserwować w Południowej Ameryce i Południowej Afryce. W dniu 21 sierpnia nastąpi pełne zaćmienie Słońca. Będzie widoczne w północno-wschodniej części Rosji oraz na Czukotce. Ale najlepsze miejsca do oglądania zjawiska będą zlokalizowane w Stanach Zjednoczonych. Według naukowców, około 200 mln ludzi będzie mogło obejrzeć to niebiańskie show.
Zaćmienie Słońca to zjawisko, dzięki któremu każdy może poczuć się naukowcem i dotknąć tajemnicy kosmosu, dlatego obserwacja tego jest tak szalenie popularna wśród ludzi.
5. Nie będzie potrzeby uczenia się języków obcych.
Naukowcy czekają na prawdziwy przełom w dziedzinie tłumaczenia automatycznego poprzez podłączenie sieci neuronowych w urządzeniach. Stało się to możliwe dzięki opracowaniu algorytmów dających urządzeniom umiejętność samodzielnego uczenia się. Jak „kawałek żelaza” można czegokolwiek nauczyć? – zapytasz. Weźmy taki analogowy smartfon – kiedy pisząc SMS, wpiszesz nieznane słowo, on zapyta: „Dodać do słownika?” Proszę uwierzcie, Wasza pamięć do słówek nie może się równać z pojemnością pamięci w smartfonie… . Google pod koniec 2016 r. zastosował w swoich urządzeniach sieci neuronowe i od tego czasu liczba błędów w tłumaczonych tekstach zmniejszyła się o 60%. Stało się jasne, że sztuczna inteligencja (AI) jest w stanie stworzyć własny język. Postawiono zadanie – przetłumaczyć tekst z japońskiego na koreański. Nowy, „neuronowy tłumacz” przetłumaczył najpierw tekst z japońskiego na angielski, potem z angielskiego na koreański. Następnie nowe teksty tłumaczył bezpośrenio z japońskiego na koreańskim. Badania karty pamięci wykazały, że sieć neuronowa sama stworzyła własny algorytm, w którym tłumaczenie na język pośredni (angielski) nie było już potrzebne.
Nowa technologia przyczyni się to do wyeliminowania barier językowych na świecie. Nie będzie trzeba spędzać całych dekad na naukę języka obcego. Nowe gadżety z łatwością zapewnią tłumaczenie symultaniczne języka, w którym mówimy, na jakikolwiek ze znanych języków świata.
Skomentuj
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.